Ana Sayfa Yurt Özker Özgür ile Salih Miroğlu, kabirleri başında anıldı

Özker Özgür ile Salih Miroğlu, kabirleri başında anıldı

İki merhum politikacı Özker Özgür ile Salih Miroğlu, kabirleri başında anıldı.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2012 Cuma 08:25
Özker Özgür ile Salih Miroğlu, kabirleri başında anıldı

Kıbrıs Türk siyasi tarihinde önemli yerleri olan ve aynı gün yaşamlarını yitiren iki merhum politikacı Özker Özgür ile Salih Miroğlu, ölümlerinin 7. yıldönümleri olan dün kabirleri başında düzenlenen törenlerle anıldı.


Lefkoşa Mezarlığı’nda merhumların kabirlerinin başında yapılan anma törenlerine Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, UBP ve CTP’li milletvekilleri, siyasi parti başkanları, temsilcileri ve yetkilileri, belediye başkanları ile Miroğlu ve Özgür’ün ailesi, sevenleri, aile dostları katıldı.


İlk anma töreni Özker Özgür’ün kabri başında düzenlenirken, ikinci tören Salih Miroğlu’nun kabrinin başında düzenledi. Merhum Özgür ile Miroğlu anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulan törenlerde, konuşmaların ardından kabirlere çiçekler sunuldu.

 

Eroğlu: Güzel şeyler bırakmak önemli

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu anma törenlerinde yaptığı konuşmada, Özker Özgür ve Salih Miroğlu gibi iki önemli siyasetçiyi, 7. ölüm yıldönümlerinde saygıyla andıklarını ifade ederek, Özgür’ün yaşamını yitirdiği gün Miroğlu’nu da Gazimağusa’da UBP Genel Başkanlığı seçimi için yaptığı bir konuşmanın ardından kaybettiklerini anımsattı.


Miroğlu’nun konuşmasının ardından fenalaştığını, ilk müdahaleyi kendisi ile Dr. Ahmet Kaşif’in yaptığını, oradan acile kaldırıldığını ancak kurtarılamadığını ifade eden Eroğlu, Kıbrıs Türk siyaseti için çok değerli iki insanı aynı gün kaybettiklerini kaydetti.


Eroğlu, Özker Özgür ile siyasi yaşamlarında hep muhalefet milletvekilleri olarak birlikte çalıştıklarını, ancak hep dost olduklarını ve yurtdışı gezilerinde de birlikte hareket ettiklerini, CTP’de çok rahat konuştuğu bir arkadaşı olduğunu anlattı.


Siyasi görüşlerinin farklılığına rağmen Özgür ile iyi anlaştıklarını ifade eden Eroğlu, Özgür’ün yaşamını yitirdiği gün ailesi kadar üzüldüğünü, eşi Zehra hanımın da çok iyi bir insan olduğunu ifade ederek, geride kalan evlatlarının Özgür ismini yaşattığını kaydetti ve Özker Özgür ile eşi Zehra Özgür’ü rahmetle andı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, insanların öldüklerinde arkalarında güzel şeyler bırakmasının önemine dikkat çekerek, Miroğlu ile Özgür’ün yaşamlarının ardında Kıbrıs Türk halkı için birçok önemli güzellikler bıraktığına işaret etti.


Miroğlu’nun halkını ve ülkesini çok seven, çok iyi bir siyasetçi olduğunu ifade eden Eroğlu, herkesi kucaklamasını bilen, politikayı seven bir insan olduğunu anımsattı. Miroğlu’nun, UBP Genel Başkanlığına aday olduğu ve siyasette edindiği tecrübeleri hayata geçireceği bir dönemde yaşamını yitirdiğini anımsatan Eroğlu, Miroğlu’nu kaybetmekten duydukları üzüntüyü dile getirdi.


Miroğlu’nun kızının günden güne büyüdüğünü görmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Eroğlu, kızının Miroğlu gibi ülkesine ve halkına hizmet eden başarılı bir insan olacağından şüphesi olmadığını vurguladı.


Kızının başarılarını gördükçe babasının da rahat uyuyacağını ifade eden Eroğlu, Miroğlu’nu unutmadıklarını, unutmayacaklarını vurgulayarak, Miroğlu’nu rahmetle andı.Bozer: Yakın çalıştık


Meclis Başkanı Hasan Bozer de, Özker Özgür’ün ismi gibi özgür yaşadığını ve her zaman özgürlüğe önem verdiğini ifade ederek, mücadeleci bir kişi olduğunu anlattı.


Bozer, Özgür ile olan anılarını anlatarak, “Özgür’ün insan sevgisi, karşılıklı sevgi saygıya önem veren, başarı ve demokrasinin de temelinin bu olduğuna inanan” bir kişi olduğuna dikkat çekerek, O’nu rahmetle andı.


Salih Miroğlu’nu ise anlatmanın kolay olmadığını ifade eden Bozer, Miroğlu ile doktorluk ve milletvekilliği dönmelerinde çok yakın çalıştığını, dünyada ne kadar iyi niyet ve meziyet varsa bunların Miroğlu’nda olduğunu ifade etti ve toplum ile ülke için “çok büyük kayıp” olarak nitelediği Miroğlu’nu rahmetle andı.Küçük: Birleştirici özellikleri benziyor


Başbakan İrsen Küçük de, Kıbrıs Türk siyasetinde iki değerli ve önemli kişiyi aynı gün kaybettiklerini ve dün birlikte 7. ölüm yıldönümlerinde andıklarını ifade ederek, Özgür ile Miroğlu’nun ülke politikasında birçok başarıları arkalarında bıraktıklarını kaydetti.


Küçük, Özgür’ü Erenköy direnişinde tanıdığını ve uzun yıllar birlikte ama siyasi görüşleri farklı şekilde hiçbir zaman sorun yaşamadan çalıştıklarını ifade ederek, Miroğlu ile Özgür’ü “birleştirici” özelliklerinden dolayı birbirine benzettiğini belirtti.


Miroğlu’nun da aralarından çok erken ayrıldığını, başarılı ve politikayı seven biri olduğunu, politikada edindiği tecrübelerin meyvelerini vereceği bir dönemde yaşamını yitirdiğini anlatan Küçük, Miroğlu ile yaptığı çalışmaları dile getirdi ve ülke ile parti açısından önemli bir kayıp olduğunu vurguladı.


Küçük, Miroğlu ile Özgür’ü rahmetle andı.Talat: Özker Özgür idealimiz

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, Özker Özgür’ün idealleri olmaya devam ettiğini, Kıbrıs sorununun çözümü için mücadeleye devam ettiklerini ifade ederek, “Keşke Kıbrıs sorunundaki mücadeleyi sonuçlandırıp, dünyanın daha yaşanılabilir bir hale gelmesi için dünyaya katkı koyabilseydik” dedi.


Ancak Kıbrıs’ta “kendi içlerinde debelenmeye” devam ettiklerini; Kıbrıs sorununun çözümüne ulaşana kadar da mücadelelerinin süreceğini ifade eden Talat, Özgür’ü saygıyla ve rahmetle andı. Özgür’ün ideallerine bağlı kalacağını da söyleyen Talat, Özgür’ün eşi Zehra Özgür’ü de rahmetle andı.


Salih Miroğlu’nun da ülkenin değerli siyasetçilerinden biri olduğunu anımsatan Talat, Miroğlu ile yakın ilişkilerinin bulunduğunu, insanları ve ülkesini seven biri olduğunu ifade ederek, değişik siyasi parti ve çizgilerde olduklarını ancak ilişkilerinin hep iyi düzeyli sıcak ve arkadaşça olduğunu kaydetti.


Miroğlu’nun beklenmedik bir şekilde hayatını kaybettiğini de hatırlatan Talat, Miroğlu’nun ölümünü duyduğunda büyük hüzün yaşadığını ifade etti ve “Sevgili arkadaşım ve dostum Miroğlu’nu rahmetle anıyor, ailesine sabırlar diliyorum” dedi.


Miroğlu ile Özgür’ün iki büyük partiyi buluşturduğuna da dikkat çeken Talat, bunun da kendilerine dostluk ve kardeşliğin her şeyin üzerinde olduğunu gösterdiğini vurguladı.

 

Yorgancıoğlu: Büyük eksiklik

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, Miroğlu ile Özgür’ü 7 yıldır birlikte andıklarını ifade ederek, Özgür ile Miroğlu’nu rahmetle andı.


Yorgancıoğlu, Özgür’ün Birleşik Federal Kıbrıs’ın kurulmasını istediğini, Özgür’ün olmayışının büyük bir eksiklik olduğunu, idealleri ve Kıbrıs Türk halkının geleceği adına çalışmaları olduğunu anlatarak, Özgür’ü saygıyla andı. Yorgancıoğlu, Özgür’ün mücadelesinin hedefine ulaşması adına da kendilerine büyük görev düştüğünü söyledi.


Miroğlu ile Özgür’ün ülkeye çok şey kattıklarını anlatan Yorgancıoğlu, Miroğlu’nun gerçekten halkını ve ülkesini seven, gerçekten siyaset yapan değerli bir insan olduğunu vurguladı.


Yorgancıoğlu, Miroğlu’nun ülkeye çok hayırlı işler yaptığını, ancak olmadık bir zamanda aralarından ayrıldığına işaret ederek, “Onu kaybetmek siyasetin bir kaybıdır” dedi.

 

İzcan: Onurlu bir yaşam

 

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan da, Özker Özgür’ün anma töreninde yaptığı konuşmada, Özgür’ü 7 yıldır andıklarını, aynı zaman da eşi Zehra hanımı da andıklarını ifade ederek, Özgür ve her zaman destekçisi olan Zehra hanımı rahmetle andı.


İzcan, insanların ölüp gittiğini ancak önemli olanın arkasında bıraktıklarının olduğunu belirterek, Özgür’ün arkasında onurlu bir yaşam, dürüstlük, demokrasi ve dostluk bıraktığını vurguladı.


Özgür’ün birleşik bağımsız Kıbrıs için kavgası olduğunu, kendilerinin de bu mücadeleyi sürdürdüğünü iddia eden İzcan, Özgür’ü saygıyla andı.


Anma törenlerinde konuşan Özker Özgür’ün kızı Münevver Özgür Özersay ile Salih Miroğlu’nun kızı Nazemin Miroğlu da, babalarını rahmetle anarak, törene katılan herkese teşekkürlerini sundular.


Miroğlu’nun kızı Nazemin Miroğlu, babasını kaybettiğinde çok küçük olduğunu ve O’nunla çok az şey paylaşabildiğini ifade ederek, babasına layık bir evlat ve başarılı olmak için çalıştığını vurguladı.

 

Özker Özgür kimdir?


1940 yılında Baf’ın Vretça köyünde doğan Özker Özgür, 1961-1975 yılları arasında ortaöğretim okullarında İngilizce öğretmenliği yaptı. Özgür, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nı temsilen 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisi’nde görev aldı. 1976-1996 yılları arasında Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin başkanlığını yürüttü. 1993 erken genel seçimleri sonrasında DP-CTP hükümetleri döneminde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevinde bulundu. 1998 yılında Cumhuriyetçi Türk Partisi ile yaşadığı çelişkiler nedeniyle arkadaşlarıyla Yurtsever Birlik Hareketi’ni, ardından da Birleşik Kıbrıs Partisi’ni kurdu. Özker Özgür, 22 Kasım 2005’te hayata gözlerini yumduğunda halen Birleşik Kıbrıs Partisi Dış İlişkiler Sekreterliği görevini yürütmekteydi.

 

Salih Miroğlu kimdir?


Salih Miroğlu, 20 Ekim 1953’de Kayakale’de (Limasol) doğdu. Orta eğitimini Limasol’da tamamlayan Miroğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Miroğlu, Girne Akçiçek Hastanesi’nde hekimlik ve Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanlığı yaptı.


Salih Miroğlu 1990, 1993, 1998 ve 2003 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevlerinde bulunan Miroğlu, Türk Ocağı Kulübü’nde de yöneticilik ve başkanlık görevi üstlendi.


Miroğlu, UBP Genel Başkanlığı’na da vekalet eden Genel Sekreter ve yapılacak kurultayda genel başkan adayı iken 22 Kasım 2005’te Gazimağusa’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık