Ana Sayfa Yurt Polat Alemdar KKTC'de otel ve film platosu kuracak

Polat Alemdar KKTC'de otel ve film platosu kuracak

Kurtlar Vadisi dizisinde Polat Alemdar karakteriyle ünlenen ve kısa bir süre önce KKTC vatandaşlığını alan Necati Şaşmaz'ın KKTC'de yapacağı çalışmalar belli oldu.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2012 Salı 20:58
Polat Alemdar KKTC'de otel ve film platosu kuracak

Kıbrıs gazetesi köşe yazarı Ahmet Tolgay'ın "Polat Alemdar'ın KKTC operasyonu" başlıklı yazısında Necati Şaşmaz'ın KKTC ile ilgili projelerinin neler olduğuna yer verildi. Buna göre Polat Alemdar KKTC'de film platosu kuracak ve otel de yapacak.İşte Ahmet Tolgay'ın o yazısı;"Film ve dizi oyuncusu, “Kurtlar Vadisi”nin uluslararası üne sahip yıldızı Necati Şaşmaz’ın Kuzey Kıbrıs’a ilgi duymasının nedenlerini, KKTC’de önünün açılması için kendisine büyük destek veren Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’den dinledim. Meğer Şaşmaz’ın Kuzey Kıbrıs’ta film çekim platosu kurma ve lüks bir otelin inşaatını başlatma projeleri son aşamasına gelmiş durumda!


Cuma gün, Üstel’in bakanlığında düzenlediği dar çerçeveli öğle yemeğinin davetlisiydim. Üç saat süren sohbetin konularından birinin de Necati Şaşmaz olmasını sorularımla tetikledim. Çünkü KKTC’nin fahri tanıtım elçisi ilan edilen ve vatandaş yapılan Şaşmaz’ın son günlerde ülkemize kısa ve yoğun bir ziyarette bulunarak bazı resmi kurumlarda görülmesi medyamızda yeniden gündem oluşturmuştu. Habercilerimiz bu ziyarete yoğunlaşarak, onun bakan Üstel’in resmi aracıyla gezdiğine ve büyük otellerden birinde Üstel’le yemek yediğine dair haberlerini ve fotoğraflarını yayımladılar…


Yer altı kahramanı “Polat Alemdar” karakteriyle ünlenen Şaşmaz’ın meraklı medya mensuplarına yakalanmadan son zamanlarda Kıbrıs’ı sık sık ziyaret ettiğini de o gün öğrendim. Şaşmaz, medyaya yakalanmadan Kıbrıs’ı sık sık ziyaret etmekte. KKTC’yi ikinci adres yapması, ülkemizin vatandaşlık belgesini cebine boşuna koymadığının göstergesi…


* * *


Türkiye sınırları dışında da yaygın izleyici kitlelerine hitap eden “Kurtlar Vadisi – Pusu”nun bazı bölümlerinin ülkemizde çekilmesinin düşünülüp düşünülmediğini sorduğumda Ünal Üstel’den beklediğimden çok daha ayrıntılı bir açıklama geliyor:


“Necati Şaşmaz’ın dizisinin bazı bölümlerini ülkemizde çekme niyeti var. Ama bunun da ötesinde modern ve geniş bir film platosu oluşturma projelerini son aşamaya getirdi. Ekibiyle birlikte Karpaz ve Akdeniz bölgelerinde yoğun incelemelerde bulundu. Plato projesini bu iki bölgemizden birinde, ya da her ikisinde birden gerçekleştirecek. Kurulacak olan platolardan sadece kendisi ve şirketi değil, Türkiyeli ve yabancı film yapımcıları da yararlanacak. KKTC’nin öz kaynak gelirlerine yüzde 10 oranında katkı yapacak, üretim ve istihdam alanları açacak büyük bir yatırımdır bu. Üniversite, turizm ve tarım sektörlerinin ekonomiye katkısının yüzde 20’şer olduğunu düşündüğümüzde, yüzde 10’luk bir katkının küçümsenemeyecek bir oran olduğu ortaya çıkar. Film platolarının yanı sıra Şaşmaz’ın bir diğer yatırımı da turizm alanında olacak. Adını ‘Polat’ koyacağı oteliyle turizmde söz sahibi olma kararında.”


1971 Harput, Elazığ doğumlu Necati Şaşmaz’ın kimliğini inceleyenler onun bu projeleri gerçekleştirecek maddi - manevi güce ve etkin bağlantılara sahip olduğunu net biçimde görürler. Yüksek turizm eğitimi var… Eğitimini 6 yıl süreyle ABD’de aldı… Amerika’dan yeşil kart sahibi. Orada 10 yıl yaşadı... İngilizceyi ana dili gibi konuşur. Türkiye’de etkin cemaat lideri bir ailenin çocuğu.


* * *


Bazı çevrelerin duygusal eleştirilerine rağmen Necati Şaşmaz’ın Kuzey Kıbrıs turizmine koyduğu katkının da bilinmesini istiyor Ünal Üstel... Dünyanın her yanında büyük kitlelerin ikonu haline gelen popüler yıldızlardan “Marka kimlikler” olarak ülkelerin ve kurumların yararlanması alışılagelen bir gelenek. Bu geleneği çok popüler “Polat Alemdar” kimliği üzerinden KKTC turizmi de denemekte şimdi… “Polat’ın gittiği yere gidilir” sloganıyla ve Necati Şaşmaz eşliğinde yaptıkları tanıtımın tuttuğu görüşünde Üstel… Makedonya ve Macaristan’daki turizm fuarlarına bu sloganla ve Şaşmaz’la birlikte katıldıklarında olağanüstü ilgi gördüklerini ve arkasından charter seferlerde yoğunlaşma olduğunu söyleyen bakana, bakanlık yetkililerinden biri de “Tabir caizse ortalık yıkıldı” sözleriyle destek verdi.


Ünal Üstel “Dubai’ye gittiğimizde Necati Şaşmaz yanımızda yoktu. Ama gördük ki, başrolünü oynadığı televizyon dizisi nedeniyle oralarda oldukça popüler. Her tarafta posterleri asılı. Dergilerin kapaklarında onun fotoğrafları” dedi.


Diyeceğim o ki, Polat Alemdar’ın sessiz ve derinden sürdürülen Kuzey Kıbrıs operasyonu ilginç bir süreçte gelişiyor. Sanıyorum bu operasyonun mahiyetini ve şifresini de ayrıntılarıyla ilk deşifre eden ben oluyorum burada… Operasyonun mahiyeti ve şifresi “Polat platoları ve oteli”… Bu operasyonun adına “Kurtlar Vadisi - KKTC “ de diyebiliriz!..   "KIBRIS

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık