Ana Sayfa Dünya Örnek teşkil edecek

Örnek teşkil edecek

Metin Kalkan, ayakkabı boyacısı olarak İngiltere’de çalışma vizesi aldı.

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 12:00
Örnek teşkil edecek

Eylem ERAYDIN / LONDRA


Mersin’de ayakkabıcı boyacılığı yapan 34 yaşındaki Metin Kalkan, İngiltere’de işini yapabilmek için Ankara Anlaşması'ndan yararlanarak vizeye başvurdu. Önce başvurusu reddedilen Kalkan, temyiz mahkemesine giderek davayı kazandı. Böylece Metin Kalkan, yatırımcı olarak 500 sterlin sermaye ile Londra’da ayakkabı boyacılığı işini yaparak ülkede yaşama hakkı kazandı.


Kalkan 1 yıl önce abisinin yaşadığı İngiltere’ye gelmek ve burada çalışmak için Türk vatandaşlarının İngiltere’de yatırımcı ve iş sahibi olarak yaşamasını sağlayan Ankara Anlaşması kapsamında vizeye başvurdu.


Başvurusu reddedilen Kalkan daha sonra hukuki süreci başlatarak kararı temyize götürdü. Yaklaşık 8 ay süren davanın ardından İngiliz mahkemesi Kalkan'ı haklı buldu ve 500 sterlinlik sermayeyle Ankara Anlaşması'ndan yararlanarak Londra'da mesleğine devam edebileceğine karar verdi.


3 aydır Londra’da ayakkabı boyacılığı yapan ve günde yaklaşık 100 sterlin kazandığını belirten Metin Kalkan, şöyle konuştu;


“İlk vize başvurumuz, İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından reddedildi. Mevcut uygulamada, İngiltere’de yatırım yapmak isteyen bir iş adamının banka hesabında ortalama 500 bin sterlin (1 milyon 400 bin TL) sermaye göstermesi ve belirli süreyle şirketini çalıştırması gerekiyordu. Biz de avukatlarımız ile Londra’daki temyiz mahkemesine başvurduk. Hâkim, işin niteliğinin ve sermayesinin önemli olmadığına, ayakkabı boyacılığının yapılabilecek ve kâr edilebilecek bir sektör olduğuna karar verdi. İngiliz yargısının bu kararı emsal niteliğinde. 1 yıllık vize, bir boyacı sandığı ve 500 sterlin (Bin 400 TL) sermaye ile İngiltere’ye geldim. Havaalanında abim tarafından karşılandım. Şu an Londra ve civarında ayakkabı boyacılığı yapmaktayım. İşimden çok memnunum.”


Emsal niteliğinde


Kalkan’ı temsil eden hukukçu Hakan Camuz davanın bir emsal niteliğinde olduğunu belirterek, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılan vize başvurularında Türk vatandaşlarına çeşitli zorluklar çıkarıldığını savundu.


Camuz, Metin Kalkan’ın davasının kendisi için ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, ayakkabı boyacısının bile İngiltere’de işini yaparak yaşama hakkı olduğunu ifade etti. Camuz sözlerini şöyle sürdürdü;


“Mahkeme bizim davamızı haklı buldu. Konsolosluğun reddetme kararındaki gerekçelerin hiçbirini kabul etmedi. Çünkü gerekçeler hukuken kabul edilebilir değildi. Ankara Anlaşması'nın Türk vatandaşlarına vermiş olduğu çok geniş haklar var. Hizmet satın alma ya da hizmet satma konusunda önlerinde hiçbir engel yok. Biz sembolik olarak bunu ispatlamak istedik. 500 sterlin sermaye koyan ayakkabı boyacısı Metin Kalkan'ı İngiltere'ye yatırımcı olarak getirdik. Bizim için hukuken sembolik bir davaydı. Bu kararın İngiliz makamlarına örnek olmasını istiyorum. Türk vatandaşlarına yapılan vize zulmünün son bulmasını arzu ediyorum.”

 

Kıbrıs

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık