Ana Sayfa Gündem "PARSELLER CAZİP DEĞİL"

"PARSELLER CAZİP DEĞİL"

TOTAL şirketi için 8 hariç diğer parseller cazip değil. 2, 3 ve 9’uncu parsellerde cazip kaynak yok.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2018 Cuma 11:21

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in önceki gün gerçekleştirilen Rum Meclisi Enerji Komitesi toplantısında, Fransız “Total” şirketinin İtalyan “ENI” şirketiyle sadece 8’inci parseldeki hakları için uzlaştığını söylediği ancak durumun kamuoyuna çarpıtılarak aktarıldığı iddia edildi.


Politis gazetesi: “8 Başka, 2, 3 ve Hatta 9 Başka – Total İçin ENI’nin Diğer Parselleri Çok Daha Az Cazip” başlıkları altında verdiği haberinde, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in salı günü toplanan Rum Meclisi Enerji Komitesi’nin kapalı toplantısında söylediklerinin kamuoyuna çarpıtılarak aktarıldığını yazdı.
Gazete, Lakkotripis’in söz konusu toplantıda, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) ENI şirketinin tasarrufunda bulunan 2, 3 ve 9 numaralı parsellere yönelik kesin bir ilgisinin bulunmadığını, şirketin kesin talebinin sadece 8 numaralı parsele ilişkin olduğunu söylediğini aktardı.


Lakkotripis toplantıda, ENI ve Total şirketlerinin 8’inci parselin haklarının paylaşımı konusunda ortak dilekçe sunduklarını ifade etti ve bundan sonraki sürecin Hidrokarbon Danışma Komitesi’nin konuyu incelemesi ve Rum Bakanlar Kurulu’nun da nihai kararı vermesi şeklinde olacağını vurguladı.


Gazete, buna karşın Total şirketinin kararını ekonomik verilere göre vermesinin söz konusu olduğunu savunan gazete, 2, 3 ve hatta 9 numaralı parsellerde, bugüne kadar bilinen doğal gaz arama ve tespit yönetmeleri temelinde, cazip gelecek kaynakların bulunmadığının düşünüldüğünü de öne sürdü.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık