Ana Sayfa Yurt Örgütler elektrik zammına karşı eylem kararı aldı

Örgütler elektrik zammına karşı eylem kararı aldı

Elektrik zammının geri alınmasına yönelik ortak eylem kararı alındı.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2013 Perşembe 21:04
Örgütler elektrik zammına karşı eylem kararı aldı

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO)’nda dün akşam tüm toplumsal kesimlerin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda elektrik zammının geri alınmasına yönelik ortak eylem kararı alındı.

Toplantıda alınan kararlara göre, zammın geri alınmasına yönelik gelecek hafta Perşembe günü beş farklı şehirde aynı anda araçlı eylemler gerçekleştirilecek, eylemler için de bölgelerde yapılacak geniş katılımlı toplantılarla üretici, esnaf, zanaatkar ve halkın bilgilendirilmesi sağlanacak, zamma karşı bölgelerde dağıtılacak afişler ise işyerlerine asılacak. Ayrıca, güçlü bir mücadele için birlikteliğin sağlanması amacıyla sendikal platform ve diğer örgütlerle sürecin istişare içerisinde yürütülmesi kararlaştırıldı.
 

Toplantıda konuşan KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, zammın geri alınması ve hükümet yetkililerinin sendika ve sivil toplum örgütleri ile bir araya gelerek çare üretmesi gerektiğinin önemle altını çizdi. Zammın dışında birçok seçenek ve alternatifin bulunduğunu söyleyen Tulga, “elektrik kurumu bizlere, halka ait bir kurumdur, kurumumuza, kendi öz varlıklarımıza sahip çıkmak için zammın dışında her türlü bedeli ödemeye hazırız ancak bizler hazır olduğumuz halde hükümetin zam ile ilgili ısrarı anlaşılır değildir, buradan başka niyetlerin bulunduğu anlaşılmaktadır” şeklinde konuştu.

Elektriğin olmadığı yerde üretimin olamayacağını, üretimin olmadığı yerde de hayatın olamayacağını ifade eden Hürrem Tulga, esnafın, zanaatkarın, üreticinin ülkede bulunan toplam işletmelerin % 96’sını oluşturduğunu ve yerel istihdamın neredeyse tamamını gerçekleştirdiğini ancak bugün  elektrik zammından dolayı üretimi, hizmeti bırakma dışında hiçbir şansı kalmadığını belirtti. Tulga, üretim yapan tüm kesimlerin büyük bir adaletsiz durum içerisinde olduklarını, zammı hem konutlarında, hem de işyerlerinde ödeyerek çifte mağduriyet yaşayacaklarını ifade etti. Zammın hayat pahalılığını tetiklemesi yanında haksız rekabeti artıracağına da dikkat çeken Tulga, bu durumun mikro, küçük hatta orta boy işletmeleri yok etmek anlamına geldiğini, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu vurguladı.

Zam ile küçük üreticiler yok edilmek isteniyor
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları sadece eleştirmekle çözüme ulaşılamayacağını, alternatiflerin ortaya konması ve çıkış yolunun bulunması gerektiğini belirtti. Sennaroğlu’nun halkın elektriksiz kalacağını söyleyerek, halkı korkutmaya çalışmasının yanlış olduğunu ifade eden Mustafa Naimoğluları, elektrik zammı ile hayat pahalılığının tetikleneceğini, rekabetin imkansız kılınacağını ve ülkedeki mikro, küçük, hatta orta boy işletmelerin de yok edileceğini söyledi.  

Kurum borçlarının elektrik üretim maliyetlerine eklenmesi ekonomik akla uygun değil
Devletin kamu kurum ve kuruluşlarının elektrik giderlerini ödeyemediğini, elektrik kurumunun oluşan zararları karşılamak için de borçlandığını ifade eden RES-BİR Başkanı Süleyman Gürcafer konuşmasında, borcun ve faizinin elektrik maliyetlerine eklendiğini ancak bunun hiçbir ekonomik akla uygun bir durum olmadığını belirtti. Elektrik üzerinden yapılmak istenenleri önlemek için toplum olarak mücadele edilmesi gerektiğini belirten Gürcafer, bunun da gerekli fedakarlığı göstererek yapılabileceğini söyledi. Gürcafer, varlıklarımızın korunması için toplumsal seferberlik ilan edilmesiyle her kesimden çalışanın fedakarlık gösterebileceğini ve mücadele için de maaş almamanın dahi göze alınabileceğini önemle belirtti.

Zam kabul edilemez, üreticinin gidecek yeri kalmadı
Doğancı Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bicen, üretici olarak büyük çabalar sonucu patateste dış pazar yarattıklarını ve sözleşmeli üretimle patatesi ihraç ettiklerini ancak bu yapılan elektrik zammı ile girdi maliyetlerinin yükseleceğini, üretici olarak büyük zarara uğrayacaklarını ve bir kez daha batacaklarını ifade etti. Bu zam kararının üreticiler ve diğer kesimlerle müzakere edilmeden alındığını, bunun kabul edilemez olduğunu ifade eden Bicen, “elektrik zammı geri alınmazsa arazilerin içindeki elektrik direklerini, trafoları derhal kaldırsınlar, kaldırmazlarsa biz kaldıracağız, üreticinin gidecek yeri kalmadı” şeklinde konuştu.   

Elektrik zammı ile turizm sektörü büyük zarara uğratıldı
KITSAB Başkanı Orhan Tolun, turizmde fiyatların bir yıl önceden belirlendiğini ve tüm sektörün bu yönde anlaşmalar yaptığını, dolayısıyla elektrik zammı ile turizm sektöründeki tüm kesimlerin büyük zarara uğratılacağını söyledi. Tolun ayrıca yapılacak olan her eylemde destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. 

Gün, bir yumruk olarak doğru hedefe varma günüdür
Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca, elektrik zammının halkı iki yerden vurduğunu, hem evden, hem işyerinden vurduğunu ifade etti. Elektrik olmadığı zaman ise insanın ne evi, ne yurdu, ne umudunun, hiçbir şeyinin kalmayacağını belirten Osman Amca, günün bir yumruk olup, doğru hedefe varma günü olduğunu vurguladı.

Narenciye üreticileri olarak elektrik zammına karşı her türlü eyleme desteğiz
Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, elektrik zammı ile hedeflenenin küçük ve orta ölçekli üreticileri yok ederek trös yaratmak olduğunu söyledi. Alioğlu narenciye üreticilerinin yapılacak olan her türlü eyleme de destek vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Kurum çalışanları olarak birlikte mücadeleye hazırız
EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer, elektrik kurumunun içinde bulunduğu durum ve gelinen süreç hakkında bilgi verdi. Elektrik kurumu çalışanları olarak zamma karşı olduklarını belirten Cesurer, zammın geri alınması gerektiğini, kurumun da yeniden yapılanması için gerekli adımları atmaya ve bunun için de birlikte gereken mücadeleyi vermeye hazır olduklarını ifade etti. 

Hükümet özelleştirme niyetinde olduğunu 2014 yılı bütçesindeki ifadelerle belli etti
HÜR-İŞ Federasyonu Başkanı Yakup Latifoğlu, devlet kurum ve kuruluşlarının elektrik giderlerini ödemesi gerektiğini, ancak yine aynı yanlışların devam ettiğini, 2014 yılı bütçesinde devletin bazı kurum ve kuruluşların elektrik giderlerinin yer almadığını ifade ederek, BRTK örneğini verdi. Hükümet programında özerkleştirme politikasına yer verilmiş olmasına rağmen, 2014 yılı bütçesinde özelleştirme ifadelerinin kullanıldığını belirten Latifoğlu, hükümetin aslında elektrik kurumunun özelleştirilmesi niyetinde olduğunu kaydetti. 

Toplantıya katılan ve alınan kararlara destek veren örgütler şunlardır: “EL-SEN, HÜR-İŞ, K.T.M.M.O.B, KTEZO, İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Girne Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, K.T. Güzellik Uzmanları Birliği, K.T. İnşaat Taşeronları Birliği, K.T. Oto Kaporta ve Boyacıları Birliği, K.T. Marketler Birliği, K.T. Öğrenci Yurtları Birliği, K.T. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Kıbrıs Mutfak Profesyonelleri Derneği, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği, Doğancı Patates Üreticileri Birliği, K. T. Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği, Lefkoşa Muhtarlar Derneği, RES-BİR, K.T. Sıhhi Tesisatçılar Birliği, K.T. Oto Tamircileri Birliği, Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Karpaz Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık