Ana Sayfa Gündem Özersay: "Devlet vatandaşa güven vermeli"

Özersay: "Devlet vatandaşa güven vermeli"

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Doç. Dr. Kudret Özersay Güzelyurt bölgesinde yer alan Akçay ve Zümrütköy’ü ziyaret ederek vatandaşlara Cumhurbaşkanlığı konusundaki vizyonunu anlattı ve soruları yanıtladı.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Özersay:

Bölge ve köy ziyaretlerini sürdüren Özersay “ülkeyi bu kadar yıldır yönettiğini sananlar vatandaşı devlete küstürdükleri gibi, ciddi anlamda umutsuzluğa ittiler. Artık bu belirsizliği ortadan kaldıracak adımların devlet politikası haline gelmesini sağlayacak ciddi bir siyasi liderliğe ihtiyaç vardır. Kişisel, ailesel, zümresel yahut partisel çıkarları değil ülke menfaatini düşünen ve tarafsız davranacak olan bir siyasi liderliğe ihtiyacımız vardır. Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bu nedenle aday oldum” dedi. Özersay’a ziyaretleri sırasında Cumhurbaşkanlığı adaylığına destek veren çok sayıda gönüllü de eşlik etti.

“Devletin Bu Bölge İnsanına Güven Vermesi Lazım”

Kudret Özersay, yıllarca Kıbrıs Türkünün hayatının merkezinde Kıbrıs müzakerelerinin yer aldığına ama bu sürecin sonuç üretememesi nedeniyle toplumun kendi kendine olan güvenini de zamanla yitirdiğine dikkat çekerek “oysa devlet ucu açık ve sonuç alıcı olmayan bu müzakere süreçlerinde kendi vatandaşına bu bölgeye yatırım yapılması konusunda gerekli güvenceyi verebilmeliydi. Bugün geldiğimiz noktada devletin bir nevi üvey evlat muamelesi yaptığı batı bölgesinde yaşayan insanımız cenazesini dahi Lefkoşa’ya defneder duruma gelmişse, evladına bir ev alacağında kendi yaşadığı bölgeyi değil de Lefkoşa yahut Girne’nin yakınlarını seçer hale gelmişse o zaman bu ülkeyi yönetenler vatandaşa bu güveni veremediler demektir” dedi.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay sözlerine şu şekilde devam etti: “Devletin bu güveni verebilmesinin yollarından biri bu bölgeye, bölge gençliğinin yaşadığı işsizliğe çare olacak şekilde üniversite kampüs yatırımlarının özendirilmesidir örneğin. YÖDAK Yasası’nın yürütülmesinden sorumlu olan bir Cumhurbaşkanlığı makamı var. Vatandaşa taahhüdüm üniversiteler konusunda görev yapan YÖDAK kanalıyla genel olarak ülkenin özelde de bu bölgenin ihtiyaçlarını dikkate alan çalışmalar yapılmasını sağlamaktır. Kuşkusuz bunları tamamlar tamamlamaz da Cumhuriyet Meclisi’nin ve Bakanlar Kurulu’nun gündemine taşımaktır.”

“Meclis’i Bölgenin Sorunlarını Ele Almak İçin Toplantıya Çağıracağım”

Özersay Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesi durumunda özellikle Güzelyurt ve bölgesinde yaşanan mazbata sorunu; üretici ödemelerinin siyasilerin iki dudağı arasına bağlı olması sorunu; işsizlik ve genel anlamda Kıbrıs müzakerelerindeki durum nedeniyle bölgede yaşanan belirsizlik sıkıntısını Meclis’e ve Bakanlar Kurulu’nun gündemine taşıyacağını söyledi. Kudret Özersay Cumhurbaşkanlarının bir yandan müzakere ederken öte yandan da kendi vatandaşlarının bu ülkeye olan inançlarını yitirmeyecekleri bir devlet yapısı için uğraş vermeleri gerektiğine dikkat çekerek “eğer vatandaşınız ülkeyi terk etmeyi düşünmeye başlamışsa, eğer gençleriniz işsizlik nedeniyle bahis ve uyuşturucu gibi bağımlılık yaratan alışkanlıklar edinmeye başlamışsa Cumhurbaşkanı olarak sizin her şey yolundaymış gibi yemekler, kurdela kesilerek yapılan açılışlar ve resepsiyonlarla zaman geçirmeniz doğru olmaz. Ben böyle bir durumda, özellikle de Güzelyurt ve bağlı köylerdeki umutsuzluğu ve sıkıntıları gösrdükten sonra rahat uyuyamam. Cumhurbaşkanı olmam durumunda bölge insanının sıkıntılarını aşmak için gerek hükümeti gerekse Meclis’i özel bir çaba harcamaya teşvik edeceğim” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık