Ana Sayfa Yurt Önlem alın

Önlem alın

İşlerin durgunluğundan yakınan Girne esnafı, güneyden daha iyi olmadığımızı belirterek hükümete sesleniyor:

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2013 Perşembe 08:02
Önlem alın

Emine UYSAL


Girne çarşı esnafı, ülkede yaşanan ekonomik krizin çarşıyı vurduğunu dile getirerek, yerli halkın çarşıya uğramadığını söyledi.


Her yıl kış sonu çarşıda yaşanan canlılığı bu yıl göremediklerini anlatan Girne esnafı, işlerin oldukça durgun olmasından yakındı.


Çarşının durumunu geçen yılla kıyaslayan esnaf, bu ay turist sayısında bir düşüş gözlemlediklerini ve ülkeye gelen turistin otellerden çıkmadığını anlattı.


Geçtiğimiz kış aylarında da oldukça durgun bir sezon geçiren çarşı esnafı, işyerlerinin sürekli el değiştiğini de gündeme getirdi.


KIBRIS’a konuşan Girne esnafı, yerli halkın çarşıya uğramadığını ve müşterilerinin genelde yabancı uyruklu olduğunu anlattı.Esnaf  ne dedi? Esnaf  ne dedi? Esnaf  ne dedi?

 

Fettah Özpolat:
Satışlarımızda geçen yıl bu aylara göre durgunluk var. Çarşı, geçen yıl bu zamanlar daha canlıydı. Gözlemlediğimiz kadarıyla ülkemize gelen turist sayısında bir düşüş var. Girne çarşısı geçen yıllarda daha canlıydı. Turist sayısı azaldıkça işlerimiz de düşüyor.

 

Mehmet Babayiğit:
20 senedir bu çarşıda esnafım. Büyük bir mağazam vardı ancak iflas ettim. Mağazamı kiralayıp, daha küçük bir dükkana geçtim. Şu anda işler iyi değil. Kredi alıp yeniden işlerimi büyütmeyi planlıyorum. Çarşıda bugünlerde turist var ancak turistin esnafa faydası yok. Pek iş yapmıyoruz. Durumumuz Rumlardan daha iyi değil.

 

Hüral Sevem:
34 yıldır bu çarşıdayım ama işlerimiz maalesef iyiye gitmiyor. Normalde nisan aylarında yaşanan canlılık bu yıl yok. Çarşıda canlılık yok. İşlerimiz her gün daha da kötüye gidiyor.

 

Ramazan Özpolat:
8 yıldır çarşıda esnafım. Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl çarşı durgun. Turist geliyor ancak otelden dışarıya çıkmıyor. Son günlerde çarşıda yaşanan durgunluğu ise tozlu ve rüzgarlı havaya bağlıyoruz. Mağazamıza gelen müşteriler havadan şikayet ediyor. Alışverişe çıkan turistler hemen otele dönmek istiyor. İşlerimiz normal seyrinde devam ediyor. Çok iyi değil ancak çok kötü de değil. Son zamanlarda yerli halk çarşıya çıkmıyor. Bunu ülkede yaşanan ekonomik krize bağlıyoruz.

 

Sevda Çağlayan:
Kış aylarını çok sakin geçirdik. Yerli halkımız çarşıya sadece gezmek amaçlı geliyor. Alışveriş yapmadıklarını gözlemliyoruz. Yerli halkın Rum tarafından ve Türkiye’den alışveriş yaptığını düşünüyoruz. Tüm çarşının müşterisi genel olarak yabancı ve Türkiye’den gelen turistlerdir. Çarşı bu dönem oldukça sakin. Her geçen gün daha da kötüleşiyor.

 

Erol Arı:
Geçen yıla göre çarşı oldukça durgun. İşler düşük. Geçen yılla bu yıl aşağı yukarı işlerimiz ayni seyrinde. Yerli yabancı müşterilerimiz var. Yine de çarşı durgun.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık