Ana Sayfa Dünya ortalama 500 metreküp pis atığın boşaltıldığı belirtildi

ortalama 500 metreküp pis atığın boşaltıldığı belirtildi

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, Ayluga Göleti’ndeki bütün balıkların kirlilik dolayısıyla öldüğünü ifade ederek, “Lefkoşa sanayi bölgesinin arkasında bir lağım denizi oluşmuş durumda. Ülkemizde herhangi bir kanalizasyon sistemi, altyapı olmadığı için Kuzey Kıbrıs’ta her gün için ortalama 500 metreküp lağım suyu bir yerlere boşaltılıyor” dedi.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 09:43
ortalama 500 metreküp pis atığın boşaltıldığı belirtildi

Sarpten, Kıbrıs’ta kırk tane sulak alanın olduğunu ve bunların 35 tanesinin koruma altına alındığını belirtti. Sarpten, korunma altına alınmalarına rağmen, kuşlar açısından önemli olan bu alanların korunmasında yetersiz kalındığını ifade etti.


Sarpten, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi’nde Kıbrıs’ın ekolojik sistemi ve yaşanan çevre sorunları hakkında bilgi verdi.


Ekolojik sistemin, belirli bir alanda yaşayan canlıların diğer canlılar ve cansız çevre ile etkileşimini anlatan bir kavram olduğunu söyleyen Sarpten, “Bu karmaşık bir ağ şeklinde işliyor. Bir canlı birçok canlıyla etkileşim içerisinde. Siz bu sistemden birini çektiğiniz zaman o sistem içerisindeki birçok halkayı olumsuz etkilemiş oluyorsunuz. Einstein’in söylediği gibi, dünyada arılar yok olduğu zaman insanlar da yok olacak” dedi.


Sarpten, Asya, Avrupa ve Afrika’dan gelen kuş göç yollarının kesişme noktasında bulunan Kıbrıs’ın 380’in üzerinde kuş çeşidi barındırdığını, bunlardan kuyrukkakan ve Kıbrıs ötleğeninin ise sadece Kıbrıs’ta yaşadığını söyledi. Flamingoların, göç yolları üzerindeki Gülseren Göleti’ne sıklıkla uğradığını ifade eden Sarpten, göletin korunacağı yerde üzerinden devlet eliyle yol geçirildiğini belirterek, “ Halbuki yasalar açık. Sulak alana hiçbir şekilde müdahalede bulunulamıyor. Ne yazık ki biz bizzat devlet eliyle yapıyoruz. Devletin kurumları bunu yapıyor” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık