Ana Sayfa Ekonomi Rum Kesimi'nde Talat'a protesto

Rum Kesimi'nde Talat'a protesto

KKTC'nin İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde (GKRK) katıldığı konferansta protesto edildi.

Giriş Tarihi: 27 Mart 2014 Perşembe 10:07
Rum Kesimi'nde Talat'a protesto

Mehmet Ali Talat, GKRK'nin Limasol bölgesinde müzakere sürecini değerlendirmek üzere katıldığı "Kıbrıs" konulu konferansta, Ulusal Halk Cephesi (ELAM) grubu üyeleri tarafından maytap atılarak protesto edildi. Olayları kontrol altına almaya çalışan Rum polisi, destek ekip istedi.

Talat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Limasol'da katılımcıların üst düzeyde olduğu bir konferansa Kıbrıs sorunun çözülmesinin önemine ilişkin konuşma yaptığı sırada bir grup tarafından protesto edildiğini söyledi.

Konuşmasının devam ettiği sırada bir grup tarafından protestoların devam ettiğini belirten Talat, ilk sıralarda bunu normal karşıladığını fakat daha sonraları aşırı sağ ELAM üyelerinin taşlar ve sopalarla konferansın yapıldığı alana kadar etki ettiğini kaydetti. Ardından bir kişinin konferans salonunun kapısının açarak içeriye maytap attığını dile getiren Talat, içeriden bir kişinin de maytabı dışarı fırlattığını kaydetti.

-"Anastasiadis, özür diledi"-

Talat, olay sonrası GKRK lideri Nikos Anastasiadis'in kendisini telefonla arayarak, olaydan duyduğu üzüntüyü ifade ettiğini ve özür dilediğini söyledi.

Anastasiadis'in, "Kıbrıs sorunun çözüm yoluna giderken bu tür fanatiklerin çözüm sürecini kirletmesini istemediğini" kendisine ilettiğini dile getiren Talat, eli sopalı kişilerin konferans yapılacak alanlara yaklaştırılmaması ve bundan sonra bu tür durumlarda daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Rum Yönetimi Sözcüsü Hristos Stilianidis de Anastasiadis ve hükümetinin bu olayları terör ve yasadışı faaliyet olarak nitelediğini belirterek, Rum polisinin olayla ilgili üç kişiyi tutukladığını bildirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık