Ana Sayfa Gündem "PLANLADIĞIMIZ REÇETE, ACI REÇETE DEĞİL"

"PLANLADIĞIMIZ REÇETE, ACI REÇETE DEĞİL"

Başbakan Tufan Erhürman KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2018 Pazartesi 11:40

Başbakan Tufan Erhürman bugün KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay ile birlikte kısa bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakanlık, Bakanlar Kurulu Basın Odası’nda gerçekleşecek toplantı saat 09:45’te başladı.

 

İlk olarak söze başlayan Başbakan Tufan Erhürman şu ifadeleri kullandı:

"Bugün netleşecek dediğimiz çalışmalar büyük ölçüde ekonomide tüketicinin alım gücünü korumaya ve piyasaların daralmasını önlemeye yönelik tedbirlerdir.

Çeşitli bakanlıklarda çeşitli çalışmalar yapıldı. Bugünkü toplantıda bunların son hali kesinleştirilecek.

Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılması konusu da netleştirilecek. Bu önlemler büyük ölçüde KHK enstrümanı kullanılarak hayata geçirilecek.

Komitelerde çalışma gibi şeyler beklenmeyecek. KHK'lar acil ve ekonomiyle ilgili durumlarda çıkartılır. İçinde bulunduğumuz durum acildir ve önlemler almamız gerekiyor. Merkez Bankası Başkanıyla da istişare halindeyiz. Son durumu görüşmek üzere Sn. Başkan'ı davet ettim.

Bilgiler olumlu ve kamuoyuyla paylaşılması uygun."Erhürman'ın ardından konuşan Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay şu ifadeleri kullandı:

"Merkez Bankası'nın görevi bankacılık sektörünü denetlemek ve düzenlemek. Bir problem olmadığını gördük. Hiçbir sorun yok, hiçbir kısıtlamaya gerek yok.

Bankalar yasalar ölçüsünde her ölçüde faizi hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın sürdürebilir. Likidite sorunu durumunda her türlü desteği vereceğiz. Bu anlamda da Merkez Bankası'nda yeterli rezerv mevcut. Vatandaşların kaygı duymasını gerektirecek bir durum yok. Önlemlerimizi aldık. Kaygı duyulacak bir durum yok."

Bankalarla toplantı yapacağız. Dövizdeki artış vatandaşın ödeme gücünü etkileyecek. Bu konuyu da bankalarla görüşeceğiz. Konuyu değerlendirelim, gerek görürsek açıklama yaparız.

Gelen sorulara cevap veren Başbakan Erhürman'ın açıklamaları ise şöyle:

"10-15 kalemlik bir tedbirler silsilesi söz konusu. Bütün bunlara ilişkin birtakım KHK taslakları da hazırlanması gerekiyordu. Biz böyle parça parça sonuçlanmadan, netleşmeden paylaşmayı uygun görmedik. Tüm istişareler tamamlandı. Bakanlar Kurulu tekrar toplanıp bu işe bir nokta koyma aşamasındadır. Bu noktayı koyduktan sonra meclisle paylaşılacak. Meclisle paylaşılmadan önce de ilgililerle son bir istişare yapılacak. Bunların bir kısmı KHK bir kısmı da Bakanlar Kurulu kararıdır. Geç kalınan bir şey yok. Cuma gününden önce bir şey yapsaydınız Cuma'daki yükselişi görmemiş olacaktınız. Panik içinde hareket etmemek gerekli. Süreci kullandık ve bugün doğru zaman olduğunu düşünüyoruz".

"TC ciddi sıkıntılı bir süreçtren geçiyor. Bizim orada yapacağımız görüşme de sağlıklı bir ortamda ve KKTC ekonomisine yeterli zaman ayırabileceğimiz bir ortamda gerçekleşmesi gerekiyor. Zamanınımızı ayırarak ciddi bir gmrüşmey ihtiyacımız var. İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşullar içinde yeterli zaman bulunması gerekli. Yetkililerle görüşerek bu çizgiyi çiziyoruz. TC de bu ilgililer içerisinde yer alıyor. Ziyarertin gerçekten sağlıklı koşullarda gerçekleşmesi gerekiyor".

"Hepimizin ortak görüşü içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullar içinde ekonomik değil uluslararası ilişkiler kaynaklı koşullar olduğu konusunda hemfikiriz. Siyasi ve uluslararası ilişkilere dönük öngörüler olmalı. En kötüsü budur, daha kötü olabilir gibi senaryolar ayrı ayrı değerlendiriliyor".

"Hedefimiz ekonominin daralmasını önlemek, vatandaşın alım gücünü korumak. Bir acı reçetenin gündeme gelmesi söz konusu değil. Acı reçeteler meselesi kamu maliyesiyle ilgilidir. Kamu maliyesinden ekonominin ayakta kalmasına odaklıyız. Ekonominin canlı tutulması birincil hedef olarak karşımıza çıkıyor. Birinci hedef artık vatandaşın alım gücünü korumak ve ekonomideki hareketliliği koruyacak önlemler almak."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık