Ana Sayfa Gündem Özersay: "Herkes demokrasiyi içine sindirmelidir"

Özersay: "Herkes demokrasiyi içine sindirmelidir"

Özersay, dün Girne, Arapköy ve Çatalköy’ü ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Özersay:

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, Metehan bölgesindeki afişlerinin yırtılması ile ilgili olarak, “Herkes demokrasiyi içine sindirmelidir. Pankartlarımızı yırtarak halkın bize olan ilgisini ve sevgisini ortadan kaldıramazsınız. Ülkede ciddi bir değişimin simgesi olduğumu düşünüyorum ve birileri de bu nedenle adaylığımdan rahatsızdır. Ancak vatandaşlar her şeyin farkındadır. Toplum olarak başaracağız” ifadesini kullandı.

Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Özersay, dün Girne, Arapköy ve Çatalköy’ü ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

Toplumun artık bilinçli olduğunu ve 19 Nisan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkın kendi iradesini yansıtacağı bir seçimin yaşanacağını belirten Özersay, ‘Sözde değil, gerçek anlamda bir değişim için ciddi bir talep var. Toplum olarak bu değişimi yapma yolunda 19 Nisan’da başarıya ulaşacağız ve yeni nesil bu görevleri üstlenecek. Buna samimiyetle inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Özersay, dünyayı okuyabilen, anlayabilen, dünyada yaşanan gelişmeleri takip edebilen, yabancı dile hakim, dünyanın anlayabileceği türden politikalar üretebilecek olan yeni neslin artık bu görevi üstlenmesi gerektiğini belirtti.

“SÖZ VERİYORUM”

Özersay, şöyle devam etti:

“19 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde beni göreve getirmeniz halinde, size müzakere masasında bir çözüm vizyonu ile hareket edip haklarımızı en iyi şekilde savunma yanında, bu ülkenin iç sorunlarının çözümü için adım atma sözü veriyorum. Kıbrıs Türk halkının kendi iradesine dayalı bir gelecek kurmak istiyorsak, bu ülkeyi kendimiz yönetmek ve iyi yönetmek zorundayız. İşte bunun da yolu, devletin kurumlarına çeki düzen vermekten geçer. Bugüne değin her hükümet döneminde az veya çok partizanlık ve adam kayırmacılık yapıldı. Zaten ülkede kamu kaynaklarının verimsiz kullanımında da, adil bir hizmet üretilemiyor olmasında da bunun çok önemli bir rolü vardır. İşte bu nedenle, artık hak edenin hak ettiği işe girmesi, hak edenin hak ettiği terfiyi alabilmesi ve kuralların uygulanması esas olmalıdır. Kamu kurumlarında vatandaşın özlediği şekilde bir hizmet üretilebilmesi için Anayasanın ve yasaların bana verdiği yetkiyi çekinmeden kullanacağım”

Özersay, bugün siyaette olan ve yıllarca aynı anlayışla sorunların çözümüne pek bir katkı koyamayan yaklaşımlar yerine daha farklı bir arayış içerisinde olduğunu belirten, gördüğü ilgiden çok memnun olduğunu kaydetti.

“TEMİZ TOPLUM TEMİZ SİYASET”

Temiz toplum temiz siyaset anlayışının hakim olması gereken siyasetin, “bugün partizanlık ve adam kayırmacılık yüzünden yozlaştığını” ileri süren Özersay, yeni siyaset anlayışı ile sadece Sayıştaylığın ya da Meclis Başkanı’nın değil halkın da denetleyeceği bir anlayış şeklinin hakim olmasının topluma yarar sağlayacağını belirtti.

Özersay, “İnsanlar haklı olarak aynı yüzleri görmekten, tutulmayacağını bile bile verilen aynı sözleri dinlemekten yorulmuş durumdadır. Bu nedenle bu ülkede özellikle gençler arasında yaratılan umutsuzluğu kırmak için adım atma, inisiyatif alma, liderlik gösterme niyeti olan yeni nesle şans vermek gerekir” dedi.

Vatandaşın 21. yüzyıla uygun, dünyadaki gelişmeleri okuyabilen, Kıbrıs Türk tarafının kendi önerilerini geliştirip yapıcı bir tutumla aktif bir diplomasi yürütebileceği yeni nesil siyaset vurgusu yaptığını belirten Özersay, “Hesap verebilen, hukukun üstünlüğüne saygı duyan ve ülkesinden ve halkından umudunu yitirmeyecek, kararlı ve cesur davranabilen yeni bir liderlik kaçınılmazdır” ifadesini kullandı.

“SEÇİM ÜLKENİN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkenin geleceği için çok önemli olduğuna da dikkat çeken Özersay “Artık sözde değil, gerçek anlamda bağımsız bir ismin bu göreve gelmesi gerekir” dedi.

Adam kayırmacılığın ve partizanlığın önlenmesi bakımından gerçek anlamda bağımsız bir duruşun önemli olduğunu belirten Özersay, yıllarca pek çok görevde bulunmasına rağmen, herhangi bir siyasi partiye ya da siyasiye vefa borcu duyacak bir geçmişi, bir menfaat ilişkisi olmadığına vurgu yaptı.

Özersay, cumhurbaşkanlığı görevine gelmesi ile herkese eşit mesafede duracağının ve vatandaşlar arasında siyasi partisi ya da siyasi görüşüne göre ayrım yapmayacağının sözünü verdi.

Halkın güvenebilecekleri, işinin ehli olan, konusunun uzmanı ve yeni nesilden insanların bu görevlerde olmasını desteklediğini belirten Özersay, “Bu değişim olacak, başaracağız. Bu iradenin 19 Nisan’da sandığa yansıyacağı konusunda şüphem yoktur” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık