Ana Sayfa Siyaset Özgürgün takvim istedi

Özgürgün takvim istedi

Özgürgün, TBMM Dışişleri Komisyonu’na, Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri anlattı.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 08:11
Özgürgün takvim istedi

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, müzakerelerin sonuç odaklı olması için kesin takvim içermesi gerektiğini söyleyerek, aksi halde Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm bulunamayacağını vurguladı.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu’nda konuşan Özgürgün ayrıca, yeni dönemde müzakerelerin başarılı olması için takvim çerçevesinde ve çok taraflı bir toplantıyla çıkacak anlaşmanın referanduma sunulması hedefiyle yürütülmesini istediklerini ifade etti.


Adada kapsamlı bir çözümün önünü açacak tek gerçekçi gelişmenin uluslararası toplumun Kıbrıs Türk ve Türk taraflarının uzun süredir ortaya koyduğu gerçekler ışığında irade belirtmesi ve bunun uygulanması yönünde Rum tarafını ikna etmesi olacağını ifade eden Özgürgün, şubat ayında yapılacak Rum başkanlık seçimlerinde seçilmesi muhtemel Nikos Anastasiades’in sürece yeni ivme kazandırmasını beklemenin ironiden ibaret olduğunu kaydetti.“Rum tarafının katı tutumu”


Uluslararası camianın ilk şokun etkisiyle tabiri caizse Rum liderliğini yerden yere vurduğunu, ancak ilerleyen dönemde ortaya çıkan fiili durumun Rum tarafının uzlaşmaz tutumunu daha da katılaştırmasına hizmet ettiğini belirten Özgürgün, şöyle dedi:


“Rum tarafının gayrıyasal ve tek taraflı ab üyeliği gerçekleşmiş, Kıbrıs Türk tarafı üzerindeki haksız kısıtlama ve izolasyonların kaldırılması yönündeki adımlar güney Kıbrıs Rum Yönetimi engeline takılarak, sonuç vermemiştir. Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin canlandırılması yönündeki çabalar ise, ancak dört yıl aradan sonra, Kıbrıs Türk tarafının ısrarlı girişimleri sonucunda amacına ulaşmıştır.


Bu çerçevede, 2008 eylül ayında BM gözetiminde Ada’da kapsamlı bir çözüme ulaşmak üzere başlatılan yeni müzakere süreci üç yılı aşkın bir süre 6 ana başlık altında yürütülmüştür. Bunlar: 1.Yönetim ve güç paylaşımı; 2. Avrupa Birliği; 3. Ekonomi; 4. Güvenlik ve garantiler; 5. Mülkiyet ve 6. Toprak.”

 

Tıkanıklık konuları


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, bu başlıklardaki müzakerelerde ortaya çıkan tıkanıklık konuları hakkında da bilgi verdi.


Yönetim ve güç paylaşımı başlığında temel sorunların, federal yürütmenin seçim sistemi ve egemenlik esas olmak üzere, vatandaşlık ve dış ilişkilerin yürütülmesi konularında yaşandığını kaydeden Bakan Özgürgün, “Kıbrıs Türk tarafının özellikle yürütmenin seçimi ve egemenlik konularında masaya getirdiği alternatif öneriler Rum tarafınca gereken iyi niyetle değerlendirilmemiş ve nihayetinde sonuçsuz kalmıştır” dedi.

 

Çiçek, Özgürgün'ü kabul etti


Öte yandan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara’da temaslarda bulunanan Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ü kabul etti. Kabul, görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“KIBRIS’IN GELECEĞİ, FEDERAL BİRLEŞİK KIBRIS’TADIR”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık