Ana Sayfa Yurt Ölümden beter

Ölümden beter

Mazbata borçları yüzünden polisten köşe bucak kaçan ve evlerine gidemez, çocuklarına bakamaz hale gelen mağdurlar dert yanıyor.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar 12:52
Ölümden beter

Ahmet İLKTAÇ

 

Ülke ekonomisinde yaşanan çöküntü nedeniyle zor günler geçiren vatandaşlar, mazbata borçlarını ödeyemez duruma geldi.


Mazbatalarını ödeyemedikleri için polisten köşe bucak kaçan ve intiharın eşiğinde olduklarını söyleyen mağdurlar “Bize yaşatılanlar ölümden beterdir” diyor, devletin bu konuda acil önlem almasını istiyor.


Polise yakalanacakları korkusuyla eşlerinden ve ailelerinden kaçmak zorunda kalan mazbata mağdurlarından Osman Yıldırım ve tanınmış iş adamlarından Yüksel Ölmez, yakalanacağı korkusuyla sokağa çıkamayan mağdurlardan sadece ikisi.


Osman Yıldırım ile Gazimağusa’daki ormanlık bir arazide, Yüksel Ölmez ile ise, bir apartman dairesinin çatı katında buluşulup görüşüldü. Yıldırım ve Ölmez, derdini KIBRIS’a anlattı.


Gazimağusa’da ismi mazbata borçları nedeniyle ünlenen Burhan Tekünlü ise, büyük zorluklarla bir aylık borcu ödeyebildiği için gazetemizin bölge ofisinde giderek muhabirimizle görüştü.


Osman Yıldırım, yaklaşık 3 aydır 3 bin 300 TL’lik borcu nedeniyle polisin peşini bırakmadığını söylerken; Yüksel Ölmez, iki yıldan bu yana yaklaşık 200 bin TL’lik mazbata borcu ödediğini, 3-4 bin TL olarak aldığı borcun, 20 bin TL’ye kadar yükseltildiğini belirtti. Burhan Tekünlü ise, cezaevine girmemek için her ay 3 bin 500 TL bulmak zorunda kaldığını, bu parayı bulmadığı takdirde hayatının kararacağını söyledi.

 

Hükümeti suçladılar

 

Mazbata mağdurları, ülkedeki ekonomik sorunlar nedeniyle piyasadan alacaklarını tahsil edemediklerini, bu nedenle borçlarını ödeyemediklerini ifade etti.


Borçlarının kendilerine mazbata olarak geri döndüğünü dile getiren mağdurlar, dünya ülkelerinde olduğu gibi kendilerinin de borç yüzünden tutuklanmamasını istedi.


Hükümetin uyguladığı kötü politikalar nedeniyle bu duruma düştüklerini savunan mazbata mağdurları, intiharın eşiğinde olduklarını söyledi.


Kendileri ile aynı durumda olan birçok vatandaş olduğuna dikkat çeken mağdurlar, hükümetin mazbata sorunlarına çözüm bulmaması halinde ülkede intihar olaylarında artış yaşanacağını iddia etti.

 

Yıldırım: Birçok kez intihar etmeyi düşündüm

 

Mazbata borçları nedeniyle polis tarafından her yerde aranan Osman Yıldırım, Mağusa’da gözlerden uzak bir ormanlık alanda KIBRIS’a konuştu.


Yaklaşık 3 aydır 3 bin 300 TL’lik borcu nedeniyle polisin peşini bırakmadığını anlatan Yıldırım, polise yakalanıp cezaevine gitmemek için uzun zamandır evine gidemediğini, bir arkadaşının yanında 8 ve 4 yaşındaki çocuklarına hasret bir yaşam sürdürmek zorunda kaldığını belirtti.


Bir süre önce bankadan 2 bin TL’lik borç aldığını ancak faizler yüzünden bunun dört katını ödemek zorunda kaldığını anlatan Yıldırım, mazbata borçlularının borçlarını ödeyerek kurtulamadıklarını, her zaman borçların yenisinin geldiğini ifade etti.


Mazbata mağduru Osman Yıldırım, polisten kaçtığı için işe de giremediğinden yakınırken, cebinde beş kuruş parası olmadığını belirtti.


Dünyada hiçbir ülkede insanların borçlarından dolayı cezaevine düşmediklerini anlatan Yıldırım, hükümetin bir an önce sorunlarına çözüm bulmasını istedi.


“Birçok kez intihar etmeyi düşündüm. Çocuklarıma gelecek hazırlayamayacaksam neden yaşayayım” diyen Yıldırım, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadığını üzüntüyle söyledi.


Kendisinin de birçok yerden alacağı bulunduğunu ifade eden Yıldırım, ekonomik sorunlar nedeniyle alacaklarını tahsil edemediğini, borçlarını da ödeyemediğini belirtti.

 

Ölmez: Stresten kalp krizi geçirdim

 

Gazimağusa’nın tanınmış iş adamlarından Yüksel Ölmez de, iki yıldan buyana işlerinin kötü gittiğini anlattı.


Ekonomik sorunlar nedeniyle alacaklarını tahsil edemediğini ifade eden Ölmez, iki yıldan bu yana yaklaşık 200 bin TL’lik mazbata borcu ödediğini kaydetti.


Mazbata borcunu ödeyemediği için polisten köşe bucak kaçtığını belirten Ölmez, apartmanını öğrencilere kiraya verdiğini ancak elektrik faturasını ödeyemediği için dairelerin elektriklerinin kesildiğini söyledi.


3-4 bin TL olarak aldığı borcun, avukatların yaptığı hilelerle 20 bin TL’ye kadar yükseltildiğini iddia eden Ölmez, polis korkusundan mahkemeye gidip savunmasını dahi yapamadığını açıkladı.


Hükümetin yaptığı kötü politika nedeniyle bu duruma düştüğünü savunan Ölmez, geceleri gözüne uyku girmediğini ve stresten kalp krizi geçirdiğini dile getirdi.


Mazbata borçları yüzünden intihar etmeyi düşündüğünü söyleyen Ölmez, hükümetin mazbata olayına biran önce çözüm bulmasını, vatandaşı polisle karşı karşıya getirmemesini talep etti.


Avukatların mafyalık yaptığını öne süren Ölmez, avukatların vatandaşı av olarak gördüğünü iddia etti. Ölmez, hakimlerin avukatların oyununa gelmemesini istedi.


Hükümetin yandaşlarına çıkar sağladığını iddia eden Ölmez, kendisi gibi birçok esnafın bitmiş duruma geldiğini kaydetti. Hükümetin sadece oyun oynadığını savunan Ölmez, hükümetten sorunlarını çözmesini, çözememesi durumunda istifa etmesini istedi. Son 2 yılda mazbatalar nedeniyle bir evini bir de arabasını sattığını anlatan Yüksel Ölmez, tanıdığı birçok insanın da mazbatalar nedeniyle çıkmazda olduğunu ve hayatlarına son verme düşüncesinde olduklarını açıkladı.

 

Tekünlü: Ailemin geçimini sağlayamıyorum

 

Gazimağusa’da ismi mazbata borçlarıyla ünlenen Burhan Tekünlü ise, 2005 yılına kadar işlerinin çok iyi gittiğini ancak birkaç kişiye kefil girdikten sonra feleğinin şaştığını söyledi.


Cezaevine girmemek için her ay 3 bin 500 TL bulmak zorunda kaldığını anlatan Tekünlü, bu parayı bulamamsı halinde cezaevine gideceğini söyledi.


Mazbata borcundan dolayı polisten kaçan arkadaşlarına her gün yiyecek içecek taşıdığını kaydeden Tekünlü, daha önce mazbatadan dolayı 2 kez hapse düştüğünü anlattı.


Hükümetin kendilerine hiç destek olmadığına vurgu yapan Burhan Tekünlü, bayramdan sonra polis tarafından tutuklandığını belirtti. Tekünlü, kendisi gibi 5-6 arkadaşının da mazbata borcundan tutuklandığını ifade etti.


Aşırı bunalımda olduğunu ifade eden Tekünlü, 16 ve 10 yaşlarında iki çocuk babası olduğunu ve ailesinin geçimini sağlamakta güçlük çektiğini söyledi.


Kendisinin durumundan çok daha kötü halde olan birçok mazbata mağduru bulunduğunu ifade eden Burhan Tekünlü, intihara teşebbüs eden arkadaşlarının olduğunu da sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık