×
Kıbrıs
Rum basını "Anastasiadis güçlü irade ve kararlılığını yineledi"
22 Kasım 2019 Cuma 13:34

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, Berlin görüşmesi ışığında açıklamalarda bulundukları haber verildi.

Alithia gazetesi, Hırvatistan’ın Zagreb kentinde düzenlenen Avrupa Halk Partisi (AHP) seçim kongresine katılan ve burada konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “önümüzdeki Pazartesi günü Berlin’de gerçekleştirilecek üçlü görüşmede olumlu bir sonuç elde edilmesine ilişkin güçlü irade ve kararlılığını yinelediğini” yazdı.

Konuşmasında, Avrupa Halk Partisi ailesine, Kıbrıs sorununa kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm bulunması konusundaki çabalarına yönelik tutarlı desteğinden ötürü içten şükranlarını da sunan Anastasiadis, “Bu desteğin, Türkiye’nin Kıbrıs’ın deniz alanlarında sürdürdüğü gerginlikler ve meydan okumalarının ortasında, çok daha önemli bir hale geldiğini” öne sürdü.

Anastasiadis, sözlerinin devamında, “Türkiye’nin yasadışı eylemlerine rağmen, birkaç gün içerisinde Berlin’de BM Genel Sekreteri ve Kıbrıs Türk lideriyle yapılacak üçlü görüşmenin olumlu bir şekilde sonuçlanmasına ilişkin güçlü irade ve kararlılığımı yinelemek istiyorum. Hedefim Kıbrıs sorununa, garantiler, yabancı askeri birlikler ve yabancı bağımlılıklar olmadan adayı yeniden birleştirecek bir çözüm bulunmasıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı