Ana Sayfa Gündem Özgürgün: "Kıbrıs Sorunu bizden sonra da devam edecek gibi"

Özgürgün: "Kıbrıs Sorunu bizden sonra da devam edecek gibi"

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, zaman kaybetmeden adada bir antlaşmaya varılmasını istediklerini vurguladı. Resmi ziyaret için KKTC’ye gelen Çavuşoğlu, Ulusal Birlik Partisi(UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ü de ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Özgürgün:

Çavuşoğlu ziyarette, “KKTC’nin Avrupa Birliği’ne entegrasyonu ve uyumunun sağlanması, adada varılacak bir antlaşmadan sonra KKTC’nin haklarının AB nezdinde birincil hukuk olarak kabul görmesi ve olası tereddütlerin giderilmesi için hep birlikte çalışmamız gerekiyor” dedi.

Devam eden müzakerelerde bir antlaşmaya varılması için Türkiye’nin mümkün olan tüm desteği vermeye devam edeceğini kaydeden Çavuşoğlu, Kıbrıslı Türk halkında 2004 referandum sürecindeki kararlılığı bugün yine gördüğünü ifade etti.

Ucu açık bir süreç istemediklerini kaydeden Çavuşoğlu, zaman kaybetmeden, makul süre içerisinde kalıcı bir antlaşma istediklerini ifade etti.

Özgürgün’le Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı yaptığı dönemde de birlikte çalıştığını kaydeden Çavuşoğlu, UBP genel merkezine ziyaret gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, Çavuşoğlu ile pek çok farklı platformda birlikte çalışma fırsatını yakalamasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

On yıllarca süren müzakerelere rağmen Kıbrıs’taki soruna bir çözüm bulunamadığına işaret eden Özgürgün, “(Kıbrıs sorunu) bizden sonra da devam edecek gibi gözüküyor” dedi.

KKTC’nin güçlü bir devlet olarak adadaki varlığını sürdürdüğünü kaydeden Özgürgün, UBP’nin iki kurucu devletin eşit statüsü, iki halkın siyasi eşitliği temelinde, anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisine dayalı bir antlaşmayı her zaman desteklediğini ifade etti.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların bir antlaşmaya varabilmesinin tek bir koşulu olduğunu belirten Özgürgün, “(Yunanistan ve Güney Kıbrıs) Kıbrıs Türklerini eşit bir halk olarak burada varlığını sürdürmesini kabul etmelidir. Bunu kabul ettikleri gün Kıbrıs’ta bir anlaşmaya çok kolay ulaşacağımızı düşünüyorum. Kıbrıs sorunu Yunanistan ve  Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs adasının tek hakimi oldukları iddiasından kaynaklanan bir sorundur” dedi.

Ambargoların kaldırılmasını öngören 1376 numaralı Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’nin kararının Avrupa Birliği tarafından halen hayata geçirilememesini eleştiren Özgürgün, bunun tersine izolasyonların devam ettiğini, Kıbrıs Türk takımlarının Avrupa takımları ile futbol maçı dahi yapamadığını kaydetti.

Ziyarette Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve UBP yetkilileri da hazır bulundu.

Görüşmede ziyaretin anısına karşılıklı plaketler sunuldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık