Ana Sayfa Yurt Onları cezaevi ayırdı!

Onları cezaevi ayırdı!

Türkiye’den getirdikleri 100 TL ve 200 TL’lik banknotları ülkenin birçok yerine dağıtan ‘Kardeşler çetesi’ aleyhine yürütülen soruşturma bitti.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2013 Salı 07:32
Onları cezaevi ayırdı!

Sedef BOŞNAK

 

Ülkenin birçok bölgesinde piyasaya sahte 100 TL ve 200 TL’lik banknot sürerek, sahtekarlıkla toplam 4 bin 890 TL nakit para ve birçok eşya temin eden Tülay Bal (24), Abdülmütallip Bal (31) ve Alev Alas (26) isimli üç kardeş aleyhine yürütülen polis soruşturması bitti. Üç kardeşten oluşan çete, dün, teminat talebiyle, Gazimağusa’da yargıç huzuruna çıkarıldı. Tülay Bal ve Abdülmütallip Bal, her ne şart altında olursa olsun davaları sonuçlanıncaya değin 2 ayı geçmemek kaydıyla Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderilirken, 6 yıldır ülkede ikamet eden Alev Alas ise 10 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest kaldı. İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, meselenin olgularını aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Mehmet Kortaç’ı tanık olarak dinletti. Tanık polis Mehmet Kortaç, zanlı Tülay Bal’ın 14 Mart 2013, Abdülmütallip Bal’ın 13 Mart 2013’te Türkiye’den KKTC’ye geldiğini, Alev Alas’ın ise 6 buçuk yıldır KKTC’de ikamet ettiğini söyledi. Mehmet Kortaç, zanlı Tülay Bal’ın Türkiye’den gelirken beraberinde 50 adet 200 TL’lik banknot getirdiğini anlattı. Kortaç, Tülay Bal’ın diğer iki kardeşiyle birlikte, 15 ile 20 Mart 2013 tarihleri arasında Güzelyurt, Lefkoşa, Boğaz, Mağusa, Değirmenlik, Alayköy ve Gaziköy’de birçok işyerine sahte paraları vererek tedavüle sürdüğünü ve karşılığında para üstü ile birçok eşyayı sahtekarlıkla temin ettiğini anlattı.

 

Zanlıların, 27 Mart 2013’te Güzelyurt polisi tarafından tespit edilip tutuklandıklarını anımsatan tanık polis Mehmet Kortaç, zanlı Tülay Bal’ın tasarrufunda 11 adet sahte para, zanlı Alev Alas’ın çantasında sahtekarlıkla temin edilen para üstü ve 3 adet sahte paranın da tespit edilerek emare alındığını dile getirdi. Zanlı Tülay Bal’ın, Aralık 2012’de Türkiye’den ülkeye geldiğini ve tasarrufundaki sahte 200 TL’lik banknotları piyasaya sürdüğünü de tespit ettiklerini anlatan Mehmet Kortaç zanlıların sahtekarlıkla toplam 4 bin 890 TL para üstü ve birçok eşya temin ettiğini söyledi. Mehmet Kortaç, zanlılar aleyhine yürüttüğü soruşturmasını tamamladığını belirttikten sonra, mahkemeden Tülay Bal ve Abdülmütallip Bal’ın üç ayı geçmemek kaydıyla cezaevine gönderilmesini, Alev Alas’ın da uygun bir teminata bağlanılmasını talep etti. Meselenin ciddiyetine vurgu yapan Yargıç Banu Soyer, Tülay Bal ve Abdülmütallip Bal’ı, 2 ayı geçmemek kaydıyla cezaevine gönderilirken, Alev Alas’ı da 10 bin TL nakdi teminata bağladı. Alev Alas’ı davaları sonuçlanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men eden yargıç, ayrıca, zanlı lehine, KKTC vatandaşı iki kefilin 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine emir verdi.

 

Kıbrıs

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık