Ana Sayfa Yurt Politis: "KKTC Cidde'de temsilcilik açıyor."

Politis: "KKTC Cidde'de temsilcilik açıyor."

KKTC’nin, Cidde’de temsilcilik açma konusunda talepte bulunduğu ve İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan (İİT) 2013 yılı içerisine cevap beklediği ileri sürüldü.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2012 Cuma 18:41
Politis:

Politis gazetesi “Oybirliğinin Peşinden Koşuyorlar... 2013 Yılında Cidde’de Kıbrıs Türk Temsilciliği’ne Kesin Gözle Görülüyor...” başlıklarıyla verdiği haberinde, Türk tarafının meseleyi öncelikleri arasına yerleştirdiğini yazdı.

 

Kıbrıs Türk “diplomatik” varlığının İİT merkezinde elde edilmesi durumunda, KKTC’nin İslam dünyasında daha çok yükselmesinin an meselesi olduğu belirtilen haberde, “İster İİT’ye tam üye olarak katılmasıyla, ki bu da tam olarak tanınması anlamına gelecek, ister İslam ülkeleri tarafından işgal bölgelerinin fiili Tayvanlaşmasıyla, KKTC’nin İslam dünyasında daha çok yükselmesi an meselesi” denildi.

 

Kıbrıs Türkü’nün temsilcilik talebinin, teşkilat üyesi birçok ülkedeki çatışma ve aykırı ortamdan dolayı şimdiye kadar ikinci plana itildiğini ileri süren gazete, Ankara’nın meseleyi perde gerisinde ileri götürdüğünü ve teşkilat içindeki hayati meselelerde pazarlık konusu yaptığnı ileri sürdü.

 

Gazete, Ankara’nın “diplomatik oyunlarıyla” ilgili en belirleyici örneğin de, KKTC’nin Ekonomik İşbirliği Teşkilatında (ECO) “yükseltilmesi” olduğunu iddia etti.

 

57 üye ülkeli İİT’deki durumun, 10 üye ülkeden oluşan ECO’dan daha karmaşık olduğuna işaret eden gazete, İİT’nin sevindirici unsurunun, büyük oranda üye ülkelerin Dışişleri Bakanları Konseyi olduğunu belirtti.

 

İİT’ye yeni üyelerin katılımına karar veren ya da İİT Genel Sekreteriyle uzlaşı içerisinde İİT merkezinde temsilcik açılmasına yeşil ışık yakan konseyin, bunun için de 57 Dışişleri Bakanlığı arasında oy birliği sağlaması gerektiğini belirten gazete, “Kıbrıs Türk Devleti”ne 1978’de konsey çalışmalarını izleme iznini ve 1991’de “gözlemci üye” sıfatını bu oy birliği sayesinde verildiğini kaydetti.

 

Gazete, İİT’nin, Kıbrıs sorununda Kıbrıslı Türkler açısından olumlu ifadeler kullanarak, üye ülkelerin KKTC’yle olan ilişkilerinin sıkılaşması yönünde teşvik ederek ve KKTC’de İslami konferanslar düzenleyerek, “Kıbrıs Türk Devletini” nitelendirdiği ve Kıbrıs’ın Müslüman toplumuna yönelik açılımda bulunduğunu belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık