Ana Sayfa Gündem PARSELLERE İLGİ ARTIYOR!

PARSELLERE İLGİ ARTIYOR!

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis tarafından enerji konusundaki gelişmeler hakkında bilgilendirildiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2018 Çarşamba 08:52
PARSELLERE İLGİ ARTIYOR!

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında önceki gün toplanan siyasi partilerinin liderlerinin, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis tarafından enerji konusundaki gelişmeler hakkında bilgilendirildiği belirtildi.
Alithia gazetesi “ENI ve Total 7’nci Parseli İstiyor” başlıklı haberinde, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in parti başkanlarını bilgilendirmesinden, önümüzdeki aylarda enerji konusunda önemli gelişmeler yaşanmasının beklenmesi gerektiğinin ortaya çıktığını yazdı.
Enerji konulu bilgilendirmenin, Kıbrıs sorunuyla ilgili bilgilendirme çerçevesinde gerçekleştirildiğini kaydeden gazete, bunun, önümüzdeki aylarda enerji konusunda Rum MEB’inde yaşanacak gelişmeler ve 10’uncu parselde iki sondaja hazırlanan Amerikan Exxon Mobil’in de gelişmelerde yer alacak olması arka planda olmak üzere, birçok boyut taşıdığını belirtti.


AFRODİTLE SÖZLEŞME
Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, siyasi partilerin başkanlarını, çok fazla ayrıntıya girmeden, 12’nci parseldeki Afrodit yatağını idare eden şirketlerin sözleşmeleri konusunda ortaya çıkan mesele hakkında bilgilendirdiğini yazan gazete, sözleşmelerin eskidiği göz önüne alındığında, şirketlerin Rum hükümetine, sözleşmelerde değişiklik yapılmaması durumunda, doğal gazın Mısır’daki terminallere taşınması için boru hattı inşa edilmesinin, gerektiği gibi avantajlı olmayabileceği mesajını gönderdiğini bildirdi.


ENI VE TOTAL
Siyasi parti başkanlarının toplantısı sırasında, Fransız Total şirketinin ilgisinin muazzam olmaya devam ettiğinin açıklığa kavuşturulduğunu da belirten gazete, şirketin Rum hükümetine iletilen planlamasına göre, Total şirketinin İtalyan ENI şirketinin iştirak ettiği tüm parsellere katılmakla ilgilendiğini, çünkü iki şirketin mükemmel iş birliğine sahip olduğunu belirtti.
Fransız şirketinin, 6, 11 ve (Rum hükümetinden onay beklenen) 8 numaralı parsel haricinde diğer parsellerde de iş birliğinde bulunmak için son günlerde ENI şirketiyle temas içerisinde olduğunu yazan gazete, Total’in hedefinde, dört ay önce Türkiye’nin ENI şirketinin sondaj yapmasını engellediği iddia edilen 3 numaralı parselin de bulunduğunu bildirdi.

7’NCİ PARSEL
Total’in ENI şirketiyle birlikte, ruhsatlandırılmamış başka parsellerlerle de ortaklaşa ilgilendiklerini kaydeden gazete, bunlardan birinin 7’nci parsel olduğunu belirtti.
Bu parsele büyük ilgi duyulmasının sebebinin, araştırmalardan çıkan tüm unsurların, 6’ncı parseldeki “Kalipso” yatağının 7’nci parsele de uzanması olduğunu vurgulayan gazete, şirketlerin, “Kalipso” yatağının yakınında başka büyük bir yatak bulunması olasılığının yüksek olduğunu düşündüklerini, bu yüzden bahse konu parseli de almak istediklerine işaret etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

27 ŞUBAT’TA ARAÇLI EYLEM YAPILCAK!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık