Ana Sayfa Sağlık Öldürücü olacak

Öldürücü olacak

Sağlık Bakanlığı’nın bitkisel ilaçların dükkanlarda satışına izin vermesi, eczacıları ayağa kaldırdı.

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2013 Salı 11:34
Öldürücü olacak

Emine UYSAL


Sağlık Bakanlığı’nın ‘dükkan’ diye sınıflandırdığı yerlerde bitkisel ilaçların satışına izin vermesi, eczacıları ayağa kaldırdı.


Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, eylem kararı aldıklarını açıklayarak, uygulamanın geri alınmaması durumunda eczaneleri kapatarak, Meclis’e ve Sağlık Bakanlığı’na yürüyeceklerini açıkladı.


KIBRIS’a konuşan eczacılar, bitkisel ilaçların halka bilinçsizce satılmasının sonuçlarının öldürücü olabileceğine vurgu yaptı.


Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, Sağlık Bakanı’nın 3 Nisan tarihli yazısını 8 Nisan’da aldıklarını ve bitkisel ilaçların dükkanlarda satışının 8 Nisan’da başlanacağının duyurulduğunu açıkladı.


Azgın, şöyle devam etti:


“Sağlık Bakanı, hiçbir yasa veya maddesine atıfta bulunmadan ve bilimsel tartışma yapmadan, bitki, mineral ve diğer doğal ilaçları “gıda takviyesi” sayarak bu tip ilaçların eczanenin yanı sıra “dükkanda” da satılmasını ve bu tip ilaçları İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin ön izninden çıkarıp Temel Sağlık-Gıda bölümüne veriyor. Bizim yasalarımız, bakanının ayırmaya çalıştığı çeşitleri ilaç sayıyor. Diğer yandan eczacılık yasasına göre, ilaçların listelenmesi ve her tür ilacın satışının eczane tarafından yapılmasını emrediyor”.

 

“Bu tutum eczacılık mevzuatına aykırıdır”
Fatma Azgın, Sağlık Bakanı’nı yeni bir yasa önerisi getirmeden emrivaki ile ilaç rejimini değiştirmeye çalışmakla suçlayarak, “Bu tutum eczacılık mevzuatına aykırıdır ve yeni yasa yapmadan mevcut yasaların değiştirilmesi-bakan tarafından da olsa imkansızdır. Bakanlar, bakanlıklarının yasaları çerçevesinde icraat yapabilir” dedi.

 

“Hukuk yoluna başvuracağız”
Fatma Azgın, bu uygulamanın yapılmaması için var güçleriyle çalışacaklarına işaret ederek,  hukuk yoluna başvuracaklarını ve eylemler düzenleyeceklerini açıkladı.


Azgın, bu uygulamanın, eczacılık mesleğini ortadan kaldırarak, ilaçlar, etkileri ve yan etkilerini bilmeyen eğitimsiz insanların ilaç satmasına yol açacağına dikkat çekti.


Azgın, Sağlık Bakanı’nın bitkisel ilaçların dükkanlarda satılacak olmasıyla ilgili basına yaptığı açıklamayı eleştirerek, şöyle devam etti:


“Eczane dışına çıkacak ilaçlar yüzde 5 KDV yerine, yüzde 16 olacakmış ve devlet para kazanacakmış. Vatandaşa kazık atılacağı göz ardı ediliyor. Bakan, yüzde 16 KDV’nin eczacının da yararına olduğunu söylüyor, KDV’nin tüketici vergisi olup her ay Vergi Dairesi’ne teslim edildiğini bilmiyor! Bakan, Türkiye’de de kendinin yapmak istediğinin uygulanmakta olduğunu söylüyor. Halbuki, TC Sağlık ve Tarım bakanlıklarının son protokolünden habersizdir. Bu protokola göre, bitkisel ilaçların aktarlarda ve süpermarketlerde satışının sağlık açısından sakıncalı olması nedeniyle, bu tip ilaçları tüketiciye eczaneler satacaktır.”“Bakanın gerekçeleri tutarsızdır”


Fatma Azgın, Sağlık Bakanı’nın gerekçelerinin tutarsız olduğunu dile getirerek, şunları ekledi:


“Yine bakanın gerekçesine göre eczaneler eczacı istihdamı yapmak zorunda kalmayacakmış. Eczaneler zaten eczacıların. Eczacı istihdam edenler yasa altında limitet şirketlerin, çalıştırdığı eczacıya yüzde 51 hisse vermesiyle açılabilir. Bu da yüzde 51 hisse ile şirket eczanesinde çalışan eczacının yönetim ve hisse açısından sahip olmasını getirmektedir. Bakan bu verdiği son örnekte, bu değişikliği “kimin ve kimler için” yaptığını ağzından kaçırıyor. Gerçekten bakanlığının durumu içler acısıdır. Bilgi, yasa ve sağlık konusuna özen gösteren gerekçelerden yoksun uygulama yapmaya çalışıyor.”

 

Eczacılar ne dedi? Eczacılar ne dedi? Eczacılar ne dedi?

 

Sevcan Güvenir (Sevcan Eczanesi):
“Sağlık Bakanı tüm bitkisel ilaçların dükkanlarda satışının yapılacağını açıkladı ancak nerede satılacağı net olarak belirtilmiyor. Büyük oteller kendilerine göre otel bünyesinde bayi açıp bu bitkisel ilaçları satışa sunabilecek. Bitkisel ilaçların kontrolsüzce satışının sakıncaları büyüktür. Bazı bitkisel ilaçlar bazı kimyasallarla alınamaz. Toksik etki yaratabilir. Öldürücü olabilir. Biz bunun eğitimini aldık. Bu konuyla ilgili eğitim alan eczacıları bırakın, doktorların bile bilgisi yoktur. Çok büyük çıkmazlardayız. Bitkisel ilaçların dükkanlarda satışa sunulması halk sağlığı ile oynamaktır. Bitkisel ilaçlar bizim sahamızdadır. Mayıs ayının ilk haftası nöbetçi eczaneler dahil olmak üzere yarım gün uyarı grevi yapacağız. Hangi yasaya göre bu uygulamaya geçilecek anlamış değiliz. Halkın bizi anlaması gerek.”

 

Mustafa Gurmen (Ayşe Kaptan Eczanesi):
“Bence insan sağlığını etkileyen hiçbir ilaç eczaneler dışında ve gözetiminde olmadan satılmaması gerek. Halkın bitkisel ilaçları eczaneler dışında bir yerden satın alması sakıncalıdır. Bitkisel ilaçları biz satalım da geliri bize kalsın diye bir düşüncemiz yoktur. Greve destek vereceğiz.”

 

Güney Enginol  (Güney Eczanesi):
“Bu kadar eczane varken, neye dayanılarak bitkisel ilaçların dükkanlarda satışına izin veriliyor anlamış değiliz. Eczacılık Fakülteleri’nden mezun olacak olan eczacılar ne iş yapacak? Bitkisel ilaçların bilinçsizce satışı ölümlere neden olabilir. Bu ilaçların bilinçsizce satışı halk sağlığını tehdit edecektir.”

 

Fatma Şentürk (Birgün Eczanesi):
“Eczacılık Fakültesi’nden mezun olmayan birinin bitkisel ilaçları satması sakıncalıdır. Bitkisel ilaçların bilinçsizce satılması, kişiyi öldürebilir. Bütün dünyada eczacılık fakülteleri var. O zaman parası olan ilaç satsın, rastgele bir kişi doktorluk yapsın. Yapabilir mi? Bu bilimdir. Bu karar bilime aykırıdır.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık