Ana Sayfa Emlak Problem alanı olmaktan çıktı

Problem alanı olmaktan çıktı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Türkiye için artık kamu borcu bir problem alanı olmaktan tamamen çıktı" dedi.

Giriş Tarihi: 23 Ekim 2014 Perşembe 12:24
Problem alanı olmaktan çıktı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2002'de en önemli problemlerden birinin kamu borcu olduğunu belirterek, "Milli gelirimizin yüzde 74'üne çıkmış bir kamu borcu. Bu yıl sonu yüzde 33,1 ile kapatıyoruz, milli gelirin yüzde 33,1'i. Türkiye için artık kamu borcu bir problem alanı olmaktan tamamen çıktı" dedi.

Babacan, Borsa İstanbul ev sahipliğindeki California Üniversitesi, Berkeley ile ortaklaşa düzenlenen "Girişimcilik Yoluyla Köprüler Kurmak: Girişimcilikte Yükselen Ülke Türkiye'ye Bölgesel ve Küresel Bakış" adlı konferansın açılışında yaptığı konuşmada, girişimcilik kavramının 2008 krizinden çıkışın en önemli araçlarından birisi olduğunu söyledi.

Küresel ekonominin halen güçlü bir toparlanma trendine giremediğini bildiren Babacan, gelişmiş ülkelerden ABD daha güçlü bir performans sergilerken, Avrupa ve Japonya'nın halen zayıf ve kırılgan bir tablo gösterdiğini kaydetti.

Gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme oranlarının bile kriz öncesine göre düşmüş durumda olduğuna işaret eden Babacan, gelecek 10 yıl gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızının geçmiş 10 yıla göre daha düşük olacağını dile getirdi.

Kriz sonrasında G20 toplantılarının etkinliğinin arttığını aktaran Babacan, bu toplantılarda önemli somut politikalar ortaya çıkmasa da, kriz döneminde küresel iş birliğinin ve problemleri aynı masa etrafında tartışmanın değerinin çok büyük olduğunu gördüklerini ifade etti.

Türkiye'nin yakın bir dönemde G20 dönem başkanlığını devralacağını anımsatan Babacan, kendileri döneminde neye önem vereceklerine baktıklarında, özellikle KOBİ'lerin ve girişimcilerin ülkeler için çok önemli olduğunu düşündüklerinin altını çizdi.

Babacan, Türkiye dönem başkanlığında KOBİ'lerle ilgili özel bir gündem maddesi oluşturmanın ve her bir G20 tartışma ortamında ayrı bir KOBİ perspektifi ortaya koymanın önemini vurgulamak istediğini bildirdi.

Şu anda KOBİ'lerin istihdamdaki payının büyük olduğunu anımsatan Babacan, "Eğer büyüme yenilikle olacaksa, araştırma ve geliştirmekle olacaksa, katma değerli daha yüksek teknoloji ile sağlanacaksa, bu KOBİ'ler ve genç girişimciler ile olacak" dedi.

- "Türkiye, 2023 yılında yüksek gelirli ülkeler grubuna girebilecek"

Babacan, Türkiye'de girişimcilikle ilgili hazır olan mayayı daha bilinçli bir şekilde, nasıl sonuç alıcı bir şekle döndüreceklerinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

2002 yılında Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün 230 milyar dolar olduğunu, ancak geçen yıl 820 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını anımsatan Babacan, Türkiye'nin temel göstergelerinin 2002'den bugüne kadar geçen süre zamandaki gelişimi hakkında bilgi verdi.

Babacan, Türkiye'nin bu hızla büyüme trendini devam ettirmesi halinde 2023 yılında yüksek gelirli ülkeler grubuna girebileceğini kaydetti.

"Hareketin olduğu yerde bereket vardır derler" diyen Babacan, her krizin beraberinde fırsatları da getirdiğini dile getirdi.

Türkiye'nin bazı temel makro ekonomik sorunlarına çözümler ürettikleri bilgisini veren Babacan, şunları kaydetti:

"2002'de en önemli problemlerden bir tanesi kamu borcu idi. Milli gelirimizin yüzde 74'üne çıkmış bir kamu borcu. Bu yıl sonu yüzde 33,1 ile kapatıyoruz, milli gelirin yüzde 33,1'i. Yüzde 33 demek ABD'nin 3'te biri demek, AB ortalamasının da 3'te biri demek. Türkiye için artık kamu borcu bir problem alanı olmaktan tamamen çıktı."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık