Ana Sayfa Dünya Parasız çalışma olmaz

Parasız çalışma olmaz

Belediye Emekçileri Sendikası, hükümet kararına rağmen yarın işbaşı yapılmayacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2012 Pazar 13:16
Parasız çalışma olmaz

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Bakanlar Kurulu’nun ‘pazartesi günü işbaşı yapmayan Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına maaş ödemesi yapılmayacağı’ yönünde ürettiği karara uymayacaklarını açıkladı.


Belediye çalışanlarının maaşlarını alamadıkları için eylemde olduklarını ve Anayasa’da kimsenin angarya (parasız) çalıştırılamayacağının açıkça belirtildiğini vurgulayan BES yönetimi, hükümetin Anayasal suç işlediğini, bu nedenle de yarın Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne ve Başsavcılığa giderek şikayette bulunacaklarını açıkladı.


Bakanlar Kurulu, perşembe günü LTB gündemiyle yaptığı toplantıda, bugüne kadar çöplerin ortadan kaldırılması ve bir plan dahilinde ilaçlama yapılması için Lefkoşa Kaymakamlığı’na tam yetki vermişti.


Bakanlar Kurulu, “Yarından itibaren LTB’ye ait tüm binalarda güvenli çalışma imkanı sağlanması; işbaşı yapmayan LTB çalışanları hakkında soruşturma başlatılması ve ödeme yapılmaması, Belediye Başkanı ile Belediye Meclis üyelerinin toplanıp yasal görevlerini yerine getirmemeleri halinde görevlerinden alınmaları yönünde yasal düzenleme yapılmasını” da kararlaştırmıştı.


Öte yandan, LTB’nin 22 meclis üyesinden muhalefet partilerine mensup 10’u, istifalarını sundu. Belediyede sadece 12 UBP’li üye kaldı. LTB’de 12’si UBP’den, 7’si CTP’den, 2’si TDP’den, ve 1’i de DP’den toplam 22 meclis üyesi bulunuyor.

 

BES: Polise şikayete gideceğiz

BES Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yalınkaya, pazartesi günü işbaşı yapmayacaklarını, polise ve Başsavcılığa giderek işverenlerini ve hükümeti şikayet edeceklerini söyledi.


TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Yalınkaya, “Grev yasağını, Bakanlar Kurulu’nun son kararını ve angarya çalıştırılmalarını” şikayet için yarın sabah saat 09.30’da Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne; ardından da Başsavcılığa gideceklerini ifade etti.


Yalınkaya ayrıca, belediye meclis üyelerinin istifasını; halkın, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin hareketliliğini olumlu gelişmeler diye niteledi.


Mustafa Yalınkaya, polis ve Başsavcılığın ardından LTB binası önünde olacaklarını söyledi.

 

KTAMS eylem yapacak

LTB’deki sorunlara karşı eylemler de sürüyor. Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) yarın LTB binası önünde eylem yapacağını açıkladı. Sendika, eyleme katılım için Lefkoşa bölgesinde 2 saatlik uyarı grevi kararı da aldı.


KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan yazılı açıklamasında, hükümetin yanlış politikalarıyla ülkenin kaosa sürüklendiğini, Lefkoşa’nın çöpe gömüldüğünü, evleri farelerin bastığını, musluklardan lağım suları akar hale geldiğini ve Lefkoşalıların ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldığını belirtti.


“Bugün Lefkoşa’nın içinde bulunduğu bu pisliği temizleme ve Lefkoşa’yı bu kokuşmuş zihniyetten kurtarma zamanıdır. Halk artık Lefkoşa’sına sahip çıkmalı ve Lefkoşa’yı yasemin kokulu günlere kavuşturmalıdır” diyen Kaptan, bu amaçla yarın 10:00-12:00 saatleri arasında Lefkoşa bölgesinde 2 saatlik grev kararı aldıklarını açıkladı.
Kaptan, saat 10.30’da sendika lokalinden yürüyüşe geçerek 11.00’de Lefkoşa Belediye binası önünde toplanacaklarını ve Lefkoşa’ya sahip çıkacaklarını ifade ederek, tüm kamu çalışanlarını greve destek vererek Lefkoşa’ya sahip çıktıklarını göstermeye çağırdı.

 

CTP: Lefkoşa hesap sormaya geliyor

 

Ana muhalefet CTP-BG de yarın “Yalanlarınız yetti, Lefkoşa’nın canına tak etti! Oyun Bitti! Lefkoşa hesap sormaya geliyor!” sloganıyla eylem için saat 11.00’de eski Peyak binaları önünde toplanarak LTB binasına yürüme çağrısı yaptı.


Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta örgütlenen bir grup vatandaşın öncülüğünde “İllak deme, bişey yap” sloganıyla çöp poşetli ve maskeli eylem yapılmış; yollar deterjanlı sularla yıkanmıştı.

 

Temizlik çalışmaları sürüyor

 

TAK muhabirinin Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana’dan aldığı bilgiye göre, en büyük kirliliğin yaşandığı Lefkoşa Suriçi’ndeki çöp kaldırma işlemleri sürüyor.


Dana, hafta sonu tüm bölgenin temizlenmesinin hedeflendiğini; çöplerin kaldırılıp kireçleme, ilaçlama ve yıkama işlemleri yapıldığını anlattı.


Lefkoşa’nın diğer bölgelerinde de çöp kaldırma işlemlerinin sürdüğünü ifade eden Kaymakam Dana, yarından itibaren Suriçi’nin de periyodik çöp toplama ve ilaçlama programına dahil edileceğini söyledi.


Dana, şu andaki çalışmaların sadece hizmet alımı yapılan 4 firmanın ekiplerince sürdürüldüğünü ve günde ortalama 400-500 ton çöp kaldırıldığını kaydetti.

 

Medyanın gündemi

Artık sadece LTB çalışanlarının değil Lefkoşalıların da eylem yapmasına neden olan LTB’deki kriz, medyada da haftalardır geniş yer tutuyor.


Lefkoşa’daki sorunlar radyo ve televizyon kanallarının toplumun değişik kesimlerinden temsilcilerin ve halkın katılımıyla yapılan özel canlı yayınlarla irdeleniyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık