Ana Sayfa Gündem Onurer: "Akkuyu'da sorun teknoloji değil, bu teknolojinin hangi amaçla kullanılacağıdır"

Onurer: "Akkuyu'da sorun teknoloji değil, bu teknolojinin hangi amaçla kullanılacağıdır"

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Onurer, Akkuyu'da nükleer santral yapılmasına KSP olarak karşı olduklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Onurer:

Onurer, AKP hükümetinin Akkuyu’da nükleer santral inşa etme kararı Kıbrıs halkını haklı olarak endişeye sevk ettiğini ifade ederek, Akkuyu'da neden olunacak herhangi bir kazanın Kıbrıs üzerindeki etkilerinin korkunç olacağının açık olacağını kaydetti.

Bugünkü şartlar altında, gerek Türkiye halkı adına, gerekse Kıbrıs halkı adına bir nükleer santral yapılmasına Kıbrıs Sosyalist Partisi olarak karşı olduklarını da kaydeden Onurer, Akkuyu’da nükleer santral inşa edilmesine karşı çıkanların, doğrudan nükleer teknolojiye karşı çıkmakta olduğunu da belirtti.

Onurer sözlerine şöyle devam etti:

“Oysa ki sorun teknolojide değil, bu teknolojiye kimlerin ne amaçla, nasıl, ne kabiliyet ve kapasitede kullandıklarıdır. Çok yakın bir geçmişte, Türkiye’de madenlerde neden olunan art arda kazaların sonucunda 300’den fazla işçi katledilmişti. Her gün Türkiye’de iş kazaları yer almakta ve işçiler, çalışanlar hayatlarını kaybetmekte, sakat kalmaktadırlar. Bunların hiçbiri kaza değildir ve önlenemez değildirler. Bu katliamlar TC patronları ve onların iktidarlarının ve hükümetlerinin kar, daha kar ve daha çok kar için insan hayatına zerre kadar önem vermedikleri gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Konvansiyonel sanayide bile modern teknolojiye yatırım yapmayarak, teknolojiyi kullanmayarak gerekli emniyet önlemlerini almayarak bu katliamlara neden olmaktadırlar.”

Nükleer santral gibi ileri teknoloji, aşırı güvenlik tedbirleri, ileri bir eğitim seviyesi, gerekli ve yeterli teknolojik donanım, know-how ve çalışma konsantrasyonu gerektiren bir alanda, TC burjuvazisinin ve AKP hükümetinin bugünkü haline bakarak değerlendirildiği zaman, durumun iç açıcı olmadığını da kaydeden Onurer, “belli ki AKP hükümeti, her yaptığı işte kar ve rantı ön plana çıkardığı gibi nükleer santral konusunda da yeterli araştırmalar yapmadan, yer seçiminde dahi kendi halkı ile birlikte komşu ülkelerin konumunu düşünmeden, kendi ulusal kaynaklarının ve dönüştürülebilir enerji kaynaklarının fizibilitesini yapmadan tamamen dışa bağımlı ve dolayısı ile de rantı yüksek seçeneği kabul etmiştir” dedi.

Bu tür yüksek maliyetli yatırımların ihalelerinden doğacak rant ve nemalanma olanaklarının halen çeşitli yolsuzluklar, hırsızlıklar ve rüşvet iddiaları ile suçlanan AKP hükümetinin ağzının suyunu akıttığını da söyleyen Onurer, bu aşamada, Türkiye halkına AKP hükümetinden bu konuda bir referandum yapması talebinde bulunması çağrısı yaptı.

Onurer, gerek nükleer santral gereksinimi, gerekse nükleer santralin konumu için referandum yapılsın” diyerek, AKP çevrelerinin ve TC burjuvazisinin karları için inşa edilecek olan ve gerek Türkiye halkının gerekse de Kıbrıs ve çevre ülke halklarının geleceğine potansiyel bir tehdit oluşturan Akkuyu nükleer santraline Kıbrıs halkı olarak karşı çıkılması gerektiğini belirtti.

Onurer sözlerine şöyle son verdi:

“Kuzey Kıbrıs’ın kukla yönetimi belli ki AKP patronlarına bu konuda da teslim olmuştur. Bu bakımdan bu konuda mobilize olmuş örgütlerimizin ve halkımızın eylemliliğini doğrudan sömürge valiliği görevi yapan TC elçiliğine yönlendirmesi gerekmektedir. KSP olarak, sadece Akkuyu’da değil, bugünkü emperyalist düzende Türkiye’nin herhangi bir yerinde nükleer santral yapılmasına karşıyız ve nükleer santralin yapılmasına karşı oluşturulan halk muhalefetini ve eylemlerini destekliyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık