Ana Sayfa Gündem "ÖNCE ANKARA’YA MI GİDECEK, LEFKOŞA’YA MI ?"

"ÖNCE ANKARA’YA MI GİDECEK, LEFKOŞA’YA MI ?"

BM Genel Sekreterinin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un önce Kıbrıs sonra Türkiye’mi yoksa tam tersi bir rota mı izleyeceğine ilişkin farklı haberler bugünkü Rum basınında yer buldu.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2018 Salı 12:43

Politis gazetesi: “Lute Ankara’ya ve Sonra Lefkoşa’ya – Ercan Üzerinden Gidişi Konusunda Lefkoşa Gergin” başlığı altında verdiği haberine, BM Genel Sekreterinin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıs’a gelmeden önce Türkiye’ye gitmesi ihtimalinden söz etti.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak verdiği haberinde, Lute’un Kıbrıs ziyaretinin sadece Türkiye’nin niyetlerine ilişkin bir gösterge olması durumunda anlam kazanabileceğini belirterek Lute’un Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla olmasa bile bakanlıkla her an temas gerçekleştirebileceği şeklinde mesaj aldığını iddia etti.

Lute’un, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın kapısının her zaman kendisine açık olduğu mesajını aldığını ancak Çavuşoğlunun kendisiyle görüşme yönünde taahhüt vermediğini savunan gazete, Lute’un ise dışişleri bakanlarıyla görüşmek istediğini yazdı.

Gazete, bir diğer ihtimalin ise Lute’un Kıbrıs’tan Ankara’ya gitmesi olduğunu ancak bu ihtimalin Lute’un Ankara’ya gitmek için Ercan Havaalanını kullanması olasılığını yaratması sebebiyle Rum hükümetince uygun karşılanmadığını da iddia etti.

Gazete, Rum hükümetinin, Lute’un Lefkoşa’ya gelmeden önce Ankara’yı ziyaret etmeyi tercih edeceği görüşüne sahip olduğunu yazdı.

“GARANTÖRLER ACELECİ DEĞİL” 

Gazete haberinin devamında, Kıbrıs sorununda şu anki mevcut görüntünün garantör devletlerin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına şu anda aktif şekilde katılmaya niyetleri olmadığını ortaya koyduğunu iddia etti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’ya, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri ve Türkiye’deki yerel seçimler öncesinde bir hareketlilik beklemediğini söylemesinin ve İngiltere’nin de Brexit konusuyla meşgul olmasının yanı sıra Yunanistan’ın da 2019 yılı Eylül ayında seçimlere gitme olasılığı sebebiyle aktif rol üstlenme niyetinde görünmediği iddiasında bulunan gazete, Anastasiadis’in ise bu durumdan ötürü endişeli olmadığını savundu.

Habere göre Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının, referans şartlarının belirlenmesine yönelik arzusu ve Türkiye’nin de buna yanıt vermeyecek olmasına bel bağladı.

ANASTASİADİS EASTMED PROJESİNİ KIBRISLI TÜRKLERİN OLUMSUZ OY HAKKI KONUSUNDA ÖRNEK GÖSTERDİ

Gazete haberinin devamında, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in dün akşam “Alpha” televizyonunda bir kısmı yayınlanan, tamamı ise Perşembe akşamı 23:00’da verilecek olan söyleşine yer verdi.

Gazete, Anastasiadis’in söyleşisinde, Kıbrıslı Türklerin olumsuz oy kullanma hakkının sakıncaları konusunda EastMed projesini örnek gösterdiğini belirtti.

Söz konusu projenin AB finansmanlı olduğunu ve mevcut öngörünün, Brüksel tarafından onaylanması durumunda projeye katılacak ülkelerin imzaya çağırılmaları şeklinde olduğunu ifade eden Anastasiadis şunları söyledi:

“ Kıbrıslı Türklerin (EastMed’in) Türkiye’den geçmesi gerektiği görüşü bilinmektedir. Türkiye’nin de tezi aynıdır. Önerinin bakanlar kuruluna geldiğini ve Kıbrıslı Türklerin kabul oyuna ihtiyacınız olduğunu düşünün. E, olumlu oy alamayacaksın.”

Gazete, Anastasiadis’in “desentralizasyon” önerisini yorumlarken, devletin bütünlüğünün sağlanması için federal kalması gereken yetkilere değindiğini de ifade etti.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık