Ana Sayfa Yurt Oğlunu öldüren baba Erol Diker'e verilecek ceza merak konusu

Oğlunu öldüren baba Erol Diker'e verilecek ceza merak konusu

Cinayete kurban giden Mustafa Diker davasında üvey anne Özlem Diker ile amca İbrahim Diker’e beşer yıl hapis cezası verildi.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 09:09
Oğlunu öldüren baba Erol Diker'e verilecek ceza merak konusu

Hasan ÇAĞDA


Haspolat’ta 6-7 Nisan 2012 tarihinde meydana gelen Mustafa Diker cinayeti davasında suçlarını kabul eden sanıklar İbrahim Diker ve Özlem Diker, 5’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Sanık İbrahim Diker, “Fer-i fail (suçu örten), delilleri imha etme ve polise yalan bilgi verme” ile sanık Özlem Diker “Ağır bir suçu işlemeyi önlemede ihmal, delilleri imha etme ve polise yalan bilgi verme” olmak üzere aleyhlerine getirilen toplam 3’er davadan suçlu bulunup mahkum edildi.


Toplumda büyük infiale yol açan Mustafa Diker cinayeti ile ilgili olarak baba Erol Diker’in yargılanmasına ise Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hale Ahmet Raşit’in huzurunda gerçekleşen dünkü karar oturumunda iddia makamı Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın ve sanıkların avukatları hazır bulundu.


Özetle olgulara değinen Yargıç Hale Ahmet Raşit, sanık Özlem Diker’in bildiği ve gördüğü halde eşi Erol Diker’in cinayeti işlemesine engel olmadığını söyledi.

 

Çocuğun dişini lağıma attı

 

Sanık Özlem Diker’in maktul Mustafa Diker’in kırık dişini lağım kuyusuna, ayakkabılarını ise çöp bidonuna atarak delilleri imha ettiğini ifade eden Ahmet Raşit, sanığın Mustafa Diker’in öldüğünü bildiği halde polise yalan ifade verip kayıp olduğunu söylediğini vurguladı.


Sanık İbrahim Diker’in Mustafa Diker’i kardeşi Erol Diker’in öldürdüğünü bildiği halde ceza almasını engellemek maksadıyla cesedi kasten çöplüğe atarak delilleri imha ettiğini kaydeden Hale Ahmet Raşit, sanığın Mustafa Diker’in kayıp olduğu yönünde polise yalan ifade verdiğini belirtti.


İşlenen suçların toplum vicdanını derinden etkileyen suçlar olduğunu kaydeden Yargıç Hale Ahmet Raşit, “Ne yazık ki bu tür suçlar yasada hafif suç kapsamındadır ve günümüz koşullarında yetersiz kalmaktadır” dedi.


Sanıkların aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulunup mahkum edildiklerini ifade eden Raşit, suçların işleniş şeklini dikkate alınca sanıklara hapislik cezası vermenin uygun ve adil bulunduğunu söyledi.


Hale Ahmet Raşit, sanıkların 5’er yıl hapis cezasına çarptırıldıklarını açıkladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık