Ana Sayfa Gündem "PARTİ ROZETİNE GÖRE GÖREVLENDİRME..."

"PARTİ ROZETİNE GÖRE GÖREVLENDİRME..."

Narin Şefik, “Parti rozetine, cinsiyetine bakılarak görevlendirme yapılmamalı” diye konuştu.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2018 Pazartesi 11:28

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik Yeni Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuştu. Yargıdaki sorunların maalesef bitmediğini işaret eden Şefik, mahkemelerdeki bina sorunlarının halâ devam ettiğini, yasada yargıç sayısı artırılmasına rağmen yeni yargıç atanamadığını ve mahkemede görevli personelin mevcut koşullarda çalışmak istemediğinden başka dairelere gitmek istediğini vurguladı.

“PARTİ ROZETİNE, CİNSİYETİNE BAKILARAK GÖREVLENDİRME YAPILMAMALI”

Lefke Kaza Mahkemesi’nin kapatılmadığının altını çizen Narin Şefik, “Binanın güvenlik koşulları oluşana kadar Güzelyurt’ta faaliyetlerine devam edecektir” dedi. Sorunların yıllardır devam ettiğini aktaran Şefik, binaların sorunların, kamunun hızlı çalışmamasını tetiklediğini söyledi. Kamuda liyakatin tam olarak sağlanmadığı bilinen bir sorun olduğunu fakat herhangi bir adım atılmadığını ifade eden Narin Şefik, “Parti rozetine, cinsiyetine bakılarak görevlendirme yapılmamalı” diye konuştu.

“EN ÖNEMLİ SORUN İCRAAT SORUNU, EKONOMİK ÇIKMAZ SORUNUDUR”

Anayasa’da Kıyı şeritlerine halkın girmesinin engellenemeyeceğinin açıkça yazdığını da sözlerine ekleyen Şefik, şöyle devam etti: Dava rakamlarına bakıldığında 2017’de yüzde 51,26’lık rekor yükseliş var. Bu yıl düşüş yaşandı, fakat önümüzdeki yıl tekrarlanması mümkün değil. En önemli sorun icraat sorunu, ekonomik çıkmaz sorunudur. İcranın gerekli yapılmaması adaletin güvenini sarsmaktadır.

ESENDAĞLI: “YAPILACAK TEK ŞEY; ÜRETMEK”

Barolar Birliği Başkanı Esendağlı ise, “İsmi sorun kelimesiyle isim tamlaması haline gelen bir ülkede doğduk” diyerek, Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası topluma entegre edilmemiş bir toplum olarak kaldığını vurguladı. “Kıbrıs sorununda çözüm gerçekleşene kadar Kıbrıslı Türkler ne yapacak” diyen Esendağlı, yapılacak tek şeyin; üretmek olduğunu söyledi.

“KKTC UZUN ZAMANDIR LİYAKAT İLKESİNİ KAYBETTİ! DURUM ACİL”

“Eskimiş olduğunu düşündüğümüz yasamız ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İşin sonunda başarılı olup, olmadığımızı zaman gösterecek, ama tamamen samimi bir şekilde çalıştığımızı söyleyebilirim” ifadelerini kullanan Hasan Esendağlı, KKTC’nin uzun zamandır liyakat ilkesini kaybettiğine vurgu yaparak, durumun acil olduğunu, liyakatin önemli bir değer olduğunu ve gelişmiş devlet yapılarının liyakat temelinde yükseldiği işaret etti ve “Liyakat işlemezse niteliksiz kişiler göreve gelir” diye konuştu.

“DEVLET VE YARGI KUTSAL DEĞİLDİR. KUTSAL OLAN SADECE İNSANDIR”

3’lü kararnamelerin terkedilmesi gerektiğini savunan Esendağlı, “Devlet ve yargı kutsal değildir. Kutsallaşma kavramlarının laik devlette yeri yoktur. Kutsal olan sadece insandır. Devletin görevi insanlara tepeden bakmadan adil bir şekilde hizmet vermektir” dedi.

“AVUKATLAR MESLEKLERİNİ İCRA ETTİKLERİ TÜM SAHALARDA ZORLUKLARDA KARŞILAŞIYOR”

Meslektaşlarının arasında ‘yeni bir adli yıl açılmasını ister misiniz?’ anketi yaptığını ve sonucun hayır çıktığını dile getiren Hasan Esendağlı, avukatların mesleklerini icra ettikleri tüm sahalarda zorluklarda karşılaştığını ve bir avukatın karşısına çıkarılan engelin aynı zamanda yurttaşın karşısına da çıkarıldığının bilinmesi gerektiğini anlattı.

“MAHKEMELERİN FİZİKSEL İHTİYAÇLARI ALARM VERME NOKTASINA GELMİŞTİR”

Esendağlı şöyle devam etti: “Devletin kendi üretim verimliliğini gözden geçirmesi gerekmektedir. Mutlaka bütçede yatırıma ihtiyaç vardır. Mahkemelerin fiziksel ihtiyaçları alarm verme noktasına gelmiştir” (KIBRIS POSTASI)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık