Ana Sayfa Gündem “ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER İÇİN TEŞVİK”

“ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER İÇİN TEŞVİK”

Kıbrıs Postası’na konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, özel gereksinimli bireylerin devlet güvencesi altında çalışmayı arzuladığını, ancak 2006 yılından bu yana bu arzularının gerçekleşmediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2018 Salı 10:47
“ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER İÇİN TEŞVİK”

Özel gereksinimli bireylerin kamuda çalışmaları konusunda kimseye söz vermediğinin altını çizen Çeler, “Kaynaklarımız, olanaklarımız ortada” dedi, ancak elinden geleni yapacağını da vurguladı.

“ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER İÇİN TEŞVİK PLANLIYORUZ”

Bakanlığa geldiği günden beri özel sektörde yerel iş gücünün artırılmasına özen gösterdiğine dikkat çeken Bakan Çeler, özel sektörde teşvik düzenlemesine gittiklerini, aynı düzenlemeyi özel gereksinimli bireyler içinde yapmayı planladıklarını anlattı.

“ENGELLİLER ÇALIŞIRSA MAAŞ VE TEŞVİK ALIRLAR”

Teşvik düzenlemesi bittiğinde engelli çalıştıran işverenlere ve engellilere teşvik geleceğini açıklayan Zeki Çeler, engellilerin devletten maaş aldığını hatırlattı. Çeler, “Teşvik düzenlemesi tamamlandığında özel gereksinimli bireyler çalışırlarsa devletten aldığı maaş kesilir, ama teşvikten daha fazla alırlar ve maaşları da olur” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİLERİN HANGİ ALANLARDA ÇALIŞABİLECEĞİNE, KAÇ KİŞİ OLDUKLARINA DAİR LİSTE İSTEDİM”

Engelli bireylerin, özel sektörde hangi alanlarda çalışabileceğine daire çalışma yaptıklarını belirten Çalışma Bakanı Çeler, “Konuyla ilgili Engelli Koordinasyon Kurulu’ndan özel gereksinimli bireylerin hangi alanlarda çalışabileceğine ve kaç kişi olduklarına dair liste istedim” diye konuştu.

“REHABİLİTASYON MERKEZLERİ KAPANMAYACAK, AKSİNE DAHA FAZLA AÇACAĞIZ”

Öte yandan Engelli Yaşam Evi’nin ikinci etabı için blokenin açılması için başvuru yaptıklarını dile getiren Çeler, “Ev açıldığında ilçelerdeki 18 yaş üstü engelli rehabilitasyon merkezlerinin kapatılacağına dair iddialar var. Rehabilitasyon merkezleri kapanmayacak, aksine daha fazla açacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

(K.POSTASI)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık