Ana Sayfa Gündem Özdil Nami Londra'ya gidiyor

Özdil Nami Londra'ya gidiyor

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Londra’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Özdil Nami Londra'ya gidiyor

5 – 8 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan ziyaret çerçevesinde müzakere sürecine yönelik görüşmelerde bulunması beklenen Nami, KKTC Londra Temsilciliği’nde düzenlenecek bir resepsiyonda basın mensupları ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileriyle bir araya gelecek.

Geçen hafta katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Dışişleri Bakanı, iktidara geldikleri günden bu yana müzakere süreci ile ilgili Cumhurbaşkanı’na açık destek verdiklerini vurguladı. Talep gelmesi halinde müzakere heyetinde yer alabileceklerini de açıkladıklarını kaydeden Özdil Nami, müzakereci Kudret Özersay’a ilişkin çarpıcı eleştirilerde bulundu.

MÜZAKERECİ ÖZERSAY’A ELEŞTİRİ

“Biz her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Üzülerek söylüyorum kendisinin Özel Temsilcisi bugüne kadar hala Dışişleri Bakanlığı’nın kapısından içeri girmediyse, bu büyük bir eksikliktir. Bu tavırda olanların, biz gerekeni yapıyoruz demeleri inandırıcılıktan uzaktır” diyen Nami, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki dönemde umarım bunlar telafi edilir. Başbakan’la görüşüyoruz diyorlar, hükümetin dış politika ile ilgili merkezi Dışişleri Bakanlığı’ıdır. Günlük bazda istişare edilmesi gerekir. Ortak akıldan bahsediyorsak eğer bundan gocunmamız lazım. Mesaj alınmıştır bu konuyu değerlendireceğiz denilmesi lazım. Maalesef o noktaya henüz gelemedik. Hükümet herhangi bir sivil toplum örgütü gibi muamele edilecek bir kurum değildir. Adanın kuzeyinde başkanlık sistemi değil Parlamenter Sistemi var bunu da unutmamak lazım. Böyle kritik bir dönemde istişareleri çok yoğun bir şekilde oluşturmak lazım. Biz her türlü desteği vermeye hazırız. Bundan sonra da bu desteğimiz tam olarak devam edecek. Kendi takdiridir, biz sadece her zaman göreve hazır olduğumuzu belirttik.”

Çözüm sürecine Türkiye’nin tam desteği olduğunu kaydeden Özdil Nami, sürece ilk büyük darbeyi gelişmeler ışığında Rum lider Nikos Anastasiadis’ın vurduğunu ileri sürdü. Görüşünü “Rum lider, liderler düzeyinde yoğun müzakerelere gitmektense ulusal konseye gitti ve Mavroyannis’i müzakereci durumuna getirdi ve masadan kendisini uzaklaştırdı. Maalesef Türk tarafı da aynı adımı attı” sözleri ile ifade eden KKTC Dışişleri Bakanı, daha önce de müzakereci kavramının yanlış olduğunu savunduğunu hatırlattı.

Olumsuz gelişmelere karşın Kıbrıs konusunda umutsuzluğa hiç kapılmadığını belirten Nami, “Biliyorum ki Kıbrıs sorunu öyle ya da böyle çözülecek. Buna kesinlikle inanıyorum. Bugün itibariyle kötü bir dönemin içerisindeyiz. Ortak açıklama ile ilgili halkı yanıltıyorlar gibi ifadeler kullanılmıştı ama biz hayır iyi gidiyor biz de işin içerisindeyiz ve aktif bir şekilde müdahiliz dedik. Nitekim Amerika da yakın ilgi gösterdi. Davutoğlu geldi ardından adaya. Bir iki kelimelik pürüzler de ortadan kaldırıldı. Tüm dünyanın tarihi olarak nitelendirdiği çok güçlü bir açıklama metni oluşturuldu” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık