Ana Sayfa Gündem Rakipsiz başkan

Rakipsiz başkan

Futbol Federasyonu Olağan Genel Kurulu’na tek aday olarak giren mevcut başkan Hasan Sertoğlu yeni dönem için kulüplerden onay aldı.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Rakipsiz başkan

Toplam 33 kulübün katılımı ile gerçekleştirilen Futbol Federasyonu Olağan Genel Kurulu’nda önce faaliyet daha sonra da mali rapor oybirliği ile onaylandı. Başkanlık seçimi konusunda tek aday olan mevcut başkan Hasan Sertoğlu genel kurula katılan kulüplerin tümünün evet demesi ile yeniden başkanlığa seçildi. Yapılan seçimin ardından Sertoğlu kulüpleri Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile yapılan görüşmeler konusunda kapalı oturum ile bilgilendirdi.

Genel kurulda yaptığı konuşmada kulüplerin kendisine ve futboldaki çözüm sürecine verdiği desteğe teşekkür eden Sertoğlu, artık kulüp yöneticilerinin kendilerine yapılan baskılara boyun eğmediğini belirtti. Sertoğlu, kulüplerin inancı ile birlikte futbolun dışa açılımı konusunda büyük mesafe kat ettiklerini, bundan sonrası için de kulüplerin “taş” gibi arkalarında durması halinde aynı kararlılıkla yolu yürümeye devam edeceklerini vurguladı.

Şükrü BURAĞAN

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Olağan Mali ve Seçimli Genel Kurulu, dün KTFF Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 42 üye kulüpten 33’ünün katılımı ile yapılan genel kurulda ilk olarak başkanlığını Arslan Bıçaklı, üyeliklerini de Hasan Besim ve Hasan Saltuk’un oluşturduğu divan başkanlığı oluşturuldu.
Genel kurulda ilk olarak faaliyet raporu üyelere okundu. Başkan Hasan Sertoğlu, faaliyet raporunu okuyarak hem son bir yılda yaptıklarını aktardı, hem de yeni dönemde yapmayı planladıkları ile ilgili olarak kulüp başkan ve yetkililerini bilgilendirdi.

Sertoğlu: Zürih’teki imza ile yeni bir dönem başladı
   Sertoğlu 1955’te kurulan KTFF’nin 2013 yılına kadar bir dönem geçirdiğini, ancak 5 Kasım’da Zürih’te KOP ile imzalanan taslak metin ile birlikte o dönemin kapanarak yeni bir dönemin başladığını ifade etti. Slayt gösterisi eşliğinde sunumunu sürdüren Sertoğlu, görüşme süreci ile ilgili detaylı bilgileri genel kurul ile paylaştı.
Bu süreçte kendisini en çok memnun eden konunun kulüplerin kendilerine çeşitli yerlerden yapılan baskılara boyun eğmediği olduğunu ifade ederek, “Eskiden bizlere de bu işleri yaparken baskılar geliyordu. Bu yürüdüğümüz yol ile ilgili kulüplere de çok baskılar yapıldı, ama kulüplerimiz bu baskılara artık boyun eğmiyor. Futbol Federasyonu genel kurullarına da siyaset bulaşıyordu. Ancak bizim dönemimizde bunlar olmadı ve kulüplerimiz bu yüzden arkamızda durdu. Çünkü bizim tek düşüncemiz ülke futbolunun geleceğidir” dedi.

“209 federasyon bizi izledi, kim olduğumuzu öğrendi”
   Yıllar önce attıkları adımları rüyalarda görülse inanılmayacak kadar önemli olduğunu dile getiren Sertoğlu, bu konuda kendi adına önem taşıyan örnekleri de paylaştı. Sertoğlu, Dünya Kupası’nın başlamasından saatler önce 209 üye ülkenin federasyon temsilcilerinin katıldığı Brezilya’daki FIFA Genel Kurulu’nda FIFA Başkanı Sepp Blatter’in KTFF’den ve çözüm sürecinden gururla bahsetmesinin ne kadar büyük bir olay olduğuna dikkat çekti.
KTFF Başkanı, bunun yanında danışmanları Jeromé Champagne’in FIFA Başkanlığı’na aday olmasının da attıkları adımların ne kadar büyük ve önemli olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

“İngilizlere sitem ettim, faydalı oldu”
   Konuşmasında sürecin etkilerine özellikle dikkat çekmek istediğini aktaran Hasan Sertoğlu, Fransız Elçiliği’nde yapılan resepsiyonda gördükleri büyük ilginin, daha sonra çeşitli ülke elçilerinin KTFF’yi ziyaretleri ile devam ettiğini vurguladı. Bu dönemde konuya en uzak kalan ülkenin İngiltere olduğunu, kendisini ziyaret eden İngiltere Yüksek Komiserliği yetkililerine açıkça anlattığını da belirten Sertoğlu, bu sitemlerinin yararlı olduğunu kısa sürede anladığını açıkladı.
Sertoğlu bu süreçte kendilerinin bedel ödediği gibi KOP yetkililerinin de ödediğini belirterek, buna örnek olarak KTFF Ödül Gecesi’ne katılan KOP Başkanı Costakis Koutsokoumnis’e Rum tarafında gösterilen tepkileri açıkladı.

Futbolun marka değeri ve seyirci vurgusu
   Dış ilişkiler konusundaki açıklamalarının ardından yeni dönemde yapacakları iç düzenlemeler ve projeler konusunda sponsorluklar ile giren Hasan Sertoğlu, her yıl sponsorluk gelirlerinin daha yükseğe çekildiğini, bunun da futbolun marka değerinin yükselmesine iyi bir örnek oluşturduğunu söyledi.
Hasan Sertoğlu, kupa finalindeki seyirci ve atmosferi unutmayacağını, bu konuda maça giden insanların futbolumuza sempatisinin arttığını kendisine ilettiklerini önemle belirterek, geride kalan sezonda bol seyircili maçları sayarak bunu gelecek sezonda da yaşanmasını istediklerini anlattı.

“Yükselmede futbolcusu olmayan köy takım kuramayacak”
  Yeni dönemde yapacağı işlerin başında yükselme liglerinde ciddi revizyona gitmeyi sayan Sertoğlu, bu liglerin özüne döneceğini, yani yukarıdaki liglere futbolcu yetiştirme amaçlı olacağını ortaya koydu. Sertoğlu, “bu liglerde artık 40-42 yaşında kişiler top oynamayacak. Onlar masterler liginde futbol heyecanlarını yaşayabilirler. Futbolcusu olmayan köy takım kuramayacak. Öyle dünya kadar transferle bu iş olmaz. Yükselme ligleri bundan böyle üstteki 3 lig ile aynı dönemde de oynanmayacak. Ben bu konuda gelecek tüm baskıları dinlemeyeceğim, geri dönüş yapmayacağım. Kulüp başkanlarından bu konuda arkamda durmanızı istiyorum” dedi.

“Sözleşmeler futbolcuyu da kulübü de mağdur etmeyecek”
   Son dönemlerin en merak edilen konusu sözleşmelere de değinen Sertoğlu, bu konuda gelecek sezon için net bir ifade kullanmadı ancak içerik konusunda açıklama yaptı. Sertoğlu sözleşmelerde futbolcular kadar kulüplerin de korumasının önemli olduğuna vurgu yaparak, bu sayede adaletin sağlanabileceğine değindi. Kulüplerin sözleşmeler sayesinde inişli çıkışlı durumlardan kurtulacağını ve devamlılığını sağlayabileceğini anımsatan Hasan Sertoğlu, buna önem verdiklerini aktardı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık