Ana Sayfa Siyaset Özgürgün: “Benim yapmadığım açıklama UBP’yi bağlamaz”

Özgürgün: “Benim yapmadığım açıklama UBP’yi bağlamaz”

Eski UBP’li, bazı DP-UG milletvekillerinin geriye dönüş yoluna girdiği iddialarına, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’den yanıt geldi.

Giriş Tarihi: 3 Ekim 2013 Perşembe 21:49
Özgürgün: “Benim yapmadığım açıklama UBP’yi bağlamaz”

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, 8 Ekim’de yeni genel sekreterin seçileceğini belirterek, “Şu anda UBP’den yapılacak herhangi bir açıklama ya benim ağzımdan olur, ya da genel merkezden… Herkes konuşabilir ama UBP’yi bağlamaz” dedi. Özgürgün, “Milletvekili olanların direkt geçişi sıkıntılıdır. Partisinden istifa edebilir herkes, ama transfer denilen konuya sıcak değiliz” şeklinde konuştu

Gizem ÖZGEÇ

Yıllarca Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) hizmet veren ve partinin eski genel başkanı İrsen Küçük ile yaşadıkları anlaşmazlıklar nedeniyle bu partiden ayrılıp Demokrat Parti (DP) çatısı altına giren milletvekillerinin, “eskiye dönüş yolunda olduğu” iddiaları kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ediyor. 
UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, ısrarla, Zorlu Töre, Ergün Serdaroğlu ve Hasan Taçoy ile gayri resmi görüşmelerin başladığını söylerken, söz konusu vekiller iddiaları yalanladı.  
Ergün Serdaroğlu “sağda birleşme tercihim” derken, Zorlu Töre, UBP’den hiçbir yetkili ile görüşme yapmadıklarını söyledi.       
UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ise parti genel sekreteri Necdet Numan’ın söylemlerini tanımazken, her kim olursa olsun direkt transfere sıcak bakmadıklarını açıkladı. 
Özgürgün, kapılarının herkese açık olduğunu ancak partilerinden istifa ederek başka bir partiden milletvekili seçilenlerin geri dönüşlerinin sıkıntılı olacağı görüşünü belirtti. 
UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, bazı DP-UG’li milletvekilleriyle ilgili ortaya atılan iddialarla ve Necdet Numan’ın açıklamalarıyla ilgili KIBRIS’a konuştu. 
Özgürgün, UBP’nin 8 Ekim’de yeni genel sekreterini seçeceğini belirterek, “Şu anda UBP’den yapılacak herhangi bir açıklama ya benim ağzımdan olur, ya da genel merkezden… Herkes konuşabilir ama UBP’yi bağlamaz” dedi. 
Özgürgün,  UBP’ye gelmek isteyen herkesle ilgili memnuniyet duyacaklarını ve çekim merkezi olmaktan ötürü huzur duyduklarını kaydetti. Partilerinin çalkantılı dönemleri geride bıraktığına dikkat çeken Özgürgün, şunları söyledi: 
“Tabi ki gelmek isteyen olursa mutlu oluruz. Ancak UBP’nin tüzüğüne göre belli kurallar var. Ayrılanlar eğer şu anda vekil ise ya da belediye başkanı ise UBP tüzüğüne göre yönetim kurulu kararı ile geri dönebilir. Hiç kimseye karşı, “bu gelemez” diye bir yaklaşımımız yok. Şu anda bu beyanı yapan birisi de yok. UBP hiç kimseye karşı ön yargı içinde değil. UBP bir kitle partisidir. Bu görevlere gelen herkes her makamı da alabilir. Şunu da belirtmeliyim ki, milletvekili olanların direkt geçişi sıkıntılıdır. Partisinden istifa edebilir herkes, ama transfer denilen konuya sıcak değiliz. Bunları daha önce yaşadık. Kopmalar olduğunda meclisi boykot ettik. Bu transferler olduğunda, iradeyi etkiliyor. Bu gerçekten halk iradesini yok etmektir. Halkın iradesini değiştirecek şekilde yapılacak transferler her yerde sıkıntı yaratır. Biz bu anlamda sıcak değiliz. Vekiller istifa edebilir, bağımsız kalabilir ve dönüp bir süre sora katılmak isteyebilir. Direkt transfer doğru değil”.

“Sağda birleşme ancak UBP çatısı altında olur”
Özgürgün, ayrıca sağda birlik söylemleri ile ilgili de konuştu ve UBP’nin sağın güçlü ve tek partisi olduğunu vurguladı. 
Özgürgün, UBP’nin sağda birleşme denilen olayda ancak tek çatı olabileceğinin altını çizdi ve “UBP, 1975’ten beri Kıbrıs Türk halkına, çok önemli hizmetler veriyor. Zaman zaman kırgınlık ve dağılmalar oldu. Ancak UBP, halkın bağrından kopan en güçlü partidir. Böyle bir partiden, yeni oluşum ortaya konularak başka partiye katılması mantıklı olmaz” diye konuştu. Özgürgün, UBP’nin sağda birleşmenin tek adresi olduğunu söyledi.

Töre: UBP’ye dönmek gündemimizde yok
DP-UG Milletvekili Zorlu Töre, UBP’ye geçeceğine yönelik iddiaları ve UBP Genel Sekreteri Necdet Numan’ı yalanladı. Töre, Necdet Numan’la partiden ayrıldıktan sonra ne 28 Temmuz öncesi, ne de sonrasında yüz yüze veya telefonda bir görüşmesi olduğunu kaydetti. Töre, partiden ayrıldıktan sonra UBP’deki arkadaşlarının çoğu zaman kendilerine geri dönün dediğini ancak kendisinin de bu çağrıya bir espriyle cevap vererek, “Siz bize katılın” dediğini belirtti. Bugüne kadar UBP yetkilileri ile ne resmi ne de gayri resmi hiçbir görüşme yapmadıklarının altını çizen Töre, DP-UG içinde de herhangi bir sıkıntıları olmadığını dile getirdi.
Töre, “UBP’ye dönmek gibi bir sıkıntımız yok. Gündemimizde böyle bir konu bulunmuyor. Değerlendirme yapmadık” dedi.  
DP-UG Genel Sekreteri Bengü Şonya ve Milletvekili Hasan Taçoy arasındaki karşılıklı atışmaları da değerlendiren Töre, “Ben bu iki arkadaşımızın basına yansıyan ifadelerinden oldukça rahatsızım. Siyaset sabırla yürütülür, böyle olması gerekir. Acil çıkışlar bize zarar verir. Hem siyasete sıkıntı verir. Büyük yanlışlıklar olabilir” diye konuştu.

Serdaroğlu: UBP’ye geçme niyetimiz yok. Sağda birleşmeden yanayım
UBP’den, DP-UG’ye geçen ve milletvekili seçilen Dr. Ergün Serdaroğlu da iddialara yanıt verdi. Serdaroğlu, UBP’ye dönüş için görüşme yaptıklarını yalanlandı. 
Serdaroğlu, UBP yetkilileri ile gayri resmi görüşmeler yaptıklarının doğru bir haber olmadığını vurguladı ve hükümetin kurulduğunu, kendilerinin de DP-UG’den vekil olduğunu anımsattı. 
Meclisin açıldığını, bundan böyle halka yönelik icraat yapma zamanının geldiğini de söyleyen Serdaroğlu, yasalara öncelik vermek gerektiğini dile getirdi.
DP-UG içinde bazı huzursuzluklar olduğuna, Genel Sekreter Bengü Şonya ve Milletvekili Hasan Taçoy arasında bazı huzursuzlular yaşandığına da dikkat çeken Serdaroğlu, bunları “yanlış” olarak niteledi. 
Yaşanan tartışmaların gereksiz olduğunun üzerinde duran Serdaroğlu, “Başkan bu noktada uzlaşı arayacak” dedi. Serdaroğlu, kesinlikle UBP’ye dönüş ile ilgili herhangi bir görüşme ve değerlendirme yapmadıklarının altını çizdi ve şöyle konuştu: 
“Henüz yapılmayan atamalar var. Benim fikrim bu memleketin bir kaos daha kaldırmayacağı. Herkes gerek meclisten, gerekse hükümetten icraat bekliyor. Bu ortamı bozmak istemiyoruz. Herkes bizim neden UBP’den ayrıldığımızı biliyor. Yanlış icraatlar bizi ayrılığa itti. Bizim yaptığımızı onaylayan halk bizi yeniden seçti. Tekrar kargaşa olmasını istemiyoruz. Şu anda UBP’de de yeni bir oluşum var. Bizim iki tabandan da sağ kesimin birleşmesini isteyenler var. Sağda birleşmeyle yeni bir oluşum bence iyi olur. Hepsi arkadaşımız… Biz istiyoruz ki, UBP de toparlansın. İyi bir muhalefet olmasından zarar çıkmaz.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık