Ana Sayfa Spor Ölmek var, dönmek yok!

Ölmek var, dönmek yok!

Konuşması birçok kez alkışlarla kesilen Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, basın toplantısındaki kararlı ifadeleri ile dikkat çekti:

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2013 Cumartesi 11:00
Ölmek var, dönmek yok!

Kıbrıs’taki futbol sorununa çözüm bulabilmek adına Zürih’te gerçekleştirilen kritik zirve ve Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) ile Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) arasında FIFA ve UEFA’nın şahitliğinde imzalanan taslak metin konusu, tartışılmaya devam ediyor.
Yaşanan süreci anlatmak ve hakkındaki eleştirilere cevap vermek için dün bir basın toplantısı düzenleyen Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, oldukça sert açıklamalar yaptı ve kararlı mesajlar gönderdi.
KTFF Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında, Sertoğlu konuşmasının ilk bölümünü Zürih’teki süreci aktarmaya ayırdı.

“Federasyonun sahibi ben değilim, kulüplerdir”
İsviçre’ye uçmadan önce düzenlediği basın toplantısından bazı ifadeleri görüntülü olarak basın mensuplarına gösteren Sertoğlu, burada ifade ettiği, “taslak metni olumlu veya olumsuz bulsam da alıp geleceğim, kararı kulüpler verecek” cümlesi üzerinde durdu ve ‘beğenmediği halde neden imza attı’ yönündeki eleştirileri cevaplamış oldu.
Futbol Federasyonu’nun sahibinin kendisinin olmadığını, sahibin kulüpler olduğunu ifade eden Sertoğlu, kendisinin kişisel kararı ile 42 kulübün iradesine saygısızlık edemeyeceğini aktardı.

“Dünyaya açılmamızı kimse engelleyemeyecek”
Çizgisinden sapmadığını, görüşme öncesinde de görüşmelerde de şimdi de aynı şeyleri söylediğini, bunun tersini ıspat edecek herkesle yüzleşmeye hazır olduğunu belirten Hasan Sertoğlu, “Dünyaya açılma konusunda çok kararlıyız, bu yolda ölmek var dönmek yok. İstediğimizi söke söke alacağız. Dünyaya açılmamızı kimse engelleyemeyecek” ifadelerini kullanırken, uzun süre alkış aldı.

“Blatter’i çok etkiledik, bize hak verdi”
FIFA’nın kendilerini Kıbrıs’taki 2 taraftan biri kabul ettiğini, KTFF ibaresinin artık FIFA’nın resmi belgelerinde yer aldığını, FIFA Başkanı Blatter’in kendilerine 2.5 saat zaman ayırdığını ve Kıbrıs Türk futbolunu kendisine anlattıklarını belirten Sertoğlu, sadece bunun bile çok önemli bir adım olduğunu ifade etti.
Blatter’in görüşme esnasında kendisinin net açılımlara ihtiyaç duyulduığu yönündeki konuşmasından bir hayli etkilendiğini ve “size hak veriyorum. Sizle ilgili konuların çözümlenmesi gerek. Bunlar bizim ev ödevlerimiz ve bunları çözmemiz gerek” dediğini ifade eden Sertoğlu, Blatter’in yaklaşımının çok yapıcı olduğunu ve kendisine bir teşekkür mektubu gönderdiklerini açıkladı.

Siyasiler ilerde mahcup olacakları konuşmalardan kaçınsın
Taslak metni imzalamadan masadan kalkmak gibi bir durumun olmadığını, bu yönde görüş belirten siyasilerin samimi olmadıklarını belirten Sertoğlu, “O zaman Annan Planı’nı niye imzalayıp alıp getirip referanduma sundunuz?” sorusunu sordu. Sertoğlu, yakında çıkabilecek muhtemel bir ‘Ban-Ki Moon Planı’nı da tarafların reddetme durumunda olmayacağını, imzalayıp halka sunacağını, bu yüzden siyasilerin ilerde mahcup duruma düşecek konuşmalardan sakınması tavisyesinde bulundu.

Yorgancıoğlu’na teşekkür, Eroğlu ve Denktaş’a ince mesaj
Sürecin başından beridir desteğini esirgemediğini söylediği Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na teşekkür eden Hasan Sertoğlu, kendisi ile konuşmadan açıklama yapmayacağını söyleyen Eroğlu’na da teşekkür etti ve ‘acemi siyasetciler gibi beni dinlemeden konuşmadı’ dedi. Sertoğlu, Eroğlu ile 22 yıllık hukukları olduğunu ve herzaman randevusuz görüştüğünü ifade ederek, Eroğlu’nun ‘randevu istemedi’ sözüne dudak büktü.
Başbakan Yardımcısı ve spordan sorumlu bakan Serdar Denktaş’ın gazetemizde yer alan “ya imzanın arkasında dur, ya da istifa et” sözüne atıfta bulunan Sertoğlu, “Ben hayatım boyunca yaptığım her hareketin her imzanın arkasında durdum, bundan sonra da durmaya devam edeceğim” diyerek mesaj gönderdi.
Sertoğlu ayrıca Denktaş’ın önerisi olan Türkiye BAL (Bölgesel Amatör Lig) konusunda ise “burada maç yapmamız sözkonusu olmayacak. Biz o yoldan çoktan geçtik. Kısacası mümkün değildir” ifadesini kullandı.

Töre ve Dürüst’e çok sert cevaplar
Sertoğlu konuşmasının diğer kısmında ise kendisine bu dönemde yöneltilen eleştirilere yer verdi. Her türlü eleştiriye, farklı fikre büyük saygı duyduğunu, ancak belden aşağı yapılan veya dozu kaçmış her konuşmaya da cevap vermeye devam edeceğini ifade eden Sertoğlu, medyadan bazı örnekler verdi, bazı ağır eleştiri yapanlara da sert yüklendi. 
Kendisi hakkında meclis kürsüsünden ağır suçlama getiren UBP milletvekili Zorlu Töre’yi adeta topa tutan Sertoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Sen futbolun F’sini bilmeyen, hayatında bu memlekette maça gitmemiş, bir kulübü ziyaret etmemiş birisin. Benim milliyetçiliğim yanında senin milliyetçiliğin sıfır kalır. Sen mezarlıkta nöbet beklemeye devam et”
Eleştirilerden nasbini alan diğer bir milletvekili de eski spor bakanı Kemal Dürüst oldu. Dürüst’ün KOP’un altına giremeyiz yönündeki eleştirisine cevap veren Sertoğlu, “İstanbul’daki Dünya salon atletizm şampiyonasında Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı önünden geçerken hazırolda duran ben değildim” diyerek tepkisini ortaya koydu.

“Beşir Atalay polemiği uydurma”
40 yıldır taş üstüne taş koymayanların anlayışları ile bir yere varılamayacağını, tükenmeye devam edelim mantığındaki insanların şimdi de futbol konusunda polemik yaratmaya başladığını ifade eden Sertoğlu, bu tarz kişilerin medyadaki uzantılarının çeşitli yalanlarla kendilerini yıpratmak istediğini kaydetti. Ancak kendilerinin bunlara hazırlıklı olduğunu ve yılmadan ilerlemeye devam edeceklerini aktaran Sertoğlu, bir medya organında çıkan “Beşir Atalay aradı ve hesap sordu, o yüzden geri adım attı” haberinin de bir hayal ürünü olduğunu, çünkü kendisinin telefonunu 3 günde 3 kez sadece ailesini aramak için açtığını dile getirdi.

Fotoğraflar: Mustafa EVLİYA-Serhan KABLAN-Ebru AKGÜR

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık