Ana Sayfa Eğitim Öğretmen olmazsa eğitim de olmaz

Öğretmen olmazsa eğitim de olmaz

KTÖS 3 okulda grev yaptı, cumhurbaşkanlığına yürüdü.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2012 Salı 09:50
Öğretmen olmazsa eğitim de olmaz

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan, öğretmen eksikliği bulunan okullara, atamaların yapılmasında yaşanan sorunun aşılması için adım atmasını istedi.


KTÖS dün 3 okulda grev yaptı. Greve katılan öğretmenlerin desteğiyle Cumhurbaşkanlığı önünde basın açıklaması yapan KTÖS, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu, Kamu Hizmeti Komisyonu’nda (KHK) 10 öğretmenin görevlerine atanmasıyla ilgili yaşanan sorunları çözmesi için göreve çağırdı.


KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, burada yaptığı basın açıklamasında, öğretmen eksikliği bulunan okullara, yetki olduğu halde, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve KHK arasında olduğunu iddia ettiği “politik hesaplaşmalardan” dolayı atama yapılmadığını öne sürerek, bu sorunun bir an önce çözülmesini ve atamaların yapılmasını istediklerini söyledi.


Varoğlu, bu konuda birçok kez eylem ve basın açıklaması yaptıklarını ancak kimsenin seslerini duymadığını ifade ederek, bugün eylemi ülkenin en üst makamı olan Cumhurbaşkanlığı önüne taşıdıklarını ve sorunun çözümü için Eroğlu’ndan adım beklediklerini vurguladı.


KHK’da yaşanan sorunları anlatan Varoğlu, bu sorunlardan tüm makamları sorumlu tuttuklarını, bir an önce sorunların çözümlenmesini ve politik hesaplaşmaların başka yerlerde yapılmasını isteyerek, öğretmen atamalarında yaşanan sorunları protesto ettiklerini ve kınadıklarını dile getirdi.


10 öğretmenin atanmasını isteyen Varoğlu, öğretmenlerin sorunlar ve altyapı eksikliklerine rağmen özveri ve gayretle okulları yaşattığını, ancak öğretmen olmazsa eğitimin olamayacağını vurguladı.

 

Elcil: 10 öğretmen derhal atanmalı

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, öğretmen eksikliğinin toplumsal bir konu olduğunu, öğretmensiz eğitimin olamayacağını, 10 öğretmen kadrosunun bulunduğunu belirterek, bu öğretmenlerin KHK tarafından bir an önce atanmasını istedi.


Elcil, dün grev yapılan okullarda ve daha birçok okulda öğretmen eksikliği bulunduğuna işaret ederek, hükümetin yetki verdiğini ancak KHK’nın atamadığını, öğretmenlerin işsiz; öğrencilerinse öğretmensiz kaldığını kaydetti.


Sorumlunun da Cumhurbaşkanı olduğunu iddia eden Elcil, Eroğlu’nun “görevini yerine getirmesi ya da makamını terk etmesi gerektiğini” iddia etti.


KTÖS olarak eylem yapmaktan usanmadıklarını, eylemlere devam edeceklerini belirten Elcil, öğretmen ve öğrencilerin haklarını aramayı sürdüreceklerini vurguladı.

 

KTÖS, 3 okulda grev yaptı

 

Bu arada KTÖS, “okullardaki öğretmen eksikliği ve diğer sorunları protesto etmek” amacıyla dün 3 okulda 11.00-12.40 saatleri arasında grev yaptı.


Grev, Lefkoşa’da Necati Taşkın İlkokulu, Geçitkale İlkokulu ve Minareliköy Şht. Mehmet Eray İlkokulu’nda uygulandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“ÇOCUKLARI OKULSUZ VE KİTAPSIZ BIRAKMAYALIM”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık