Ana Sayfa Ekonomi Putin neden geri çekildiğini açıkladı

Putin neden geri çekildiğini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna sınırına yakın bölgelerdeki askeri birliklerin, Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde, herhangi bir spekülasyona yol vermemek için daimi görev yerlerine çekildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2014 Çarşamba 17:35
Putin neden geri çekildiğini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna sınırına yakın bölgelerdeki askeri birliklerin, Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde, herhangi bir spekülasyona yol vermemek için daimi görev yerlerine çekildiğini söyledi.

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı için Çin'de Şangay kentinde bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus askeri birliklerinin daha önce Ukrayna sınırına çok yakın bölgelerde bulunduğunu, şimdi ise daimi görev yerlerine çekilmesi için Savunma Bakanlığına talimat verdiğini yineledi.

Bunu kimseden çekindikleri için yapmadıklarını vurgulayan Putin, "Biz bağımsız devletiz ve ordumuzu ülkemiz sınırları dahilinde istediğimiz yerde tutarız. Ukrayna'da seçim yapılacak. Herhangi bir spekülasyona yol vermemek için askerleri geri çektik. Ayrıca attığımız bu adımın bir diğer sebebi de Kiev yönetimi ile ülkenin güneydoğu bölgeleri arasında doğrudan müzakerelerin başlaması içindir" dedi.

Putin, Ukrayna'da yeni anayasa için devlet başkanlığı seçimlerinden önce referandum yapılmasını daha mantıklı bulduğunu ifade etti.

Kiev yönetimine tüm bölgelerle olan sorunların biran önce gidermesi tavsiyesinde bulunan Putin, Ukrayna'da yaşayan tüm insanların kendilerini eşit hak ve özgürlüklere sahip vatandaşlar olarak görmesi ve ana dilde eğitim dahil azınlıkların tüm haklarının temin edilmesi gerektiğini savundu.

Azledilen Viktor Yanukoviç'in hala Ukrayna'nın Cumhurbaşkanı olduğunu ileri süren Putin, böyle bir durumda bir seçim yapmanın anayasaya aykırı olduğunu iddia etti.

Putin şunları kaydetti:

"Yeni kabul edilecek bir anayasa ülkeye büyük ölçekte istikrar getirirdi. Fakat bugünkü Kiev yönetimi AB ülkeleri ve ABD'nin desteğiyle farklı yönde karar aldı. Ülkenin güneydoğusunda operasyonların devam ettiği ve basının engellendiği bir süreçte iktidara gelen insanlarla Rusya'nın ilişki kurması zor olacak. Kiev yönetimi basına karşı çok agresif davranıyor. Bu hem seçimlerin şeffaflığı hem de geçerliliği konusunda bizde çok büyük sorun doğurmuyor değil. Umarım Avrupalı ve ABD'li ortaklarımız neler olup bittiğini anlarlar."-"Tutuklu Rus gazetecilere yapılan suçlamalar saçmalık"Ukrayna'da tutuklanan Rus Life News haber kanalı çalışanları Oleg Sidyakin ve Marat Sayçenko'nun ajanlıkla suçlandığını da anımsatan Putin, "Onlara karşı yapılan tüm suçlamalar ve silah taşıdıkları iddiaları tamamen saçmalıktır. Ukrayna'da, Rus basını için çalışan diğer ülke vatandaşları da tutuklu bulunuyor. Bu kabul edilemez" dedi..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık