Ana Sayfa Gündem REFERANS ŞATLARINDA “TUZAKLAR” VAR!

REFERANS ŞATLARINDA “TUZAKLAR” VAR!

Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasına katkı koymayı hedefleyen referans şartlarının, artıları olduğu kadar eksilerinin de olduğu ve bu şartların, birtakım “tuzaklar” içerdiği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2018 Çarşamba 14:59
REFERANS ŞATLARINDA “TUZAKLAR” VAR!

Fileleftheros gazetesi “Süreçte Tuzaklar Saklı… Hedef, Referans Şartlarının Belirlenmesi Çerçevesinde Minimum Anlaşma” başlık ve spotuyla aktardığı haberinde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici danışmanı Jane Holl Lute’n taraflara tezlerini hazırlamaları için 90 gün mühlet verdiğini ve belirlenecek tezlerin akabinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in nihai kararını alacağını yazdı.
Gazete, şu anda Rum tarafının düşünmekte olduğu ve ön hazırlığını yaptığı referans şartlarının artıları arasında, Kıbrıs sorununda bir hareketlilik yaratmasının ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasadis’in, Kıbrıs sorununun “bittiğini” düşünenler için yanıtını teşkil etmesinin bulunduğunu kaydederek, referans şartlarının “iyi bir ön hazırlık” anlamına geldiğini belirtti.
Haberde, sürecin BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) adadaki görevi konusuna da katkı koyduğu ifade edildi.
Gazete, referans şartları konusunun; ilk kez referans şartları hazırlanıyor olması ve dikkatli olmayı gerektirmesi, Ankara’nın ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın takvimlerde ısrarcı olması olasılığını içermesi, doğalgaz konusunun da bu şartlara dahil edilmesi olasılığının bulunması, çabaların boşa çıkması halinde ne olacağının belirsiz olması ve yetkilerin desantralizasyonu ile iki devletli çözüm gibi konuların müdahil taraflarca ortaya konmasının söz konusu olması bakımından eksilerinin bulunduğunu yazdı.
ANASTASİADİS LUTE’UN MÜHLET VERDİĞİNİ TEYİT ETTİ
Gazete devamla, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dünkü açıklamalarında, Lute’un taraflara tezlerini hazırlamaları için 90 günlük mühlet verdiğini teyit ettiğini yazdı.
Habere göre Anastasiadis, herkes tarafından mantıklı bir yaklaşım sergilenmesi halinde, referans şartlarının Aralık ayı sonuna kadar hazırlanabileceğini kaydetti.
Anastasiadis,  açıklamasında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı, “devletin işleyemez olmasında ısrar etmekle” eleştirirken; Akıncı’nın, devletin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” kurulmasından sadece iki yıl sonra, dönemin vergi yasaları yüzünden felç edildiği 1960’lı yıllarda yaşananların tekrarlanmaması için, işleyebilir olması gerektiğini anlaması gerektiğini belirtti.
Kıbrıslı Türklerin, devletin bütün organlarına katılmalarını hiçbir zaman reddetmediğini söyleyen Anastasiadis, hakların korunması için, Kıbrıs Türk toplumu kendini güvende hissetsin diye gereken şeyin, Kıbrıs Türk toplumunun hayati çıkarlarını etkileyebilecek noktalarda olumlu oy hakkı kullanılması olduğundan bahsetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık