Ana Sayfa Ekonomi Ordunun İHA'ları kayıp

Ordunun İHA'ları kayıp

Alman Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde Alman Ordusu’nda kullanılan insansız hava araçlarıyla (İHA) ilgili bilgiler paylaşıldı.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 11:51
Ordunun İHA'ları kayıp

Alman Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde Alman Ordusu’nda kullanılan insansız hava araçlarıyla (İHA) ilgili bilgiler paylaşıldı. Bakanlığın verilene göre kaybolan İHA’dan 35’i bir daha bulunamadı. Tamir edilemeyecek kadar hasar gören araç sayısı 50 iken, 52 İHA’nın düştüğü belirtildi. Kaybolan, düşen ve hasar gören insansız hava araçlarının toplam sayısı 134’ü buldu.

Federal Savunma Bakanlığı’nın ‘Şeffaflık Girişimi’ çerçevesinde açıklanan rakamların bir önceki rapordakinden daha yüksek olması dikkat çekti. Bakanlık geçtiğimiz hafta bir soru önergesine verdiği cevapta bu sayının 124 olduğunu açıklamıştı.

"BAZILARI ÇALINMIŞ OLABİLİR"

Kaybolan İHA’lar hakkında açıklamada bulunan Savunma Bakanlığı’nın bir sözcüsü, “Birkaç olayda insansız hava araçların üçüncü şahıslar tarafından çalınmış olabileceği göz ardı edilmiyor.” dedi. Diğer insansız hava araçların ise düştüğünde ağır hasar gördüğü ve bundan dolayı bulunduğu yerin tespit edilemediği tahmin ediliyor.

Savunma Bakanlığı’nın İHA’larla ilgili verdiği raporda bir adet Eurohawk da yer alıyor. Federal Savunma Bakanı Thomas de Maiziere bu projenin durdurulması yönünde karar almış, Federal Meclis’te ise konuyu araştırmak için bir komisyon kurulmuştu.

Diğer İHA’larla ilgili detaylar ise şöyle: Aladin isimli 290 İHA’dan 8’i kayıp, 30’u hasarlı; yer tespiti için kullanılan küçük 43 İHA’dan (KZO) 6’sı kayıp, 81 Luna’dan 11’i kayıp, 164 Mikado’dan 2’si kayıp, 3 adet Heron 1’den ikisi ağır hasar gördü ve 2009’a kadar kullanılan CL-289’dan 8’i kayıp, 31’i hasar gördü.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık