Ana Sayfa Dünya Özgür ve Miroğlu anılacak

Özgür ve Miroğlu anılacak

7. ölüm yıldönümlerinde iki merhum politikacı için kabirleri başında tören düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 08:11
Özgür ve Miroğlu anılacak

Kıbrıs Türk siyasi tarihinde önemli yerleri olan iki merhum politikacı Özker Özgür ile Salih Miroğlu, 7’nci ölüm yıldönümleri dolayısıyla bugün Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabirleri başında anılacak. Özker Özgür için saat 09.30’da, Salih Miroğlu için ise 10.00’da anma töreni düzenlenecek.


Özker Özgür Barış ve Demokrasi Vakfı (BADEV) Mütevelli Heyeti Başkanı Birikim Özgür, anma törenine Özker Özgür’ün tüm sevenlerinin davetli olduğunu belirtti.


Dr. Salih Miroğlu Vakfı Başkanı Kamil Oygar da, merhum UBP milletvekili ve bakan Salih Miroğlu’nun saat 10.00’da anılacağını duyurdu.

 

Eroğlu: Kaderimiz de, kederimiz de ortak


Bu arada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Salih Miroğlu ve Özker Özgür’ün 7’nci ölüm yıldönümleri dolayısıyla mesaj yayımladı.


Eroğlu, iki büyük parti UBP ile CTP’nin her yıl aynı günde bu iki değerin ortak kaybından doğan hüzünde birleştiğine, iki partinin yetkilileri ve ilgililerinin kabristanlıkta buluştuğuna işaret etti. Eroğlu, “Bu tesadüf hiç akıldan çıkarılmamalı ve her şeyin önüne insanlığımızı, dostluğumuzu, kardeşliğimizi, vatandaşlığımızı, aynı devletin ve aynı ulusun bireyleri olduğumuzu koymalıyız. Kaderimiz de, kederimiz de ortaktır. Hiç bir koşulda toplumsal birlik-beraberlik ve dayanışmamızı sarsacak gelişmelere fırsat vermemeliyiz” dedi.


Miroğlu’nun, gösterişe başvurmadan ülkeye ve UBP’ye bir üye, milletvekili, bakan olarak önemli hizmetler verdiğine işaret eden Eroğlu, tüm siyasilerin ve siyasetle ilgilenen herkesin Miroğlu’nun yaşantısından, yaptıklarından, davranışlarından öğrenecek çok şeyi olduğunu ifade etti.


Eroğlu mesajında Miroğlu için şunları kaydetti:


“1980’li yılların sonundan itibaren tanıdığım kardeşim, dostum, kabine arkadaşım Ulusal Birlik Partisi eski Genel Sekreteri Dr. Salih Miroğlu’nu kaybedeli 7 yıl oldu.


7’nci ölüm yıldönümünde Miroğlu’nu özlemle arıyor, anıyoruz.


Miroğlu, sevgi insanıydı. Partisini, ülkesini, köyünü, kentini, arkadaşını, insanını severdi. Vefalı ve güvenilecek bir dosttu. Birleştirici, bütünleştirici, sürekli araştıran ve okuyan bir kardeşimizdi.”


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Özker Özgür’le ilgili olarak da, “Demokrasimize, eğitim yaşamımıza, ülkemizin kalkınmasına öğretmen, milletvekili, Başbakan Yardımcısı olarak önemli katkılar yapmış ve adını unutulmazlar arasına yazdırmış bir kardeşimizdir” dedi.

 

Özker Özgür kimdir?


1940 yılında Baf’ın Vretça köyünde doğan Özker Özgür, 1961-1975 yılları arasında ortaöğretim okullarında İngilizce öğretmenliği yaptı. Özgür, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nı temsilen 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisi’nde görev aldı. 1976-1996 yılları arasında Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin başkanlığını yürüttü. 1993 erken genel seçimleri sonrasında DP-CTP hükümetleri döneminde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevinde bulundu. 1998 yılında Cumhuriyetçi Türk Partisi ile yaşadığı çelişkiler nedeniyle arkadaşlarıyla Yurtsever Birlik Hareketi’ni, ardından da Birleşik Kıbrıs Partisi’ni kurdu. Özker Özgür, 22 Kasım 2005’te hayata gözlerini yumduğunda halen Birleşik Kıbrıs Partisi Dış İlişkiler Sekreterliği görevini yürütmekteydi.

 

Salih Miroğlu kimdir?


Salih Miroğlu, 20 Ekim 1953’de Kayakale’de (Limasol) doğdu. Orta eğitimini Limasol’da tamamlayan Miroğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Miroğlu, Girne Akçiçek Hastanesi’nde hekimlik ve Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanlığı yaptı.


Salih Miroğlu 1990, 1993, 1998 ve 2003 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevlerinde bulunan Miroğlu, Türk Ocağı Kulübü’nde de yöneticilik ve başkanlık görevi üstlendi.


Miroğlu, UBP Genel Başkanlığı’na da vekalet eden Genel Sekreter ve yapılacak kurultayda genel başkan adayı iken 22 Kasım 2005’te Gazimağusa’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"SHİP TO GAZA" TEKNELERİ KOPENHAG'DA

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık