Ana Sayfa Yurt Özkardaş, %42'lik bir kesimin oy vermemesini değerlendirdi

Özkardaş, %42'lik bir kesimin oy vermemesini değerlendirdi

Kamu - Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, Lefkoşa Belediyesi'nde yaşanan seçim sürecinin ardından değerlendirmelerde bulundu. Özkardaş'ın açıklamalarının tam metni şöyle:

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2013 Salı 08:51
Özkardaş, %42'lik bir kesimin oy vermemesini değerlendirdi

Lefkoşa Belediye Başkanlığı seçimi sona erdi. Seçmenlerin yarıya yakını sandığa gitmedi.Bunun nedenleri ve halkın verdiği mesaj gayet nettir!

 

Yıllardır değiştirilmek istenmeyen, yozlaşmış ve statükoyu besler durumdaki siyasi yapımız; ülkemizi mafyaların, çetelerin ve tefecilerin hakim olduğu bir duruma getirmiş, hukuk sistemi çökmüş, meclis çalışmaz hale gelmiştir.

 

Yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin sıradan işler haline geldiği ülkemizde; kıyılar, ormanlar, dağlar,ovalar hızla yağmalanarak çevre acımasızca tahrip edilmiş ve buna mevcut siyasi anlayışlar “DUR” diyememiştir.

 

Milletvekili, belediye başkan ve meclis üyeliklerinin ahlaki olmayan bir şekilde transferleri ve bu tür entrikalarla kurulan hükümetler;siyasilere zaten azalan güveni iyice azaltmıştır.

 

Anayasa’nın yasaların ve etik kuralların hükümetlerce hiçse sayıldığı, partizanlığın ve yolsuzlukların ayyuka çıktığı halkın umutsuzluğa kapıldığı bir yerde mevcut siyasilerin bir şey yapacağına inanç azalır… Lefkoşa’daki seçimlerde yaşanan bu olmuştur…

 

Sayın Fellahoğlu’nu kutlarız. Dileriz Lefkoşa için çalışır ve başarılı olur.DP ve TDP’sinin, seçimi kazanan Sn.Fellahoğluna her türlü yardıma hazır olduklarını söylemeleri olumludur ve takdir edilir. Ancak; aynı yaklaşımı kirlenen siyasetten kurtulmak için de tüm partilerin göstermesini bekleriz.

 

Sandığa gitmeyen halk, tüm siyasi partilere şu mesajı vermiştir;

 

 1. Yozlaşmış ve statükoyu besleyen siyasi yapıyı değiştirin ve bunun için de, Siyasi Partiler Yasası ile seçim ve halk oylaması yasası’nı değiştirip, vekil transferlerini önleyin ve ülkeyi tek seçim bölgesi yapın.

   

 2. Nerden buldun Yasası’nı gerçek ve tüzel kişilerin tüm yakınlarını kapsayacak şekilde çıkartarak, yolsuzluk dosyalarını sonuçlandırın.

   

 3. Hukuk’u güçlülerin hukuku olmaktan çıkartıp, haklıların hukuku yapın, hızlı ve adil bir yargı sistemi oluşturun.

   

 4. Vatandaşlık ve Muhaceret Yasalarında yapacağınız değişikliklerle, artık kaldıramadığımız vatandaşlıklara sınırlama getiriniz.

   

 5. Dokunulmazlıklara da dokunacak yasayı ivedilikle yapınız.

   

 6. Anayasa’ya, yasalara ve toplumsal etik kurallara uyunuz.

   

 7. “Önce ben ve yandaşlarım değil, önce insan ve ülkem” deyiniz.

   

Tüm siyasi partilerden beklenen budur ve olası bir seçim öncesi bunların gerçekleşmesi için samimi adımlar atılmaz ve girişimler yapılmazsa, halkın genel milletvekilliği seçimlerine de, Cumhurbaşkanlığı seçimine de katılımı ve inancı daha da azalacaktır.

 

Mehmet Özkardaş

Genel Başkan

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık