Ana Sayfa Gündem Radikal değişim zamanı

Radikal değişim zamanı

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu KIBRIS TV’de yayınlanan “Futbolun Zirvesi” programında önemli açıklamalar yaptı. Futbol Federasyonu yaz döneminde birçok konuda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Radikal değişim zamanı

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu KIBRIS TV’de yayınlanan “Futbolun Zirvesi” programında önemli açıklamalar yaptı. Sertoğlu, tüzükleri sil baştan yapacaklarını, bu amaçla hem KOP’un, hem de TFF’nin tüzüklerini aldıklarını ve çalışmalara başladıklarını ifade etti. Sertoğlu, UEFA kriterlerine göre değişecekleri tüzüklerin ülke futbol yapısına da uygun olacağını aktardı.

 

“Çok radikal kararlar alacağız, birçok insanın canı yanacak”

İç düzenlemeler konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Sertoğlu, “Yükselme liglerinden başlayıp en üste kadar ciddi şekilde revize edilmesi gereken çok konu var. Bu yaz yapacağız, çok radikal kararlar alacağız. Birçok insanın canı yanacak, bize sitem edecekler.  Ama ülke gençliğinin geleceği için, kendi geleceğimiz için bu kararları almak zorundayız. Öyle enteresan kararlar olacak ki, siz bile inanmayacaksınız. Açık söylüyorum, ciddi ciddi önemli kararları korkmadan alacağız. Bunları 21 Haziran’daki genel kurul sonrasında yapacağız. Alacağımız kararların zaten bir kısmını kulüplerle paylaşacağız”

 

“Sözleşmeler konusu görüşmelere bağlı”

Merak edilen konulardan birisi olan sözleşmelerle ilgili de konuşan Hasan Sertoğlu, gelecek sezon sözleşme olacak mı sorusuna “olmasını isterim. Bu görüşmelere bağlı. Orada çıkacak çözüm ile daha farklı uygulamalara geçilebilir” cevabını verdi.

 

“Yeni bir stadyum yapma hedefi koyduk”

Sınırüstü’ndeki kamp tesisinin ne durumda olduğu konusunda “arazide yol çalışmaları arsa açma çalışmaları devam ediyor. 3-4 aya elektrik su altyapısı tamamlanır” diyen Hasan Sertoğlu, bu projeden daha öncelikli bir konu olduğunu vurguladı. “KOP ile görüşmeler sürecinde bir şey ortaya çıktı. UEFA-FIFA standartlarında sahamız yok. Atatürk Stadı yeterli değil, hiçbir yerinde hayır yok. Bu yüzden Lefkoşa civarında 10 bin kişilik daha küçük ama muazzam bir stat yapma hedefi koyduk. Arazi çalışmaları için arkadaşlara görev verdik, bakıyorlar. Işıklandırma, zemin, konfor, park yeri gibi standartları en iyi olmalı. Bu konuda devletten katkı isteyeceğiz. Avrupa Birliği, UEFA-FIFA’dan da destek isteyeceğiz.  Bu iş için ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile görüşeceğim ve TC Başbakanı Erdoğan’a mektup yazacağım” dedi.

 

“Play-out’un mevcut hali haksızlık yaratır”

Hasan Sertoğlu play-out sisteminin değişeceğini, bu konuda yakın bir gelecekte arkadaşlarıyla birlikte bir karar vereceklerini, ancak kendisinin şahsi olarak düşüncesinin play-out’a kalan takımların puanlarının yarıya düşürülmesi ve 3 maç yapmaları olduğunu ifade etti. Sertoğlu, “Mevcut haliyle haksızlık olur gibi kazanılan puanlar havaya gitmemeli.” dedi.

Hasan Sertoğlu bir de özeleştiride bulunarak, play-out ve play-off gruplarında oynanması gereken iddiasız maçların iptali ile ilgili hatalı karar verdiklerini söyledi.

 

“Yükselme Ligi’ne kriter ve yaş sınırı koyacağız”

Çok merak edilen konulardan birisi olan Yükselme Ligi’ne de değinen Hasan Sertoğlu “Bu sezon bu ligimize hem kriterler getireceğiz, hem de ciddi yaş sınırı koyacağız. Artık 35 yaşındakilerin, 40 yaşında futbolu bırakanların oralarda oynaması doğru değil, köylerdeki genç çocuklar oynamalı. Orda doğdu büyüdü oynasın, ama transferle olmaz. Amaca hizmet etmez. Amaç futbol tutkusunu aşılamaktır. Terse döndü şimdi. Değişeceğiz. Kesinlikle normal lig döneminde de oynatmayacağız, seyirci bölünmemeli diye. Transfer olmayacak sınırlayacağız, gençleri ayırarak. Onların pişmesi gerek. Yaş sınırı, kadroya hiç yazılmayan gibi belli kriterler koyacağız. Açık söyleyim 2 aydır Yükselme Ligi’nden çektiğimi 4 yılda çekmedim. Karmaşık ve düzensiz. Oturduk kafa patlattık. Böyle bir yere varılmaz sonucuna vardık”

 

“İskele’de çıkan kavgada bizim de hatamız vardı”

Hasan Sertoğlu, seyirciler ve statlardaki şiddet olayları yönündeki düşüncelerini de aktararak şöyle konuştu: “Dünyada futbol kültürü diye bir olay vardır. Bu futbolun güzelliklerini yaşayabilme kültürüdür. 100 bin kişi maç izler, biri gol atar sevinir, diğeri üzülür, en sonunda kucaklaşırlar. Bu iş böyledir, bizlerin de alışması lazım.

İskele’de oynanan Y.Boğaziçi-Hamitköy maçında çıkan kavgalarla ilgili Futbol Federasyonu olarak suçumuz vardı. Normalde yapmam, ama maç sonrasında Disiplin Kurulu’na girdim ve arkadaşlara ceza verirken bizim de suçlu olduğumuzu göz önünde bulundurun’ dedim. O stata maç vermememiz lazımdı.

 

“Lefke seyircisinin saha içinde maç izlemesinden rahatsız olmadım”

Sertoğlu, rekor seyirci karşısında oynanan Lefke-Yenicami maçına da değindi: “Kupa finalinde bu kadar güzel bir ortamı daha önce görmedik diye biz bile heyecanlandık. Ama seyirciler maçı saha içinde izlememeliydi. Tabii ortamı bozacak, gerecek birşey yapmadılar. Zaten hakem istese düdüğü çalar önlemi alırdı. Ben KTFF Başkanı olarak rahatsız olmadım. Ama her zaman olmamalı.”

 

“Hakemler ilk kez beni hayal kırıklığına uğrattı”

Sertoğlu, hakemlerin performansları ile ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi: “Lig bittiğinde hakemlerle toplantı yaptık. Kendilerine ‘4 yıldır Futbol Federasyonu başkanıyım ilk kez beni hayalkırıklığına uğrattınız, inşallah play-out maçlarında böyle devam etmezsiniz’ dedim. Allaha şükür play-out’lar mükemmel geçti.”

Hakemlerin her takımın canını yaktığını, federasyon başkanı olarak göreve geldiği günden beri herkesin hak ettiğini alması için uğraştığını ifade eden Sertoğlu, “Hatalar bir takıma mı oldu? Hayır herkese oldu. Durup bunlarla uğraşırsak tartışmalar hiç bitmez. Futbol kültürü budur” dedi.

 

“Genç hakemlere daha fazla şans vereceğiz”

Hakemler konusundaki açıklamalarını sürdüren Hasan Sertoğlu, hakemlik yaş sınırlaması konusuna da açıklık getirerek şu ifadeleri kullandı: “Benim söylemim netti, ancak kafalar karıştı. Belli yaştaki arkadaşları zorluk derecesi yüksek maçlara ard arda vermeyeceğiz’. Süper ligde de her maçı onlar yönetmeyecekler. Gençlere biraz daha fazla maç vermeyi planlıyoruz. Gelecek sezon Süper Ligde belki de 7 gençle başlayacağız. Şanslarını doğru kullanırlarsa tamam, olmazsa yapacak birşeyim yok. Bu sezon 2-3 genç ciddi şekilde öne çıktı. 2-3 taneye daha ihtiyaç var, Savaş Tilki, Fehim Dayı, Mehmet Malek ve Ecvet Kanatlı da bu gençlere destek çıkacak”

 

“Yönetim ve disiplin dışındaki kurullarda değişime gidilecek”

Merkez Hakem Kurulu’nda değişiklik olacak mı sorusuna da cevap veren Hasan Sertoğlu, yönetim kurulu ve disiplin kurulunun aynı ekiple devam edeceğini, diğer kurullarda değişime gidileceğini belirtti. Bazı kurulların takviye istediği kanaatine vardıklarını belirten Sertoğlu, yakında yapacakları değişimden herkesin haberdar olacağını ifade etti.

 

“Hakemlerle ilgili konuşanlara bin 500 TL ceza kesilecek”

Hasan Sertoğlu, geride kalan sezonda başta antrenörler olmak üzere hakemler konusunda çok fazla açıklama yapıldığını ve buna yeni sezonda bir dur diyeceklerini belirtti. “Gelecek sezon hakem konusunda açıklama yapan herkes para cezası alacak, parası olan çıksın konuşsun. Bu paraları da havuza koyacağız, hiç ceza almayanlara vereceğiz. Haddini aşan veya aşmayan herkes için geçerlidir söylediğim. Daha maç oynanmadan hakem bu maçı kaldıramaz diye konuşanlar oldu. Bundan sonra buyursun konuşsun bin 500 TL’yi de ödesin.” dedi.

 

“Rakip aday çıkacağına ihtimal vermem”

21 Haziran’da gerçekleştirilecek genel kurulda kendisine rakip aday çıkıp çıkmayacağı konusunda bir bilgisi olmadığını, bu konuda birinden birşey de duymadığını ifade eden KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, “Bu konuda kulağıma bir bilgi veya bir çalışma yapıldığı gibi birşey gelmedi. Ben birinin bana karşı aday olacağına ihtimal vermem” ifadesini kullandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık