Ana Sayfa Ekonomi Rum Meclisi ilk memorandum bütçesini kabul etti

Rum Meclisi ilk memorandum bütçesini kabul etti

Rum Meclisi’nin, iki gün süren bir toplantının akabinde, 2013 Mali Yılı Bütçesi’ni dün oylayarak kabul ettiği haber verildi.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 18:07
Rum Meclisi ilk memorandum bütçesini kabul etti

Manşetten yayımladığı haberinde, bunun “ilk memorandum” bütçesi olduğunu yazan Fileleftheros, bazı fonlarda kesintiye gidildiğini; bununla birlikte bütçeye, maaşlar, emeklilik maaşları, sosyal yardımlar ve ödeneklerden yapılacak kesintilerle ilgili tüm önlemler, aynı zamanda yeni vergi ve harçlardan kaynaklanan gelir artışlarının dâhil edildiğini kaydetti.

 

2013 bütçesinin, toplam 9 buçuk milyar Euro gider, 7,6 milyar Euro da gelir öngördüğünü ifade eden gazete, personel giderleri için yüzde 5,3 azalmayla 2,6 milyar Euro; 2012 yılında 1,1 milyar Euro olan sosyal yardımlar için 963 milyon Euro; bu yıl 1 milyar Euro olan kalkınma harcamaları için de 802 milyon Euro bütçe öngörüldüğünü belirtti.

 

Haberine iç sayfalardan “Zor Yıllar İçin Bütçe” başlığıyla yer veren gazete, 2013 yılına ilişkin memorandum önlemlerinin, 51 olumlu ve 2 de olumsuz oy ile Meclis’ten geçtiğini anlattı.

 

Meclis’in Troyka “reçetesiyle” oyladığı 2013 yılı “memorandum” bütçesinin, zor yıllara damgasını vurduğu yorumunda bulunan gazete, ekonominin 1975 yılından bu yana en büyük şoka hazırlanmakta olduğunu kaydetti.

 

Bütçenin, geçen yıllarda yaşanan sert tartışmaların olmadığı, durgun geçen tartışmaların akabinde; neredeyse oybirliğiyle kabul edildiğini ifade eden gazete, bütçenin son yılların en büyük küçülmesini hazırlamakta olduğunu belirtti.

 

GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla)’nın 2013 yılı içinde yüzde 3,5 azalmasının öngörüldüğünü ve bu oranın 2012 yılında yüzde 2,4 olduğunu anımsatan gazete, GSYİH’nın 2013 yılında 17,5 milyar Euro olmasının öngörüldüğünü ekledi.

 

Simerini gazetesi ise “2013 Bütçesi Troyka Kokuyor” başlığıyla manşetten verdiği haberinde, yeni yıldan itibaren ekonomik açıdan dezavantajlı önlemler, kesintiler ve vergilerin gündemde olduğunu yazdı.

 

Siyasi partilerin tümünün, ödenek ve kesintilerin bloke edilmesi için onlarca değişiklik önerisi sunduklarını ve sunulan değişiklik önerilerinden sadece 27’sinin kabul edildiğini yazan gazete, hükümetin sunduğu 4 değişiklik önerisinin de kabul edildiğini ekledi.

 

Haberde, Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi (KRETİK), Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA), Kurumlar ve Enstitülerdeki maaşların düşürülmesine ilişkin maddelerin uygulanmasıyla ilgili bir değişiklik önerisinin kabul edildiği de belirtildi.

 

Politis gazetesi ise “Sakallarını... Kesmediler” başlıklı haberinde, Meclis Genel Kurulu’nda dün gerçekleştirilen oylamada referans noktası olarak dikkate alınması gereken şeyin, devlet yetkililerinin ödeneklerinin azaltılması veya kontrol edilmesine dair değişiklik önerisi aleyhinde oy kullanılması olduğunu yazdı.

 

Gazete “Taşınmazlar İçin Zorlanıyorlar” başlığıyla manşetten verdiği haberinde ise, taşınmaz malların vergilendirilmesiyle ilgili yeni bir formül bulunması için, dün gece geç saatlere kadar Başkanlık konutunda yoğun istişarelerde bulunulduğunu yazdı.

 

Haberde, konuyla ilgili görüşmelerin bugün de devam edeceği ifade edildi.

 

Bütçe haberi Alithia gazetesinde “2013 Devlet Bütçesine Evet” başlığıyla yer alırken, Haravgi ise habere “Neredeyse Oybirliğiyle... Meclis Bütçeyi Oylayarak Kabul Etti” başlıklarıyla yer verdi.

 

RUM TARAFINDA MAAŞLAR ÖDENİYOR


Politis gazetesi ise ilk sayfadan yayımladığı haberinde, kamuda maaşların, ayın 24’ünde, 13’üncü maaşların ise ayın 31’inde ödeneceğini dile getirdi.

 

PİMCO’NUN YÖNTEMİNİ ANALİZ EDECEK DANIŞMAN ARANIYOR


Simerini gazetesi ise haberinde, Amerikan “Pimco” kuruluşunun yaptığı denetimi takip etmekte olan Koordinasyon Komitesi üyelerinin, Pimco’nun, Rum bankacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu sermayeye ilişkin miktara karar verme konusunda izlediği yöntemin analiz edilmesine yardım edecek uluslararası bir danışmanlık şirketinde karar kılmasının muhtemel olduğunu yazdı.

 

Gazete, uluslararası danışmanlık şirketinin kim olacağına bugün yapılacak telekonferansta karar verileceğini ekledi.

 

TAK

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GÜNEYDE MANŞET : TÜRK LİRASI BATIYOR

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık