Ana Sayfa Emlak Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı

Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı

TBMM Genel Kurulu'nda, Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın görüşmeleri başladı.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 17:43
Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı

TBMM 

TBMM Genel Kurulu'nda, Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın üzerine hükümet adına söz alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz,, Kalkınma Planı'nın hazırlanma safhasının 2 yıl sürdüğünü ifade etti.

Bu planın hazırlığında ilk defa yerelden önemli katkı aldıklarını kaydeden Yılmaz, "Türkiye'nin 81 ilinden, planımızla ilgili görüş topladık. 7 bini aşkın katılımcının görüşlerini aldık. Toplamda 10 binin üzerinde katılımcı bu plana katkıda bulundu" dedi. Yılmaz ayrıca iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve düşünce kuruluşlarıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Cevdet Yılmaz, "serbest piyasa ekonomilerinde plan olmaz" yaklaşımını doğru bulmadıklarını, "piyasa her şeyi halleder" düşüncesini benimsemediklerini söyledi. Hukuk düzeni içinde devletin düzenleyici, planlayıcı işlemleri yapması gerektiğini belirten Yılmaz, piyasa ekonomilerinin kaos ekonomileri değil, hukuk düzeni içinde çalışan, ciddi anlamda planlamalarla şekillenen ekonomiler olduğunu kaydetti.

Kalkınma Planı'ndaki öngörülerini anlatan Yılmaz, uluslararası değer zinciri hiyerarşisinde üst basamaklara çıkmış, mutlak yoksulluk sorununu çözmüş bir ülke konumuna gelmek istediklerini ifade etti. Yılmaz, Türkiye'nin mutlak yoksulluğu önümüzdeki yıllarda artık gündeminden düşüreceğini, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi nisbi yoksullukla mücadele edeceğini belirtti. 

Kalkınmada nitelikli insanı ön planda tutuklarına dikkati çeken Yılmaz, "Nitelikli, donanımlı insan yetiştirmeli ve bunları başka ülkelere kaptırmamalıyız. Türkiye'yi bu konuda cazip hale getirmeliyiz" dedi. Bu alanda  şehirleşmenin önemine işaret eden Yılmaz, yaşanabilir mekanlar ve sürdürülebilir bir çevre hedeflediklerini söyledi.

"Özgürlük kalkınmanın temel unsurudur"

İnsan odaklı bir kalkınma planında eğitimin önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, özellikle okul öncesi eğitime önem vereceklerini, bu alanda katılım oranını yüzde 70'e çıkarmayı planladıklarını dile getirdi. 

Sağlık alanında katedilen mesafeye işaret eden Yılmaz, 10 yıl önce, bir yıl içinde 3.2 olan hekime başvuru sayısının 2011 yılında  8.2'ye çıktığını söyledi. Yılmaz, hekime başvuru oranında AB standartlarına ulaşıldığını bildirdi.

Kalkınma Planı döneminde koruyucu, önleyici hukuk yaklaşımını yaygınlaştıracaklarını belirten Yılmaz, hukukun tüm dallarında alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. 

Planda çoğulcu, özgürlükçü bir demokrasi anlayışını esas aldıklarını kaydeden Yılmaz, "Bireylerin kendilerini özgürce ifade etmelerini esas alıyoruz. Özgürlük kalkınmanın temel unsudurur. Özgürlüğün olmadığı yerde yenilik olmaz, teknoloji gelişmez. Bu, kalkınma açısından son derece önemlidir. Kalkınma Planı'nda demokrasi, temel hak ve özgürlüklere güçlü bir vurgu yapıyoruz" diye konuştu. 

Kalkınmada nüfusun öneminin altını çizen Yılmaz, "Zenginleştikten sonra sonra yaşlanırsanız idare edebilirsiniz ama zenginleşmeden yaşlanırsanız bu büyük risk. Uzun vadede, 2050 yılından sonra nüfusumuzun azalacağı görülüyor. Bu nedenle genç nüfusu korumak için plan döneminde nüfusu artırıcı politikalar benimisenmiş durumda" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık