Ana Sayfa Siyaset Özersay: "Kötü yönetim kaderimiz değil"

Özersay: "Kötü yönetim kaderimiz değil"

Prof. Dr. Kudret Özersay Yeniboğaziçi’ni ziyaret ederek Kıbrıs sorunu ve iç gelişmeler konusunda bir sohbet toplantısına katıldı.

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2015 Pazar 22:45
Özersay:

Sadece seçim zamanlarında değil her zaman vatandaşlarla biraraya geldiklerini, bunun da toplumun nabzını, düşüncülerini ve beklentilerini doğru okumalarına yardımcı olduğunu anlatan Özersay “kötü yönetim Kıbrıs Türkünün kaderi değidir. Bu durumu değiştirmek, yeni bir anlayışla siyaset yapıp hak ettiğimiz iyi bir yönetime kavuşmak mümkündür. Bunun için ilkeli, sözünde duran ve güvenilir bir siyasete dayanacak yeni bir siyasi parti kuracağız” dedi ve ekledi: “bunun için yapmamız gereken şey eski yanlışları tekrar etmemektir. Çünkü bir bilim insanının da dediği gibi aynı şeyleri yaparak farklı yerlere varamayız”.

Temeller Doğru Atılacak
Son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıktan birinci sırada çıktıkları Yeniboğaziçi’ni ziyareti sırasında Özersay “bizim bu sandıklardan alnımızın akıyla çıkmamızı mümkün kıldınız, ortaya koyduğumuz temiz siyaset vizyonuna sahip çıktınız. Oy veren yahut vermeyen hepinize çok teşekkür ederim. Siyasetten gerçek bir kırılma noktasını yaratan sizlersiniz, bizler sadece sizlerin sözcüsüyüz, toplumsal yararı esas alıp yürüyenleriz “dedi. Özersay bugüne değin siyasette yer alanların pek çoğunun verdikleri sözleri tutmuyor olmasının en önemli nedenlerinden birisinin şahsi yahut ailesel menfaatlerini düşünüyor olmalarıyla yakından ilgili olduğunu ancak bunun başka bazı temel nedenlerinin de bulunduğunu anlattı. Siyasi partilerin farklı sermaye kesimleriyle, yapılacak siyaseti finanse eder şekilde hiç bir ilkeye dayanmayan menfaat temelli ilişkiler içerisine girdiklerini, göreve geldikten sonra ise doğal olarak ülkedeki kuralları bu kesimlere uygulayamadıklarını vurguladı. Özersay “sizin siyasetiniz belirli bir kesimin finansmanı ile yapılıyorsa, yani bir başka ifadeyle birilerine göbekten bağlıysanız göreve geldiğinizde oralarda özel sektörde çalışma hayatında geçerli olan kuralları uygulatamazsınız. Denetim yapmaz, masum insanların tehlikeli ortamlarda çalışmasına göz yumar duruma gelirsiniz. Çalışma saatlerine de, sosyal sigorta yatırımlarıyla ihtiyat sandığı yatırımlarına da uymayanlar olur ama siz sesinizi çıkaramazsınız. İşte ülkedeki siyaset daha en baştan hem sermaye ile, hem sendika ve sivil toplum örgütleriyle hem de genel anlamda vatandaş ile kısır bir menfaat ilişkisine girdiği için, iktidar dönelerinde verilen sözler tutulmaz, istenilse de tutulamaz. İşte tam da bu nedenledir ki bizler yeni siyasi oluşumu şekillendiririken belirli bir kesmin sözcüsü olmak, belirli bir kesime göbekten baplanmak niyetinde değiliz. Buna kesinlikle karşıyız. Toplumdaki bireylerin şahsi ve haksız menfaat beklentilerini karşılamak gibi sözler verecek de değiliz. Toplumun genelinin yararı, bir bir bireylerin menfaatine olandır. Bu hem iş insanları için hem kamu görevlileri için hem de diğer vatandaşlar için geçerlidir” dedi.
 
Artık Ok Yaydan Çıktı
Özersay konuşmasında ayrıca “kötü yönetim Kıbrıs Türkünün kaderi değildir. Hızla batmakta olan bir gemideyiz, artık bireysel kurtuluş mümkün değil. Artık toplumsal yararı esas kabul edilip bize yakışır bir yönetim yaratma zamanıdır. Bunun için yapmamız gereken şey eski yanlışları tekrar etmemektir. Çünkü aynı şeyleri yaparak farklı yerlere varamayız. Artık ok yaydan çıktı. Bunun için yeni bir siyaset anlayışıyla yeni bir siyasi oluşum içine girdik. Ama bunu kapalı kapılar arkasında yapmıyoruz. Sizlerin düşüncelerini sormaya geldik. Bu yeni siyasi oluşumda neyi görmek istiyorsunuz ve neyi görmek istemiyorsunuz. Bunları sizlerden duymak istiyoruz” dedi. Özersay vatandaşlar tarafından sorulan soruları cevaplandırdı ve yapılan yorumları not aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık