Ana Sayfa Ekonomi Önce kedileri kurtarmış

Önce kedileri kurtarmış

Almanya'daki NSU davasının baş sanığı Zschaepe'nin terör hücresi olan evi kundaklamadan önce kedilerini dışarı çıkarttığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2013 Salı 21:38
Önce kedileri kurtarmış

Almanya'da 2000-2007 arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin davasında baş sanık Beate Zschaepe'nin yakalandıktan sonra ilk ifadesini alan polisler dinlendi.

Zschape'nin 8 Kasım 2011'de ilk ifadesini alan polis memuru Andre P., sanık ile o dönemde rahat geçen bir konuşma yaptıklarını anlattı. Andre P., Zschaepe'nin NSU üyesi Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'u ailesi gibi gördüğünü anlattığını ifade etti.

Andre P, Zschaepe ile görüşmesinin bir tutanağını da yaptığını kaydetti. Polis memuru Andre P., davanın bir numaralı sanığı Zschaepe'nin yıllar sonra ilk kez kendi gerçek adıyla evrakları imzaladığını da vurgulayarak yazdığı tutanakta Zschaepe'nin intihar düşüncesi taşıdığını ancak bunun için yeterli gücü bulamadığını rapor ettiğini belirtti.

Zschaepe evi yakmadan önce kedilerini dışarıya bırakmış

Polis memuru Andre Pç, ayrıca Zschaepe'nin iki tane kedisi olduğunu anlattığı ve terör hücresi olan evi kundaklamadan önce kedilerini dışarıya bıraktığını, onlara bir şey olmasını istemediğini ifade ettiğini anlattı.

Daha sonra dinlenen diğer polis memuru Frank L., Beate Zschaepe'yi iki kez gördüğünü belirtti. Frank L., Beate Zschaepe'yi 16 Kasım'da helikopterle Federal Savcılığa götürdüğünü ancak gürültü nedeniyle fazla konuşmadıklarını söyledi. Zschaepe'nin avukat istemediği ve kendisini tanıtmadığı için ifade vermek istemediğini anlatan Frank L., Zschaepe'nin, iki Uwe'nin gözaltına alınmayı hiç bir zaman istemedikleri için intihar ettiklerini aktardığını belirtti.

Frank L., Zschaepe ile konuşmasında konu ne zaman cinayetlere gelse Zschaepe'nin konuşmayı keserek gülmeye başladığını ve ailesinden bahsetmeye başladığını söyledi.

Öte yandan Zschaepe'nin o dönemde karşısına çıktığı Federal Hakim tarafından kendisine teklif edilen itiraf karşılığı cezalarda indirim isteğini reddettiği belirtildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen NSU davasına yarın devam edilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık