Ana Sayfa Gündem Öğretmenler Karpaz'da Allah'a emanet lojmanlarda

Öğretmenler Karpaz'da Allah'a emanet lojmanlarda

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Başkanı Tahir Gökçebel, kutsal öğretmenlik mesleğiyle kamusal eğitimin yok edilmeye çalışıldığını ifade etti.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 16:23
Öğretmenler Karpaz'da Allah'a emanet lojmanlarda

Gökçebel bugün yayınladığı açıklamada, öğretmenlerin, toplum haklarını kendi özlük haklarıyla eşit gören ve kamusal, nitelikli, parasız, bilimsel, demokratik, laik ve herkese eşit eğitim için, devlet okullarının gelişmesi için mücadele verdiğini söyledi.


Öğretmenler ve örgütlü gücüne sürekli saldırılarda bulunulduğunu söyleyen Gökçebel, “AKP-UBP işbirliği ile Kıbrıs Türk toplumunun her tuğlasında harcı olan öğretmen profili bitirilmek istenmektedir” dedi.


Tahir Gökçebel açıklamasına, “Eğitimde sürekli değişmeler, siyasi baskılar, torpiller, adaletsiz uygulamalar, bütçesizlik, altyapı eksiklikleri, yasa dışılıklar, kalabalık sınıflar, müfredatlar, siyasilerin uyguladığı mobbing ve buna benzer yüzlerce dışsal sorun karşısında mücadele vererek devlet okullarının güçlendirmeye çalışan motor güç öğretmenlerin moral-motivasyonu her geçen gün kasıtlı olarak bozulmaktadır” şeklinde devam etti.


Mesleğe yeni başlayan birçok öğretmenin kadrosunun Karpaz-Lefke kadrosuna dönüştürüldüğünü savunan Gökçebel, “Asgari ücretin hemen üzerinde başlayan öğretmen ya 3 gün Karpaz’a, 2 gün Lefke’ye gidecek ya her gün arabasıyla yolculuk yapacak ya da ev kiralayacaktır. Nereden bakarsak bakalım, her gün yollarda trafik canavarı ile mücadele eden öğretmenlerimizi kaderine terk eden bir yaklaşım sergilenmektedir” dedi.

 

Gökçebel, yeni maaş yasası ve uygulanan ekonomik politikalarla öğretmenlerin “kira veya yol parasına” çalıştırıldığına işaret ederek, Karpaz’da kullanılamaz hale gelen lojmanlarda barınmak zorunda kalan öğretmenlere reva görülen durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.


Tahir Gökçebel, “Öğretmenlerin açlık sınırında tutulması, anne-babasına muhtaç yapılması, insanlık dışı koşullarda yaşamaya mahkum edilmesi kabul edilemezdir. Öğretmenlere verilen değer bu ise, Milli Eğitim Bakanlığı kamusal, nitelikli eğitimi, devlet okullarını ve bu okullardaki öğretmenleri Allah’a mı emanet etmiştir” sorusunu yöneltti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

LATİF AKÇA, "DEVAM" DEDİ...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık