Ana Sayfa Yurt Ölüme meydan okuma

Ölüme meydan okuma

Kalkanlı’daki çöplükte tıbbi atıkların arasında metal arıyorlar.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2013 Çarşamba 21:26
Ölüme meydan okuma

Hasan ÇAĞDA


Çevre açısından büyük bir tehlike yaratan Güzelyurt’a bağlı Kalkanlı’daki çöplük son zamanlarda metal toplayarak para kazanmaya çalışanların uğrak yeri oldu. İnsan sağlığı açısından ciddi tehlikeler içeren bu olaya yetkililerin herhangi bir müdahalede bulunmaması ise bölge halkının tepkisine neden oluyor.


Çöplük içindeki tıbbi atıkları ellemenin, insan sağlığı açısından yarattığı tehlikeleri ciddiye almayan metal arayıcıları, kapalı poşetleri de açarak, işlerine gelenleri alıyor, gerisini etrafa saçarak bölgeden uzaklaşıyor.


KIBRIS’a konuşan bölge sakinleri, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kampusu’nun hemen yanında bulunan çöplüğün derhal kaldırılması konusunda Güzelyurt Belediyesi’nin yanı sıra Çevre Dairesi’nin harekete geçmesini istiyor.

 

Hayatlarını riske atıyorlar

 

Tonlarca çöp yanında hastane atıklarının da çevreye saçıldığı bölgede büyük bir çevre felaketi yaşanırken, hayatlarını riske atan çok sayıda kişi hurda metal elde etmek için uğraşıyor.


Uzun süreden beri atık dökülmeye devam edilen ve birçok kez basına yansımasına rağmen durumunda bir değişiklik olmayan Kalkanlı çöplüğü, hastanelerden gelenler başta olmak üzere barındırdığı tehlikeli atıklar nedeniyle halk sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor.


Bölgede kuş gözlemi yapmak için dolaşırken gördüklerine inanamayan duyarlı vatandaşlar, doğa harikası olan bölgenin daha temizlenmesi gerektiğini söyledi.


Para kazanmak için bölgeye giden bazı kişilerin pislik içinde çalıştığını ve olası bir hastalığın yayılma riski bulunduğunu belirten vatandaşlar acilen önlem alınması gerektiğini vurguladı.

 

Ünlüsoyer: Çalışmalar devam ediyor

 

Avrupa Birliği Katı Atık Yönetim Projesi çerçevesinde tüm atıkların Güngör bölgesindeki çöp toplama alanına taşınmasının planlandığını ifade eden Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer, diğer çöplükler gibi Kalkanlı’daki çöplüğün de kapatılması için çalışma yaptıklarını belirtti.


Proje kapsamında tıbbi atıkların imhası için Sağlık Bakanlığı ile çalışma yapıldığını ve 2 adet buzluklu kamyonet alınıp, Lefkoşa Devlet Hastanesi yanında sterilizasyon odası kurulduğunu söyleyen Ünlüsoyer, sterilizasyon işlemi yapılacak olan hastane atıklarının Güngör’deki çöp alanında toplanmasını hedeflediklerini vurguladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık