Ana Sayfa Kültür & Sanat Prof. Dr. Vamık doğum gününü kutladı

Prof. Dr. Vamık doğum gününü kutladı

Prof. Dr. Vamık volkan’ın, 80’inci doğum günü, İngiltere Lordlar Kamarası’nda onuruna verilen yemekle kutlandı.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 10:35
Prof. Dr. Vamık doğum gününü kutladı

ünyaca ünlü Kıbrıslı Türk Psikiyatri Profesörü Vamık Volkan’ın 80’inci doğum günü, İngiltere Lordlar Kamarası’nda eski İngiltere Başbakanı Clement Attlee'nin adını taşıyan odada şerefine verilen öğle yemeği ile kutlandı.


İngiltere, ABD, Türkiye, Rusya, İran, İsrail, Lübnan ve Almanya’dan konukların katıldığı şeref yemeğini, Lordlar Kamarası’nda Liberal Demokrat Partisi’nin şefi Lord John Alderdice hazırladı.


Yemekte Prof. Volkan’ın 80’inci yaş günü kutlandı ve son 30 yıldan fazla zaman içerisinde milletlerarası ilişkiler üzerinde yaptığı çalışmalar anıldı.


Prof. Volkan yemekte, 30 seneden beri birçok ülkede yaptığı projelerin anılarını anlatan kitabın İngilizce ve Türkçe olarak yakında basılacağını açıkladı.


PROF. VAMIK VOLKAN KİMDİR?


Kıbrıs doğumlu Vamık Volkan, 1956 yılında Ankara Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ABD’ye gitti. 45 yıl Virginia Üniversitesi’nde psikiyatri hocalığı ve 18 yıl bu üniversitenin bir hastanesinde başhekimlik yaptı. 2002’de emekliye ayrıldıktan sonra her yıl 3-4 ayı Kıbrıs’taki evinde geçiriyor.


Prof. Volkan, Tel Aviv’deki Yitzak Rabin Merkezi’nin ilk konuk bilim adamı, Boston’da Harvard Hukuk Fakültesi’nin konuk profesörü, Viyana Üniversitesi’nde konuk politik Psikoloji Profesörü olarak çalıştı. Ayrıca Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Bahceşehir Üniversitesi’nde de misafir hocalık yaptı.


Viyana’da Dünya Psikiyatri Birliği tarafından Sigmund Freud ödülüne de layık görülen Prof. Volkan, Türk-Amerikan Nöropsikiyatri Derneği, International Society of Political Psychology, American College of Psychoanalysts ve değişik kurumların başkanlığını yaptı.


50’nin üzerinde yayımlanmış ve birçok dile çevrilmiş kitabı; 500’e yakın da bilimsel yazısı var.


Amerikan Psikiyatri Cemiyeti’nin sponsorluğunu yaptığı bir projeye katılan ve 6 yıl süren Arab-İsrail gayri resmi diyaloglarında yer alan Prof. Volkan, ayrıca dünyanın sorunlu birçok yerinde “hasım” delegeleri bir araya getiren gayrı resmi diplomasi toplantılarına başkanlık yaptı. Bunlar arasında ABD –Sovyetler Birliği, ABD -Rusya, Rusya-Baltık ülkeleri, Hırvatistan-Bosna, Gürcistan-Güney Osetya, Türkiye-Yunanistan da yer alıyor.


Prof. Volkan, “tramatize” olmuş (travma geçirmiş) toplumlara da yardım etti. Bunlar arasında Diktatör Enver Hoca’nın ölümünden sonra Arnavutluk ve Sadam Hüseyin’in kuvvetlerinin çekilişinden sonra Kuveyt toplumları da var.


Ayrıca ABD’nin eski Cumhurbaşkanı Jimmy Carter’in yönetimindeki dünya işlerinde barışçıl yol arayan Uluslararası Müzakere Ağı’nda 10 seneden fazla bir zaman üyelik yapan Prof. Volkan, bu çalışmaları nedeniyle 27 ülkeden gelen destek mektuplarıyla 4 kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AÇIK HAVA YAZ SİNEMASI GÜNLERİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık