Ana Sayfa Siyaset Özgürgün: "Yorgancıoğlu haddini aşıyor"

Özgürgün: "Yorgancıoğlu haddini aşıyor"

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, CTP/BG'nin Rum Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ ile başlattığı görüşmeleri eleştirerek, toplantı sonrası yapılan açıklamalara sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2013 Çarşamba 21:15
Özgürgün:

Ulusal Birlik Partisi (UBP)  Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in  (CTP/BG) Rum Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) ile başlattığı görüşmeleri eleştirerek, toplantı sonrası yapılan açıklamalara sert tepki gösterdi

UBP Genel Başkanı Özgürgün bugün yaptığı yazılı açıklamada,  iki parti arasında başlatılan görüşme sürecinin, çözüme yönelik müzakerelerin, en geç ekim ayında başlamasına ilişkin başta Birleşmiş Milletler (BM)  olmak üzere tüm ilgili tarafların ön hazırlıklarını tamamlamasına karşın, Rum Yönetimi Lider Anastasiades’in, “ortak açıklama” ısrarıyla masadan kaçmasını hoşgörüyle karşılanmasına yönelik olduğuna işaret etti.

Hüseyin Özgürgün, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile işbirliğine gerek duymadan Güney Kıbrıs’ta başlattıkları  işbirliği arayışına anlam veremediğine dikkat çekti.

Yorgancıoğlu’nun Başbakan olarak öncelikle ülke sorunlarına çare olacak icraatlar yapmak yerine CTP/BG Genel Başkanı gibi davrandığını iddia eden Özgürgün, bunu  “haddini aşmak” olarak nitelendirdi.

Özgürgün, Hükümet’in büyük ortağı CTP/BG’nin, Rum tarafının isteklerinin öne çıkarılacak, bağlayıcı ön şartlar içeren bir metinle müzakerelere başlamak için “bin dereden su getiren” Rum lideri Anastasiades’in partisi DİSİ ile ortak çalışmalar planlanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerin, yasal görüşmeci olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile işbirliğine gerek duymadan temaslar yürütenlerin, “bu temaslarını hangi düzeyde, hangi sıfatla ve hangi amaca hizmet için yürüttüklerini” açıklanmasını istedi.

Özgürgün, UBP’nin, BM  Genel Sekreteri Ban Ki-Monn’un Kıbrıs Özel Temsilcisi Aleksander Downer’i aşağılamaktan çekinmeyen Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos’un elini öpen Anastasiades’in, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na küfretmesi karşısında “sessiz kalan” Başbakan ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin tavırlarına asla hoşgörüyle bakılamayacağını kaydetti.

Hüseyin Özgürgün, Yorgancıoğlu’nun çözümün ana unsurlarından birinin iki halkın eşitliğine dayalı tek egemenlik, tek kimlik, tek vatandaşlıktan oluşması gerekliliğine inandıklarına ilişkin açıklaması karşısında, UBP’nin asla sessiz kalmayacağını da vurguladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık