Ana Sayfa Yurt Otelciler birliği ekonomik programa destek verdi

Otelciler birliği ekonomik programa destek verdi

Otelciler Birliği, ekonomik programa, sürdürülebilir ekonomiye geçiş açısından destek verdi.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 09:17
Otelciler birliği ekonomik programa destek verdi

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), yeni ekonomik programın, sürdürülebilir ekonomiye geçilmesine katkı koyacak özellikler taşıdığını belirtti ve önemli bir adım olarak gördüklerini kaydetti.


KITOB’dan yapılan ekonomik programa ilişkin açıklamada, ülkenin bugünkü görüntüsünün yıllardır uygulanan istikrarsız politikaların sonucu olduğu, içinde bulunulan durumun KKTC'nin sürdürülebilir kalkınmasının sağlanması için sadece ekonomik program değil, sosyal ve siyasi anlamda reformların yer alacağı geniş kapsamlı "sürdürülebilir kalkınma" programına ihtiyaç olduğunu gösterdiği belirtildi.


Bu durumun devamının, KKTC’nin sürdürülebilir kalkınması yolunda insanların katlanacağı maliyetleri daha da artacağı öngörüsünde bulunulan açıklamada, “Dolayısı ile sürdürülebilir ekonomiye geçilmesine katkı koyacak özellikler taşıyan bu programı önemli bir adım olarak görmekteyiz” denildi.


2010-2012 dönemini kapsayan ekonomik programın uygulanmasında önemli aksaklıklar olduğu ve gerekli ilerlemenin sağlanamadığı, programın uygulanmasındaki gecikmelerin ülkenin katlanması gereken maliyetleri artırdığı belirtilen KITOB açıklamasında, şunlar kaydedildi:


“Bu nedenle, 2013-2015 dönemi ekonomik programının, belirtilen süreler çerçevesinde uygulanmasını sağlayıcı araçların yerinde olması gereklidir. Programın uygulanmasının aylık, üç aylık izleme raporlarına ve teknik heyetin görüşlerine bağlanmış olması yeterli değildir. Programda yer alan her bir yapılacak işlemin aşamalandırılmaması; örneğin bir yasanın çıkması için Haziran 2013 tarihine kadar süre verilmiş olmakla birlikte bu yasanın taslak hale getirilmesi, meclise sunulması, komiteden geçmesi gibi ‘hedef işaretleri’ konmamıştır. Bunların olmaması ve aylık ya da üç aylık raporlar ile değerlendirmenin tamamen teknik heyete bırakılmasının yeterli olmayacağı düşünülmektedir.


Bununla birlikte, ülkemizde yasaların çıkarılması ne kadar önemli ise yasaların uygulanmasına yönelik işlemlere de yer verilmesi mutlaka gerekmektedir. Bu çerçevede, programda kamunun etkin hale getirilmesi konusunda eğitim ve yapılandırmaya yer verilmesi önemlidir. Mevcut durumda bu programın kamu tarafından uygulanmasında yeterli kapasitenin mevcut olmadığı düşünülmektedir.”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık