Ana Sayfa Mizah Operasyon yapıldı, dolar uçtu, TL çakıldı, borsa dibe vurdu

Operasyon yapıldı, dolar uçtu, TL çakıldı, borsa dibe vurdu

Son yıllarda Hükümeti yıpratma amaçlı atılan iki ciddi adımdan ilki olan Gezi Parkı olaylarında 150 milyon TL zarara uğrayan Türkiye, Hükümete yönelik ikinci adım olan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile de büyük zarara uğradı.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2013 Cuma 12:53
Operasyon yapıldı, dolar uçtu, TL çakıldı, borsa dibe vurdu

Mansettv.com/ÖZEL HABER

Son yıllarda Hükümeti yıpratma amaçlı atılan iki ciddi adımdan ilki olan Gezi Parkı olaylarında 150 milyon TL zarara uğrayan Türkiye, Hükümete yönelik ikinci adım olan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile de büyük zarara uğradı. Dolar uçtu, TL çakıldı, borsa dibe vurdu. Halkbankası'nın borsadaki hisselerindeki kayıp 8,72'ye ulaştı.


Dünya refah içindeyken batmak üzere olan Türkiye'yi 11 yılda dünya ekonomik krizdeyken refah seviyesine getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinin tüm çabaları, Hükümet karşıtı protesto ve operasyonlarla heba oluyor.

Halk Bankası üzerinden Türkiye'nin ekonomisini hedef alan, çok uluslu operasyonun devlete 5 günlük maliyeti 40 milyar TL'yi geçti. Devletin borçlanma faiz oranı çift haneye yaklaştı, dolar 2,09'a çıktı.

EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ


Yaşanan olaylar nedeniyle Türk Lirası dolar ve euro karşısında son 10 yılın en düşük seviyesini gördü.

Türk Lirası Gezi Parkı eylemleri ve son yaşanan rüşvet ve yolsuzluk operasyonun yanı sıra ABD Meclisinin bono rezervlerini düşürmesi nedeniyle zarar gördü.


DOLAR ÇIKTI


Dünya genelindeki siyasi çalkantılar ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dünkü parasal genişlemeyi azaltma kararının ardından küresel piyasalara paralel olarak yükselişe geçen dolar, bankalararası piyasada 2,0750 lira seviyesinden alıcı buldu.

BORSADA ÇAKILDI


Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınmasının ardından düşüşe geçen Halkbank hisselerindeki kayıp yüzde 8,72'ye ulaşmıştı.

Yeni bir gelişme ile itibar kaybeden Halk Bankasının notu süpriz bir şekilde arttı.

SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından gerçekleştirilen dönem incelemesi sonucunda Türkiye Halk Bankası’nın Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’nun 10 üzerinden 8.77'den 9.21'e yükseltildi.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ'NDEN AÇIKLAMA


Gayrimenkul sektöründen üç dernek tarafından yapılan ortak açıklamada, "Soruşturma sürecinin, inşaat sektörünü ve Türkiye'nin genel itibarını olumsuz etkileyecek bir noktaya gittiğini büyük bir üzüntüyle görmekteyiz" denildi.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) imzası ile yapılan ortak açıklamada, Türkiye gayrimenkul sektörünün, ülke ekonomisine önemli ölçüde istihdam ve katma değer sağlayan sektörler arasında ilk sıralarda yer aldığı, inşaat, gayrimenkul ve alt sektörlerinin gerek ülkenin, gerekse toplumun gelişiminde ve istihdamda oynadığı büyük rolün bilindiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, sektörün 2 milyonun üzerinde istihdam sağlarken, tedarikçi, alt yüklenici, paydaşlar, 200'ün üzerinde ilişkili sektör ve aileleri ile 8 milyon civarında kişiyi ekonomik olarak doğrudan ilgilendiren bir konumda bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:


"Son günlerde yaşanan gerek ülkemiz kamuoyunu gerekse tüm dünyanın ilgisini ülkemize odaklayan olaylar hepimizin hassasiyetini ciddi boyutta arttırmakta ve Türkiye ekonomisinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu olumsuz etkilenmenin boyutlarının erken ve sorumsuz ifadelerle daha da arttırılacağı hepimizin malumudur. Şuan içerisinde bulunduğumuz soruşturma sürecinin, 100 milyar Dolar'ın üzerinde büyüklüğe sahip, Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden inşaat sektörünü ve Türkiye'nin genel itibarını olumsuz etkileyecek bir noktaya gittiğini büyük bir üzüntüyle görmekteyiz.

Bu sebeple kamu vicdanının rahatlatılması, sektörümüzün ve dolayısı ile ülke ekonomimizin bu olayı en az hasarla atlatması için her türlü müphemiyetin biran önce ortadan kaldırılması acil ve zaruridir. Bu belirsizliğin devam ettiği her günün sektöre zarar vereceği endişesini taşımaktayız. Şunu açık yüreklilikle ifade edelim ki; bir yandan adaletin hızla tecellisinin gerekliliğini vurgularken öte yandan gayrimenkul sektörünün bir bütün olarak tüm üretimini sürdürmekte ve taahhütlerini yerine getirmekte, her zamankinden daha fazla titizlik ve çaba harcadığını belirtmek isteriz. Sektörün öncü dernekleri olarak, bu titizliğin ve ekonomik hayatımızın sağlıklı bir şekilde yürümesinin her zaman arkasında olacağımızı kamuoyu ve sizlerin dikkatine sunmak isteriz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık