Ana Sayfa Yurt Özçınar: "Özellikle çevre, şehircilik ve afet yönetimi bizim için çok önemli"

Özçınar: "Özellikle çevre, şehircilik ve afet yönetimi bizim için çok önemli"

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği Eğitim Semineri, Lefkoşa’da gerçekleştiriliyor.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 13:25
Özçınar:

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği Eğitim Semineri, Lefkoşa’da gerçekleştiriliyor.

 

Merit Otel’de sabah başlayan ve gün boyu sürecek seminerde, Kentsel Planlama ve Şehircilik, Belediyeler ve Afet Yönetimi, Sürdürülebilir Atık ve Çevre Yönetimi ile Türkiye’nin Yerel Yönetim Sistemi konuları ele alınıyor.

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin işbirliğinde düzenlenen seminerin açılışına, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Koordinatörü Ertan Tosun, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Fırat Alakuş ile Kıbrıs Türk ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği yetkilileri katıldı.

 

ÇAVUŞOĞLU: “DÜNYA NORMLARINA UYGUN BELEDİYECİLİK”


Seminerin açılışında konuşan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, belediyeciliğin artık dünya normlarına uygun olarak yapılması gerektiği inancını vurguladı.

 

Sorun nerede olursa olsun çözümün aynı olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, farklı coğrafyalardan insanların birlikte sorunları çözmesi ve sağlıklı bir yaşam hedefiyle mücadele etmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

 

Çavuşoğlu, işbirliği ve bilgi-deneyim paylaşımının önemi üzerinde durduğu konuşmasında, bu vizyonla düzenlenen ve değerli fikirlerin tartışılacağı bu anlamlı seminerin Kıbrıs Türk toplumu için son derece faydalı olacağına inanç belirtti.

 

Tarihsel ve kültürel mirasın sahiplenilmesi, kentsel değerlerin yaşatılması ve kimlikli kentler yaratılmasının hedefleri arasında yer aldığını ifade eden Çavuşoğlu, bu alandaki projeleri ve çalışmaları için ülke ve Türkiye kaynakları dışında BM fonları ile AB’den de destek ve yardım alınmaya çalışıldığını anlattı.

 

Çavuşoğlu, KKTC’nin ambargo ve izolasyonlarla dünyadan izole edilemeyeceğine işaret ederek, KKTC’nin artık her alanda dünya devletleriyle birlikte ekonomik ve sosyal yarış içine Türkiye sayesinde girdiğini kaydetti.

 

Hükümetin, yerel yönetimlerin, ülkenin geleceği ve kaynaklarının sürdürülebilmesi için öneminin farkında olduğunu da belirten Çavuşoğlu, belediyeciliğin artık dünya normlarına uygun olarak yapılması gerektiği inancını dile getirdi.

 

Kıbrıs Türk halkının, yaşadığı toprakların ve kentlerin kültür ve kimlik değerlerini sahiplenerek, çağdaş dünyanın evrensel sorumluluklarını yerine getirmek için, çaba sarf ettiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Ne var ki UNESCO ve benzeri uluslararası kuruluşlar, aslında dünya mirası olan bu değerlerin korunmasında Kıbrıs Türk halkına karşı çok çekingen davranmaktadır” şeklinde konuştu.

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, en büyük miras olan çevre ve doğal kaynakları koruyabilmek için, yaşam ve endüstriyel faaliyetlerin, çevreye etkilerinin en aza indirgenebilmesine katkıda bulunma konusundaki hassasiyetlerine işaret ederek sürdürülebilir çevre yönetimini de, Bakanlık prensibi kabul ettiklerini söyledi.

 

İlkeler çerçevesinde, politikaları uygulayabilmek ve hedeflere ulaşabilmek için neler yapılması gerektiği konusunda, bu seminerde ortaya konulacak görüş ve önerileri son derece önemli ve değerli gördüklerini belirten Çavuşoğlu, bunların, çalışmalarında ve politikalar geliştirmede kendilerine yön vereceğini kaydetti.

 

Bu ve benzeri organizasyonlara desteklerinin devam edeceğini ifade eden Bakan, seminerin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Konuşmasının ardından Bakan Çavuşoğlu’na, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı Lokman Çağırıcı tarafından plaket de sunuldu.

 

ÇAĞIRICI: “İDEOLOJİLERİN DEĞİL ESERLERİN, ŞEHİRLERİN YARIŞTIĞI BİR DÜNYA”


Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı, İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ideolojilerin çatıştığı bir dünya değil, artık eserlerin, şehirlerin yarıştığı bir dünyada yaşandığı ve yerel yönetimler olarak insana hizmet etme sorumluluğu içinde olduklarını kaydetti.

 

Dünyanın neresinde olursa, insanın ihtiyaçları aynı olduğu gibi, sorunları ve çözüm yollarının da aynı olduğunu belirten Çağırıcı, bu açıdan, bu tür etkinlikler ve bilgi, deneyim paylaşımlarının önemini vurguladı.

 

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin kuruluş amacı ve çalışmalarıyla ilgili bilgiler de veren Çağırıcı, belediyeciliğin okulu haline geldiğini ifade ettiği birliğin, 23 ülkede 1045 üyesi bulunduğunu, üye olduğu birçok uluslararası kuruluşla da işbirliği yaptığını anlattı.

 

Çağırıcı, birliğin eğitim çalışmalarında ve organizasyonunda ortaya koyduğu katkılarından dolayı Özçınar’a da teşekkür etti.

 

ÖZÇINAR: “DENEYİMLER PAYLAŞILIYOR”


Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Eş Başkanı Mahmut Özçınar, bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bu tür etkinliklere verdiği öneme işaret ederek, bir yenisini KKTC’de yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Özellikle çevre, şehircilik ve afet yönetiminin kendileri için önemli olduğuna işaret eden Özçınar, bu seminerde bunları da tartışma olanağı bulacaklarını kaydetti.

 

Ülkelerin ortaya koyduğu plan ve çalışmalarla kendilerini daha ileri noktalara taşıdığını; kendilerinin de Türkiye’yle deneyimlerini paylaştığını anlatan Özçınar, Türkiye’nin katkıları ve birlik bazında yaptıkları çalışmalarla bunları ileri noktalara taşıdıklarını vurguladı.

 

Açılış konuşmaların ardından seminer oturumlarına geçildi.

 

SEMİNER


Seminerde, “Kentsel Planlama ve Şehircilik” konusunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Gökmen Mengüç “Belediyeler ve Afet Yönetimi” konusunda, Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Müdürü Ramazan Yahşi “Sürdürülebilir Atık ve Çevre Yönetimi” konusunda İZAYDAŞ A.Ş. Proje Müdürü Onur Uludağ sunum gerçekleştirirken, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar’ın moderatörlüğündeki  “Türkiye’nin Yerel Yönetim Sistemi” konulu panelde ise şunlar konuşacak:

 

“Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Marmara Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi Dekanı, Marmara Belediyeler Birliği eski Genel Sekreteri Prof. Recep Bozlağan.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık