Ana Sayfa Siyaset Özgürgün: "Downer iki yüzlü davranıyor, adaya gelmesin"

Özgürgün: "Downer iki yüzlü davranıyor, adaya gelmesin"

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün siyasetteki son gelişmeleri değerlendirdi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2014 Perşembe 01:32
Özgürgün:

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün Kanal T’de yayımlanan Ada Sabahı Programında Nazmi Pınar’ın sorularını yanıtladı ve önemli açıklamalarda bulundu. Özgürgün’ün, CTP-DP Hükümetinde yaşananları,krizleri ve bundan sonraki süreci anlattığı programda, DP ile UBP arasında olabilecek olası koalisyonu,Polis Genel Müdürlüğü’nde yaşanan atama krizi ve KKTC Meclisinde gerçekleşen CTP piyango etkinliğini yorumladı.

Hüseyin Özgürgün: “ CTP RENK DEĞİŞTİRDİ,İDEOLOJİLERİ ARTIK DEĞİŞTİ”

CTP’nin geçmişine bakıldığında rengini,ismini ve her şeylerini değiştirdiğini söyleyen UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, “ 1970’leri 80’leri hatırlayanlar anımsayacaktır, CTP her şeyini geğiştirdi. Yani her şeyini, rengini,ismini değiştiren bir partiye nasıl güveneceksiniz ki? Emparyalizme karşı olan bir parti bugün bir bakıyoruz ideolojisini de kökten değişti ve Emek en yüce değerdir sloganlarını unuttu. Bunların en çok sevdiği Güney’e bakın Akel isim mi değişti? Bayrak mı değişti? Yoksa ideolojileri mi değişti? Hepsi aynı yerde duruyor” dedi.

“KKTC’DE ÜNİVERSİTE Mİ OLUR DİYENLER BUGÜN İKTİDARDA”

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Ada Sabahı’nda yaptığı açıklamada geçmişte KKTC’de Üniversite mi olur diyen ve ülkede üniversite kurulmasına karşı çıkan CTP’nin bugün iktidarda olduğunu ve vizyonlarının olmadığının en somut örneklerinden birinin de, bugün Eğitim Adası olan KKTC’nin geldiği nokta olduğunu söyledi. Özgürgün, “ CTP Doğu Akdeniz Üniversitesinin kurulmasına bile karşı idi. 1980’lerde KKTC’ de Üniversite kurulmasına Meclise red oyu veren CTP’ydi. Develet olmaya ve büyümeye,icraata karşı çıkmış CTP bugün aniden iktidar olmayı başardı” dedi.

“HÜKÜMET FORMÜLÜ OLARAK ARTIK DİĞER ALTERNATİFLER GÜNDEMDE”

“Kıbrıs Türk halkının iradesidir önemli olan yani sandıktan ne çıktığı önemlidir” diyen UBP Genel Başkanı Özgürgün, son seçimlerde sandıktan 3 farklı hükümet senaryosunun çıktığına dikkat çekti. Özgürgün, “ 6 Aydır zam üstüne zam yapan bir CTP hükümeti var. Halkın refahı her geçen gün düşmeye başladı. Dolayısıyla artık sıra diğer alternatiflere geldi.Kimsenin tekrar seçim yapalım deme lüksü yoktur. Öyleyese diğer alternatifler artık konuşulur olmuştur. Biz zaten bu hükümetin ölü doğduğunu ilk gün söylemiştik”dedi.

“TABANDA HÜKÜMETİ BİRLİKTE KURUN ÇAĞRISI VAR”

CTP-DP Koalisyon hükümetinde yaşanan bir çok sorun nedeniyle krizlerin her geçen gün arttığına dikkat çeken Hüseyin Özgürgün, parti tabanlarında birleşin ve birlikte hükümet olun çağrısı olduğuna dikkat çekti. Özgürgün, “ UBP Öcü değil, şu anda yaşanan hükümet krizlerinde en doğal yöntemdir elbette hükümet ortağının UBP ile görüşmesi. Baştan seçim yapamayacağımıza göre alternatifleri önce denemeliyiz.Tabandan zaten bu çağrı geliyor ancak üstte daha konuşmadık” dedi.

“ CUMHURBAŞKANI TASDİK MEMURU DEĞİLDİR”

CTP’nin büyük bir kin ve öfke içinde hükümet etmeye çalıştığını vurgulayan Hüseyin Özgürgün, DP’nin ise  daha aklı selim düşündüğüne dikkat çekti ve “CTP hala geçmişte ÖRP ile kurduğu hükümet modelinde kalmış. Kendilerini o dönem olduğu gibi tek başlarına iktidar zannediyorlar.Aldıkları kararda hükümet ortaklarına danışmadıkları gibi konuşmadan Cumhurbaşkanı Eroğlu’na da önerge yolluyorlar. Cumhurbaşkanlığı tasddik makamı değildir. Önce bilgi verip konuşmanız gerekir. Devlet ciddiyetine bu yakışır. Başbakan Yorgancıoğlu ise Serdar Denktaş ile bilikte hükümet ettiklerini unuttu. Ama hatırlattılar kendilerine diye düşünüyorum” dedi.

“CTP HALKIN GÖZÜNE BAKA BAKA YALAN SÖYLÜYOR”

366 geçici personelin işten  durudurulması konusunda CTP’nin halka yalan söylediğine dikkat çeken Hüseyin Özgürgün, “ bu sistemi yaratan CTP şimdilerde bizi suçlamaya kalkıyor ve yalan söylüyor. 2002 yılında Geçiciler ile ilgili yasayı değiştiren CTP halkın gözüne baka baka yalan söylüyor.Bugün çıkıpta hangi etikten bahsediyorlar? Bir zamanlar UBP hükümeti müze dostlarında çalışanları Başsavcılığın yazısı ile durdurdu. Bu insanlara devletten ödeme yapamazsınız denildi ve yasal olmadıkları için durduruldular. Şimdi Başsavcılık BU 366 KİŞİ İÇİN NE DİYOR BİR BAKIN, HEPSİ YASALDIR.” dedi.

“ POLİSİN SİVİLE BAĞLANMASI KONUSUNDA CTP’YE ERTIK DESTEK VERMEYECEĞİZ. CTP KENDİNE BAĞLI POLİS GÜCÜ YARATMA PEŞİNDE”

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve halen devam eden Polis Genel Müdürü’nün ataması krizi ile ilgili de konuşan Özgürgün, “Bu ülkede CTP MYK’sı karar aldı diye Polis Müdürü makamına atama yapılmaz.Cumhurbaşkanı da tasdik memuru değildir. Önce istişare yapacaksınız ve öneri yapacaksınız. Ortaklarının bile haberi yok, MYK istedi diye atama olamaz.Siz herhangi bir Bakanlığa3’lü kararaname ile müdür atamıyorsunuz. Polis Genel Müdürlüğü tartışılamayacak kadar önemlidir.Bunları gördükten sonra Polisin sivilleşmesi konusunda artık CTP’ye destek vermeyeceğiz. Daha önce bu konuda olumlu yaklaşımımız olduğunu belirtmiştik. Ancak son yaşanan süreç bizlere gösteriyor ki, CTP kendine bağlı polis gücü yaratma peşindedir. Yaşanan bu atama krizi aslında bizi uyandırdı.Artık bu konuyu asla görüşmeyeceğiz bile” dedi.

“EY CTP MECLİS SENİN BABANIN ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR”

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün Ada Sabahı programında yaptığı açıklama da KKTC Meclisi’nin avlusunda gerçekleşen CTP Piyango etkinliğini de sert bir dille eleştirdi. Özgürgün, “ CTP maalesef parti-devlet ilişkisini karıştırdı.Kıbrıs Türk Halkı’nın Cumhuriyet Meclisi’nin kendi Parti meclisine çevirmeye kalktılar. Meclis, CTP’nin Babasının çiftliği değildir. Halkındır ancak halka da kapıları kapattılar. Halk meclise dahi giremez oldu ve işte Meclisi bu hale getirdiler” dedi.

“YANDAŞ SENDİKALARIN EYLEMİNE HOŞGÖRÜ, 366 İNSİYATİFİ EYLEMİNDE İSE JOPLAR  VARDI”

Meclis önünde gerçekleşen eylemlerde de polisin tutumunu ve Başbakanı eleştiren Özgürgün, “ Yandaş bir sendikanın eyleminde polis kordonunu Başbakan eylemcilerle birlikte aştı ve meclis içerisinde görüşmeye aldı ancak 366 İnsiyatifinin eyleminde ise ekmek parası için orada olan insanlar maalesef joplandı” dedi.

“6 AY GEÇTİ EKONOMİK PROTOKOL İLE İLGİLİ BU HÜKÜMET NEYİ REVİZE ETTİ?

Seçim öncesinde meydanlarda CTP’nin Türkiye ile imzalanan Ekonomik protokolü değiştireceklerine dair söz verdiğini ve bu protokolü paket olarak halka lanse ettiklerini anımsatan Hüseyin Özgürgün, “ 6 ay geçti ve bu hükümet ekonomik protokol ile ilgili neyi revize etti? Hangi maddesini değişebildi? Çıksınlar ve açıklama yapsınlar. Muhalefetteyken konuşmak kolay bakın şimdi tıpış tıpış uyguluyorlar. Anlayacağınız, Özü ve sözü bir olmayan 1 Parti var” dedi.

“YEREL SEÇİMLERDEN ÖNCE CTP ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLSİN BENDE BİR DAHA ÇIKIP TV DE KONUŞMAYACAĞIM VE MUHALEFET YAPMAYACAĞIM”

 

Ana Muhalefet UBP Genel Başkanı Özgürgün programda yaptığı bir başka açıklamada CTP’nin halaka popülizm yaptığını ve Anayasa değişikliği konusunda da Yerel Seçimlerden Önce bir hareket yapamayacağını açıkladı. Özgürgün iddialı konuşarak, “ CTP yerel Seçimler öncesinde Anayasa Değişikliğini referanduma götürsün, bende bir daha muhalefet yapmayacağım. Yapamazlar halka doğruları söylesinler” dedi.

“HALA SULTAN AÇILIŞINDA BEŞİR BEY’İ YANLIZ BIRAKANLAR NİYE BAŞBAKAN ERDOĞAN RANDEVU VERMEDİ DİYE DÜŞÜNMESİNLER”

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın hala daha Başbakan Yorgancıoğlu’na randevu vermemesinin sorulması üzerine Hüseyin Özgürgün, “ TC Devleti’ni temsilen ülkemize  gelen Başbakan Yardımcı Beşir Atalay’ın “Alo Beşir” haberleri zaten skandaldı ve onun da ötesinde böyle bir konuşma yaptığınızı, bunu ifşa etmeniz ile zaten kırdınız. TC’nin Başbakan Yardımcısını dünyanın diline düşürdünüz. İlahiyat Kolji açılışında ise Beşir Bey geldi ve Özkan Bey’de oradaydı. Kolej açıldı. Sonra Hala Sultan Camiisi temel atma törenine giderken bir anda Başbakan Yorgancıoğlu, TC temsilcisi Beşir Bey’i yanlız bırakarak ben gidiyorum dedi ve oradan ayrıldı. 100 metre var arada ve ayrıldı, gözümün önünde oldu. Meğer oradaki canlı yayında birileri eleştirdi açılışa katılmasını diye yarı yolda kaçtı. Parti içlerinden eleştiri geldi diye kaçtı. Hani devletten devlete ilişki ne oldu? Türkiye Cumhuriyeti’nin temsilcisi orda nasıl yanlız bırakılır? Ondan sonra da Tayyip Bey size randevu vermediyse çıkıp şikayet etmeyeceksiniz” dedi.

“BM VE DOWNER İKİ YÜZLÜ DAVRANIYOR. ARTIK ADAYA GELMESİN"

Kıbrıs konusunda yaşanan tıkanıklığı da değerlendiren Hüseyin Özgürgün, “ süreç bize gösterdi ki BM’de iki yüzlü davranmaktadır. Bakınız Sn. Eroğlu seçildikten sonra Talat’ın bıraktığı yerden Hristofyas ile devam kararını almıştır ancak  Anastasiadis seçildikten sonra BM, Hristofyas ile kaldığın yerden devam edeceksin diyememiştir.Sn. Downer görevini tamamladı. Artık boşuna Ada’ya gelmesin.Çünkü iki yüzlü davranıyor. Öte yandan bizim içimizden bazı Hrisostomos’un adamları da çözümsüzlüğü Eroğlu’nun üzerine yıkacak bahaneler aramaktadır. Bu nasıl bir anlayıştır. Anastasiadis red edecek ve çözümsüzlüğü siz Derviş Eroğlu’na yıkmaya çalışacaksınız. Bu yaklaşım biçimi yanlıştır“ dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık