Ana Sayfa Siyaset Özgürgün Rumlara Türkiye sizi de ihya etsin dedi

Özgürgün Rumlara Türkiye sizi de ihya etsin dedi

KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıslı Rumların ekonomik krizden kurtulmasının yolunun “çözüm olduğunu” savundu.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2012 Cumartesi 16:08
Özgürgün Rumlara Türkiye sizi de ihya etsin dedi

Rumların Troyka ile “ağlaya ağlaya” anlaşmaya vardığını kaydeden Özgürgün, “Çözüm ile birlikte Türkiye gibi bir dev güçle iyi ilişkiler başlayacaktır. Bu Rum ekonomisinin fırlaması anlamına gelir” dedi. Özgürgün, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’a da, “Ankara’dan yardım istemek istersen, size aracı oluruz” çağrısı yaptı.

 

KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün, Milliyet’e konuştu ve Kıbrıslı Rumlara “Kıbrıs sorununu çözelim, Türkiye sizi de ihya etsin. AB’den size hayır yok” diye seslendi. İşte Bakan Özgürgün’ün açıklamalarının ana hatları; l “Kıbrıslı Rumların durumu 1974’ten de beter. Rumlar artık liderlerinin, ‘Sınırımız Girne’de biter’ yalanlarına inanmamalı. Bu ülkede Kıbrıslı Türklerle birlikte çözüm mücadelesi verilmeli. Rumların, artık kafa yapısını değiştirmesi lazım. Türklerle birlikte bu adada eşit şartlarda yaşamalıyız düşüncesi hakim olmalı.

 

Zaten çözüm olduktan sonra, Türkiye’nin dev yatırımları Ada’nın tamamına yayılacaktır.” l “Hristofyas’ın ağlayarak yaptığı açıklamaları yakından izliyoruz. Eğer Sayın Hristofyas, Ankara’dan yardım almak isterse, KKTC yönetimi olarak aracı olabiliriz. Türkiye olmadan Ada’nın tamamının olamayacağı gerçeğini görmüştür umarım Hristofyas. Ekonomik refah çözüm ve Türkiye’nin Ada üzerindeki varlığı ile gelecektir. Rumların iflası bir anlamda Kıbrıs’ta kökten değişimin başlangıcı olabilir. Türkiye’den KKTC’ye su, elektrik gelecek. Rumlar da, doğalgazı çıkarma çabasında. Bunları halklarımız için ortak şekilde değerlendirmeliyiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“KURLARA ETKİ KONUSUNDA İMKANLAR SINIRLI”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık